Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
8.05.2011r. Świnie na sprzedarz, Tadeusz Walkowicz

Indonezja - 2011r. cz II

2011-05-08 - 2017-05-18
2017-04-02 09:27:13
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bali

Indonezja cdn. ......8.05.2011r.

Lalki Tau-tau strzegą dostępu do grobu
Lalki Tau-tau strzegą dostępu do grobu

Całodzienna wycieczka po regionie Toraja. Zwiedzanie Tana Toraja rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Obudziły nas odgłosy ptaków, pianie kogutów i jaskrawe promienie słońca. Unoszące się nad polami poranne mgły zapowiadały ładną pogodę. Lemo, gdzie znajdują się wiszące groby, umieszczone na skalnym balkonie wysokiego klifu oraz katakumb w jaskiniach Londa, gdzie pogrzebani są przedstawiciele lokalnej starszyzny. Kiedy nadejdzie czas uroczystości, na jednym z wioskowych placów lub starożytnych świętych miejsc buduje się wieżę w kształcie typowego domu Torajów, gdzie umieszczone zostają szczątki. Zaproszeni są z reguły wszyscy znajomi zmarłego, a biorąc pod uwagę małą społeczność Torajów (ok. 400 tys.) są to czasem bardzo liczne uroczystości. Pogrzeb rozpoczyna się procesją gości, podzielonych według płci, wieku, pozycji w społeczności i stopnia spokrewnienia ze zmarłym. Potem odbywają się pożegnalne śpiewy z towarzyszeniem rytmu wybijanego przez kobiety w naczyniach do młócenia ryżu. Pogrzebom towarzyszą także pokazy tradycyjnej walki Torajów, walki na miecze i tańce. Najważniejszym jednakże elementem jest walka specjalnie hodowanych do tego celu biało - czarnych bawołów oraz rytualna rzeź bawołów i świń, których mięso dzielone jest pomiędzy wszystkich zaproszonych gości; a jak każe tradycja, każdy z gości musi być publicznie i indywidualnie poproszony do odbioru należnego mu kawałka mięsa. Podczas wspólnego posiłku konsumowane jest w dużych ilościach wino palmowe (tuak), które znakomicie ułatwia trawienie. Po trwających kilka dni uroczystościach, szczątki zmarłego zamykane są w specjalnie zdobionych trumnach, wykonanych często z jednego pnia drzewa, i przenoszone są do grot rodzinnych, wykutych w otaczających dolinę Torajów skałach. Taka ostateczna ceremonia nazywana jest "marszem zmarłego". Wejścia do grobowca strzegą wykonane z drewna figury "tau - tau", symbolizujące zmarłego. Do jakiego stopnia obrzędy Torajów są tajemnicze i niezrozumiałe dla pozostałych mieszkańców Indonezji niech świadczy fakt, że do tej pory wierzy się na Jawie, iż dzięki czarnej magii trupy w Tana Toraja same odnajdują drogę do grobów. Wierzenia te doskonale zapobiegły napływowi przesądnych Jawajczyków do Tana Toraja. Powrót na nocleg do hotelu.

9.05.2011r.

Groby wykuwane w skale
Lalki Tau-tau
Lalki Tau-tau


Zwiedzanie okolicy - wizyta w wioskach słynących z nietypowych domów tongkonan. Tradycyjne domy Torajów - tongkonan - to duże, podłużne budowle, wzniesione na palach, zakończone charakterystycznym, wznoszącym się na obu końcach ku niebu dachem. Dach wykonany jest z wielu warstw bambusa i liści palmy atap, jego uniesione końce tworzą wystające daleko poza strukturę domu "markizy". Gdy patrzy się z boku, odnosi się wrażenie, że dach jest wyższy od części mieszkalnej, ale to tylko złudzenie, gdyż nierzadko pod dachem mieści się drugie piętro domu. Domy - tongkonan zdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi życie w dolinie Torajów: walki kogutów, zbiór ryżu, pogrzeb. Kolory zdobień to głównie czerń, czerwień, biel i ciemny brąz. W tradycyjnej wiosce domy ustawione są po jednej stronie drogi, węższym bokiem skierowanym do środka wsi, a dłuższym wzajemnie do siebie. Wejście po schodach lub drabinie umieszczone jest w dłuższym boku domostwa. Na głównym palu, podtrzymującym dach od strony wsi, umieszczone są rogi bawołów, które zostały rytualnie zabite podczas poprzednich ceremonii pogrzebowych. Znaczenie danej rodziny we wsi ocenia się na podstawie ilości rogów oraz umieszczonych po bokach domostwa czaszek świń. Na przeciwko domów mieszkalnych, po drugiej stronie drogi lub centralnego placu wioski znajdują się spichlerze ryżowe, wyglądające jak miniaturowe domy mieszkalne na dość wysokich palach. Przejazd do wioski Batutumonga, położonej na wysokości 1300 m n.p.m. – wspaniałe widoki na okoliczne doliny. Po południu 3 godzinny spacer wśród plantacji wanilii, kawy i ryżu. Przejazd do Rantepao na nocleg.

