Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
6.01.2013r. Domy Hanoi, Tadeusz Walkowicz

Wietnam - 2013r.

2013-01-06 - 2013-01-14
2017-04-19 11:45:59
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hanoi

6.01.2013r.Przylot z Laosu do Hanoi w Wietnamie. W centrum, wokół jeziora Hoan Kiem. Duszą dawnego Thang Long pozostaje Stare Miasto, pochodzące z XV w. Na centrum składają się cztery dzielnice: Hoan Kiem (Odzyskany miecz), Hai Ba Trung (Dwie siostry Trung), Dong Da (gdzie król Quang Trung odparł inwazję Mandżurów w 1789 r.) oraz Ba Dinh. W samym sercu Starego Miasta Hanoi leży Ho Hoan Kiem, czyli Jezioro Odzyskanego Miecza. Według legendy w XV w. król Le Thai To dostał od żół­wia mieszkającego w jeziorze magiczny miecz. Użył go do przepędzenia z kraju Chińczyków, potem jednak żółw wyrwał mu miecz z ręki i znikł w jeziorze. Pośrodku jeziora stoi niewielka wieża z XVIII w., zwana Thap Rua, czyli Wieża Żółwia. Postój przed Mauzoleum Ho Chi Minha i Pałacem Prezydenckim (dawna rezydencja generalnego gubernatora Indochin). Spacer po dawnym Ogrodzie Botanicznym, na terenie, którego mieszkał Ho Chi Minh. Wizyta przy Pagodzie na Jednej Kolumnie. Przejażdżka rowerowymi rikszami po starej dzielnicy miasta. Przestawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek wodnych - sztuki wywodzącej się z rolniczych obszarów tego kraju. Podczas przedstawienia aktorzy grają stojąc po pas w wodzie i poruszają lalkami na jej powierzchni. Przejazd autokarem do Zatoki Ha Long.

Domy Hanoi
Domy Hanoi


7.01.2013r.

Przejazd autokarem do Ha Long. Zaokrętowanie na statek, stylizowany na tradycyjną wietnamską dżonkę. Program podróży na północ Wietnamu nie może pominąć wizyty w prowincji Quang Ninh, 165 km od Hanoi. Od pół­nocy prowincja ta graniczy z Chinami, a jej skarbem jest jeden z największych cudów świata i chyba najwspanialszy ob­szar widokowy w Wietnamie - zatoka Ha Long. Tafla wod­na o powierzchni 1500 km2, upstrzona ponad trzema tysiącami wapiennych wysepek, z których wiele nie ma nazw, emanuje kontemplacyjnym spokojem. Z wody efektownie sterczą dziwaczne skalne rzeźby, a niezliczone groty tworzą czarodziejski świat wyjęty z czasu, który utrwalono we francuskim filmie Indochine z 1992 r. Zatoka Ha Long została wpisana na Listę Światowego Dziedzic­twa UNESCO dwukrotnie: w 1994 r. z uwagi na piękno natury i w 2000 r. z uwagi na wielką wartość biologiczną. Krajobraz zatoki wygląda jak żywcem wyjęty z legendy, która zresztą istnieje. Ha Long znaczy „zstępujący smok" według mitu pewnego razu smok z nieba zanurkował w morzu, a że wymachiwał przy tym ogonem, wyciął na powierzchni ziemi głębokie doliny i rozpadliny. Kiedy zaś znalazł się już pod powierzchnią, wszystkie ślady jego skoku wypełniły się wodą i stworzyły zatokę. Według innej legendy Jadeitowy Cesarz polecił smokowi j zatrzymać morską inwazję nieprzyjaciół od północy. Smok zaczął, więc wypluwać jadeity i inne klejnoty, które w zetknięciu z wodą zamieniały się we wspaniałe wyspy i fantazyjne formacje skalnej. Stworzył w ten sposób naturalną fortece broniącą przed okrętami nieprzyjaciół. A że sam zachwycił się swoim dziełem, został w zatoce na zawsze. W toku dziejów Wietnamu zatoka Hal Long była przyczyną klęski niejednego grabieżcy. Generał Ngo Quyen pokonał w 938 r. siły chińskie, wbiwszy w dno rzeki Bach Dang setki słupów z żelaznymi szpicami na końcu. Podczas przypływu zwabił flotę nieprzyjaciela w głąb rzeki, a gdy pływ się odwrócił, zaatakował, spychając Chińczyków na przygoto­wane pale. Wydaje się to niewiarygodnej, ale cztery stulecia później, w 1288 r. Chan Kubilaj dał się oszukać tym samymi podstępem, tym razem przygotowanym przez generała Tran Hung Dao. Nocleg na pokładzie statku.

