Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, małgorzata

Rezerwat Zwięzło

2009-01-25
2009-01-25 06:55:04
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów
Z Komańczy do rezerwatu można dostać się w dwojaki sposób:
-wykorzystując Główny Szlak Beskidzki przez Bieszczady (szlak koloru czerwonego) około 9 km,
-udać się drogą do Prełuk (odcinek ten można pokonać własnym środkiem transportu) a dalej zgodnie z wyżej wymienionym szlakiem.
Osuwiska w Karpatach są zjawiskiem powszechnym. Niekiedy w wyniku osuwania się materiału skalnego zostanie zatarasowana dolina potoku – powstają wówczas tzw. jeziorka osuwiskowe.
Osuwisko w Duszatynie powstało wiosną 1907r. na zachodnim zboczu Chryszczatej w wyniku osunięcia się 12 milionów m3 materiału skalnego wraz z porastającym go lasem w dolinę potoku Olchowaty. Utworzyły się trzy górskie jeziorka, z których czołowe, najmniejsze już nie istnieje. Osuwaniu się mas skalnych towarzyszył potężny huk i silne wstrząsy, powodujące panikę wśród mieszkańców Duszatyna. Obszar ten okoliczna ludność określiła mianem „Zwiezła”.
W skład rezerwatu wchodzi:
Jeziorko Górne (1,44 ha, 701 m n.p.m.),
Jeziorko Dolne (0,45 ha, 683 m n.p.m.).
Ewenementem na tej wysokości jest występowanie w szacie roślinnej szeregu gatunków wodnych i szuwarowych jak np.: rdestnicy pływającej, skrzypu bagiennego, pałki szerokolistnej, wierzby uszatej.

Rezerwat Zwięzło
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020