10.05.2011r.

Groby wykuwane w skale
Groby wykuwane w skale


Przed południem wyjazd z hotelu w kierunku lotniska. Po drodze / 450 km/ postoje na fotografowanie malowniczych pejzaży. Wylot na Bali.

11.05.2011r.

Mały mieszkaniec
Mały mieszkaniec

Znów znany hotel. Cały dzień na zwiedzanie okolicy.

12.05.2011r.

Bambusy i ja
 Znów pola ryżowe
Londa - wiszące cmentarze

Transfer na lotnisko i przelot do Labuan Bajo – miasta położonego na kolejnej wyspie archipelagu – West Flores. Flores to indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Druga, co do wielkości wyspa tego archipelagu. Na południowy wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy zachód wyspa Sumba, a na północ Celebes. Następnie przejazd do portu, skąd odpływa statek na wyspę Komodo – maleńką wysepkę położoną w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Nocleg na statku. Śpimy na pokładzie, materac, kocyk i piękne niebo z gwiazdami.

13.05.2011r.

Londa - wiszące cmentarze
Londa - wiszące cmentarze

Wcześnie rano początek tropienia „smoka z Komodo”. Wybrały ją sobie za siedlisko największe jaszczurki świata – warany. Warany z Komodo przekraczają nawet 3 m długo­ści i ważą przeciętnie ok. 70 kg. Samice, które są za­zwyczaj o jedną trzecią mniejsze, składają jedno razo­wo do 30 jaj. Zwierzęta te są mięsożerne, a najbardziej smakuje im rozkładające się mięso, które wyczuwają za pomocą żółtego, rozwidlonego języka wysuwając go daleko. Unosząc ogromne ciało na umięśnionych nogach, mogą pokonywać krótki odcinek z prędkością do 20 km/godz. W jedynej wiosce na Komodo, przyklejonej do brzegu, żyje ok. tysiąca ludzi, któ­rzy przenieśli się tu z głębi wyspy, kiedy wytyczono nowe granice parku. Więk­szość utrzymuje się z rybołówstwa, wypływając nocą na morze w zgrabnych ło­dziach. Do oglądania jest niewiele prócz codziennego życia bardzo biednych miesz­kańców. Po południu relaks na pobliskich wyspach Padar i Rinca – kąpiel, plażowanie. Nocleg na statku.

14.05.2011r.

Londa - lalki tau-tau
Londa - lalki tau-tau

Po wczesnym śniadaniu zatrzymujemy się na wyspie Rinca i idziemy szukać waranów. Powrót na łódź i rejs na Bidadari, gdzie znajduje się spokojna plaża. Odpoczynek na plaży, możliwość nurkowania z maską i fajką, podglądanie bajecznie kolorowych ryb i pięknych okazów rafy koralowej. Powrót na nocleg do hotelu w Labuan Bajo.

15.05.2011r.

Londa - trumny w jaskiniach
Londa - trumny w skałach
Skansen domów Toradzów

Krótki objazd miasta – jaskinia Lustrzana, kościół katolicki. Transfer na lotnisko. Przelot na rajską wyspę Bali. Popołudnie wolne - relaks na plaży, kąpiele w basenie hotelowym, odpoczynek.

16.05.2011r.