Domy Hanoi
Mauzoleum Ho Chi Minha
Młodzi byli u wujka Ho

8.01.2013r.Dalszy rejs po Zatoce Ha Long. Lunch na statku: owoce morza.

Pałac Prezydencki - brama
Pałac Prezydencki - brama

9.01.2013r.

My Sơn - zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych na Południowym Wybrzeżu Centralnym w Wietnamie. Współcześnie opuszczony i częściowo zrujnowany, stanowi pozostałość po istniejącym tu, w okresie między IV a XV wiekiem n.e., sanktuarium religijnym Czamów. W 1999 r. My Sơn zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa. W 1898 r. odkryte przez M.C. Parisa ruiny zainteresowały francuskich archeologów. Podjęto szerokie badania inskrypcji, architektury i sztuki czamskiej, jak również próby restauracji świątyń. W czasie wojny Wietnamskiej w dolinie My Sơn założyli swoją kwaterę partyzanci Wietkongu. Najwyższą 28-metrową wieżę świątyni A1 wykorzystywali jako maszt radiostacji. W sierpniu 1969 r. amerykańskie B-52 wykonały nalot dywanowy na sanktuarium, niszcząc i uszkadzając wiele budowli. Ze świątyni A1, najstarszej, zbudowanej w VII w. przez Sambhuvarmana, pozostał jedynie stos potłuczonych cegieł. Bombardowanie wywołało powszechny protest, w wyniku którego dolina została wyłączona z akcji amerykańskiego lotnictwa. Po wojnie rząd wietnamski postanowił odrestaurować sanktuarium. Teren oczyszczono z niewypałów i rozminowano. Niewielkie muzeum w My Sơn pokazuje historię odkrycia, zniszczenia i ratowania zabytków sanktuarium.

Zabudowania Wujka Ho
Zabudowania Wujka Ho

10.01.2013r. i 11.01.2013r.

Hoi An zagrażają doroczne powodzie (zwłaszcza w październiku i listopa­dzie). Woda zalewa wtedy nawet tereny znajdujące się 3 m powyżej brzegu i po­woduje duże zniszczenia. Wiele dawnych domów Starego Mia­sta, z pięknymi krokwiami, malowany­mi drzwiami i przestronnymi pokojami na dole zamieniono w sklepy pamiąt­karskie, udające muzea. Chociaż w ostatnich latach wiele starych domów w Hoi An wyremontowano, zachowały one pierwotny drewniany szkielet, charakterystyczne sufity, przywodzącej na myśl skorupę kraba, rzeźbione drzwi i okna oraz ozdobne stiuki. Do najcenniejszych zabytków należy tzw. Most Japoński, zbudowany przez przybyszy z Japonii, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską. W latach 90 XX w. władze miasta postanowiły pozbyć się starych, zagrzybionych budynków w centrum i w ich miejsce wybudować bloki mieszkalne. Projekt został oprotestowany przez konserwatorów zabytków, więc postanowiono centrum odrestaurować i przystosować do ruchu turystycznego. Obecnie Hoi An jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Indochinach. Według niektórych jest to jedno z najbardziej urokliwych i przyjaznych turystom miejsc w regionie. Zaledwie 5 km od Hoi An ciągnie się szeroka, srebrząca się piaskiem plażą Cua Dai. Wśród palm na brzegu powstały również eleganckie wille.

Sypialnia
Jadalnia
Gabinet

12.01.2013r.

Przejazd do Danang przez Góry Marmurowe. Danang. Droga długości 110 km, przez Danang przez przełęcz Hai Van (1200 m n.p.m.), należy do najbardziej malowniczych w Wietnamie. W Danang jest Muzeum Rzeźby Czamskiej ma największy na świecie zbiór przedmiotów wykonanych przez Czamów, których świątynie można obejrzeć nieco dalej, w My Son. Zwiedzanie Muzeum Czamów w Danang, szczycącego się najwspanialszą na świecie kolekcją kamiennych rzeźb z królestwa Czampy. Królestwo to istniało od II do XVII w. na południowych terenach dzisiejszego Wietnamu. Przejazd do Hue, politycznej i kulturalnej stolicy Wietnamu podczas panowania 13 cesarzy dynastii Nguyen (1802-1945 r.). Stare cesarskie miasto Hue, kie­dyś siedziba władców z dynastii Nguyen, leży 12 km od wybrzeża, w pół drogi między Hanoi a Ho Chi Minh. Wiosną 1601 r. dotarł do Hue pierwszy wielmoża, Nguyen Hoang. Uznał, że jest to wy­jątkowo dobre miejsce na budowę stoli­cy i wzniósł cytadelę Phu Xuan. Zbudował również Pagodę Pani Niebios (Chua Thien Mu), która prze­trwała nietknięta na lewym brzegu zbudowa­no w 1845 r., za panowania cesarza Thieu Tri. Mieści cenne przedmioty pozostawione przez królewską rodzi­nę i szlachetne rody. Po drugiej stronie ulicy w 1975 r. otwarto, a w 2005 r. wyremontowano Muzeum Prowincji Hue. Zwiedzanie Hue: wycieczka statkiem po Rzece Perfumowej do zbudowanej w 1601 r. słynnej pagody Thien Mu - symbolu Hue oraz do grobowca cesarza Minh Manga W odróżnieniu od innych dynastii Nguyenowie nie grzebali swoich zmarłych w rodzinnej wsi (Gia Meu w prowincji Thanh Hoa). Cesarskie grobowce znajdują się w różnych miejscach na stokach gór po obu stro­nach Rzeki Perfumowej na południe od Hue. Chociaż z dynastii tej wywo­dziło się trzynastu władców, jedynie siedmiu zmarło śmiercią naturalną, j to właśnie oni zostali pochowani w „dolinie królów". Grobowce znajdują się niedaleko za miastem. Grobowiec Minh Manga mieści się u zbiegu Ta Trach i Huu Trach, dopływów Rzeki Perfumowej. Jego budowę rozpoczęto na rok przed śmiercią władcy w 1840 r., a ukończył ją następca tronu Thieu Tri, trzy lata później. Zwiedzanie imponującej, pochodzącej z 1804 r. Cesarskiej Cytadeli, gdzie znajdują się pomieszczenia urzędowe oraz komnaty prywatne cesarza, zwane Purpurowym Zakazanym Miastem.

Letnia rezydencja
Letnia rezydencja

13.01.2013r.

Przelot do miasta Ho Chi Minh, czyli dawnego Sajgonu. Na miejscu dawnego miasta Khmerów leży obecnie rozle­głe Ho Chi Minh, ale aż do XVII w. było to właściwie odludzie zajmowały lasy, bagna i jeziora. Po podziale kraju w 1954 r. na Wiet­nam Północny i Południowy Sajgon został stolicą Republiki Wietnamu Południowego i utrzymywał ten sta­tus, dopóki w 1975 r. nie wpadł w ręce komunistów. Zwiedzanie miasta: Tay Ninh - kościół oryginalnej wietnamskiej religii, kaodaizmu, dzielnica chińska, poświęcona bogini morza pagoda Thien Hau. Następnie przejazd do Tuneli Cu Chi, robią wrażenie.

Pogawędka
Pogawędka

14.01.2013r.

Pałac Prezydenta Wietnamu Południowego, dziś Pałac Zjednoczenia zajmuje miejsce pałacu Norodoma, dawnej rezydencji francuskiego gubernatora, wzniesionej w 1868 r. Na początku 1975 r. lewe skrzydło pałacu uszkodził zbuntowany południowowietnamski pilot, a nim miesiąc dobiegł końca, w dniu 30 kwietnia czołgi komunistów obaliły najpierw żeliwną bramę pałacu, a potem władze Wietnamu Południowego. Dziś czołgi te są eksponatami wystawionymi frontowym trawniku. Dawny pałac pełni obecnie funkcję muzeum, wszystko pozostało w nim stanie z kwietnia 1975r, kiedy Wietnam Południowy przestał istnieć. Na parterze znajdują się sala bankietowa, państwowa sala przyjęć i gabinet, w którym odbywały się codzienne odprawy wojskowe w okresie bezpo­średnio poprzedzającym upadek władz Wietnamu Południowego. Za pałacem ciągnie się park Cong Vien Van Hao, ładne, cieniste, zielone miejsce. Rów­nież od frontu aleję Le Duan otacza z obu stron duży, cienisty park. Dalej aleja Le Duan dociera do zwień­czonej dwiema wieżami dzwonniczymi katedry Notre Dame, która stoi na placu naprzeciwko urzędu poczto­wego. Jej budowę rozpoczęto w 1877 r., a konsekracji dokonano trzy lata póź­niej. Po wizycie w fabryce laki, kończę podróż po Kambodży, Laosie i Wietnamie. Czas na powrót.

Zakończenie szkoły
Wieża dzwonu
Lunch

Wycieczka z Ct Poland:

Domy Hanoi
Domy Hanoi

9 samolotów,
statki,
pociąg,
bus.

Cena : 17470 zł.

Domy Hanoi
Domy Hanoi

Pozdrawiam Tadek

Domy Hanoi
Uliczny sprzedawca
Młoda para

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Grają w karty
Grają w karty

Wspomnienia:

2008r - Peru,

Czerwony most
Czerwony most

2009r - Nepal i Bhutan,

2010r – Chiny;

Teatr Lalek Wodnych
Pokaz
Pokaz

2011r – Indonezja

2012r - Ameryka Środkowa.

Pokaz
Pokaz

Zespół lalkarzy
Zespół lalkarzy

następna wycieczka to:

7.01.2013r. W drodze do Zatoki Ha Long
W drodze do Ha Long
Rzeka Czerwona

2013r - Gruzja, Armenia i Azerbejdzan.

Zabudowania Groby na polach ryżowych Ceramika Sklepik Koniec lekcji Zatoka Ha Long - port Zatoka Ha Long - port Zatoka Ha Long Tu trzeba wejść - 520 stopni Statki na zatoce Zatoka Pływające wioski Sprzedawca z łodzi Skały Jaskinia Świątynka w grocie W jaskini W jaskini W jaskini W jaskini Widok z góry Market na łodzi Bar Zatoka ze szczytu Zatoka ze szczytu 8.01.2013r. Płyniemy do małp Tunel .Małpki Zatoka i wyspy Pływające wioski Zatoka i wyspy Zatoka i wyspy W porcie Bar 9.01.2013r. Plan My Son Grupa B Bibioteka - kuchnia Rzeźbienia Świątynia Grupa A 1 Sposób łączenia Pismo Czamów Czeka na odnowienie Grupa F 10.01.2013r. Hotel na przedmieściach Hoi An Jedwabniki Młode W fabryce jedwabiu - nić Sprzedawca owoców Japoński mostek Ulice Hoi An Ulice Hoi An Ulice Hoi An Dom zgromadzeń Dziedziniec Remowacja złotem Malowidła Rzeźbione krzesła Port Ulice Hoi An Ulice Hoi An Uliczny sprzedawca Sprzedawca Sprzedawca Szewc Nad morzem 11.01.2013r. Stacja paliw Targ w Hoi An Mięso Targ w Hoi An Targ w Hoi An Obiad na ulicy 12.01.2013r. Jedziemy do Danang Danang Danang Muzeum Czamów w Danang Słoń Figura Twarz Inna figura Rzeźby Ulice Danang Ulice Danang Budynki Budynki Droga na przełęcz Bunkry z czasów wojny Grobowiec Cesarza Minh Manga - wejście Wewnątrz Następne przejście ( Następne przejście ( W tle grobowiec Cesarza Powrót Ozdobne wazy Wejście do Purpurowego Zakazanego Miasta Armaty Idziemy dalej Zdobienia Zdobienia Następne zabudowania Nikt nie chce jechać Wejście Na moście do Zakazanego Miasta Pagoda Thien Mu Płyniemy do hotelu 13.01.2013r. Sajgon - ulice Tay Ninh - kościół oryginalnej wietnamskiej religii, kaodaizmu Modlitwa Modlitwa Widok z przodu świątyni Na szczycie świątyni Tunele Cu Chi I tym się zamaskuje Wejście do tunelu 50x70 cm Sandały z opon Wchodzę do tunelu 70 x 100 cm Tapioka Plantacja kauczukowca Kauczuk 14.01.2013r. Pałac Prezydencki Gabinet prezydenta Dywan Helikopter na dachu Najwyższy budynek Sajgonu Katedra Notre Dame Opera Pani rozdaje programy Ratusz miejsk Lunch Slamsy Węzeł kabli Zdobienia Zdobienia Zdobienia Modlitwy Lunch Fabryka wyrobów z laki Wyroby Wyroby Sajgon na pożegnanie
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2017-04-20 10:08:42

Dziękuje Wam za wizytę w Wietnamie. Rozbiąc nową relacje wróciły wspomnienia. Bardzo ciekawa wycieczka od Kambodży Wspaniali ludzie, zabytki i jedzonko W barze na ulicy.

Pozdrawiam Tadek.

Polecam Moje następne wycieczki.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2017-04-19 22:21:59

[cytuj autor=' Danusia']Kawał świata już przemierzyłeś. Poczytałam, łyknęłam deczko tej egzotyki,dzięki za dokładny,jak zawsze,opis. [/cytuj

To prawda ,kawał świata przemierzyłeś.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-04-19 21:03:52

Kawał świata już przemierzyłeś. Poczytałam, łyknęłam deczko tej egzotyki,dzięki za dokładny,jak zawsze,opis.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2017-04-19 20:09:06

Bardzo kolorowo i ciekawie jak zawsze, unikatowo!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020