Skansen domów Toradzów
Skansen domów Toradzów

Całodzienna wycieczka po Bali. Obok nowoczesnych szos, po których mkną luksusowe autokary wiozące turystów z Zachodu, Balijczycy uprawiają pola ryżowe przy pomocy zaprzęgniętych do pługa bawołów. Tłoczne nadmorskie kurorty sąsiadują ze spokojnymi wioskami. Mieszkańcy wyspy swoje niewielkie domostwa ukryli niczym warownie za parawanem glinianych murków. Na drodze widać tylko kobiety niosące na głowach pi­ramidy kolorowych darów. Zmierzają do tajemniczych, omszałych świątyń o wysokich bramach strzeżonych przez kamienne demony. Na Bali czas się zatrzymał. Nikt się nie śpieszy. Można wypocząć karmiąc oczy intensywną barwą tradycyjnych kobiecych strojów i zielenią krajobrazów. Panorama stromych, tarasowych pól ryżowych, ze strzelistymi wulkanami, soczystą zielenią tropikalnych lasów oraz z krętymi, piaszczystymi plażami wzdłuż wybrzeży - tak kiedyś mógł wyglądać raj. Bali jest enklawą osobliwej mieszanki wyznaniowej zwanej hinduizmem balijskim. Hinduizm dotarł tu tysiąc lat przed naszą erą i zaczarował mieszkańców wyspy. Później różnorodne wpływy religijne, obyczajowe i przenikająca tu obca sztuka istniejący dziś wyłącznie na Bali system wierzeń. Jest to oryginalne połączenie z Indii hinduizmu, elementów buddyzmu, wierzeń animistycznych oraz kultu przodków. Hinduizm balijski nazywany jest często Agama Tirtha, czyli - religią świętej wody. Woda elementem wielu tradycyjnych ceremonii, ponieważ jej dostatek sprawia, że wszystko szybko rośnie, zapewniając mieszkańcom wyspy obfite plony. Dzień Balijczyka upływa na skrupulatnym wypełnianiu niezmiennych od stuleci obrzędów. Rytuały te mogą dotyczyć bezpośrednio bogów, demonów, zmarłych oraz osób żyjących. Balijczycy pogrążeni są w kosmolo­gicznym dualizmie - pomiędzy Dobrem i Złem, dniem i nocą, życiem i śmiercią. Wierzą, że ich życie jest w ciągłym zagro­żeniu, zawieszone pomiędzy dwoma po­tężnymi siłami. Dobro reprezentuje Istota Najwyższa - Sanghyang Widi Wasa - oraz towarzyszący jej tłoczny panteon boskich reprezentacji zamieszkujący szczyty gór i wulkanów. Zło to duchy skrywające się w morskich głębinach: wiedźmy, strzy­gi, upiory, wampiry i inne niesamowite stwory. Los człowieka zależy od umiejęt­ności utrzymania równowagi pomiędzy tymi dwiema potęgami. Każdy dzień rozpoczynają i kończą złożeniem ofiary, celebrują ponad dwieście świąt w ciągu roku, dekorują progi i ozdabiają domostwa. Codzienna ofiara to białe i czerwone płatki migdałowca, oraz garść ugotowanego ryżu na liściu palmowym. Wszystko skropione świętą wodą i okadzone kadzidłem. Dary przeznaczone dla demonów i złych duchów kładzie się na ziemi. Najpopularniejszym nurtem religijnym na wyspie jest śiwaizm, maż Siwa dzięki swej dwoistej naturze niszczyciela i stwórcy najlepiej wpisuje się w balijską dualistyczną wizję świata. Najczęstszym wcieleniem Siwy jest Surja - bóg słońca. Czci się również dwóch bogów hinduistycznego panteonu i w wielu świątyniach odnajdziemy poświęcony im potrójny tron, który na czas uroczystości religijnych dekoruje się tkaninami we właściwych kolorach: czerwony poświęcony jest Brahmie, biały - Śiwie, a czerwony – Wisznu. Mieszkańcy wyspy czczą również inne bóstwa: urodzaju, żywiołów, a także zmarłych przodków. Bali to wyspa świątyń. Oprócz świątynek przydomo­wych można tu znaleźć dwieście tysięcy miejsc kultu. Jest ich mnóstwo, rozmaitych kategorii i przeznaczeń. Miejscowi rozróżniają trzy rodzaje świątyń, które znajdują się w każdej balijskiej wiosce. Pura Puseh to świątynia Brahmy – Stworzyciela, w której oddaje się cześć przodkom - założycielom wioski. Pura Balai Agung jest świątynią Wisznu - Świętego Pasterza.

17.05.2011r.

 Miecz Toradzów
Miecz Toradzów

Odpoczynek na plaży

18.05.2011r.

Skansen domów Toradzów - spichlerze po przeciwnej stronie domów
Skansen domów Toradzów - bogaty właściciel
Zdobienia spichlerza

Wylot z Bali do Hong – Kong-u dalej do Londynu i Warszawa

19.05.2011r.

 Londa - wiszące cmentarze
Londa - wiszące cmentarze

Przylot do Warszawy.

 Londa - wiszące cmentarze
Londa - wiszące cmentarze

Wycieczka z Logos Tour:

12 samolotów,
- statki,
- pociąg,
- bus.

Współczesny grobowiec z wizerunkiem zmarłego
9.05.2011r. Wioska Toradzów - domy tongkonan
Wioska Toradzów - domy tongkonan

Cena : 16690 zł.

Pola ryżowe i skały jako cmentarze
Pola ryżowe i skały jako cmentarze

Pozdrawiam Tadek

Autobus do szkoły
Autobus do szkoły

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Wspomnienia:

Restauracja
Życie na wsi
Życie na wsi

2008r - Peru,

2009r - Nepal i Bhutan,

Kakaowiec
Kakaowiec

2010r. - Chiny.

Życie na wsi
Życie na wsi

następna wycieczka to:

Życie na wsi
 Kraobraz na szlaku
Życie na wsi

2012r – Ameryka Środkowa cz. I.

 Pola ryżowe Budunki hotelowe Budunki hotelowe 10.05.2011r. Wracamy busem na lotnisko i wylot na Bali Krajobrazy Krajobrazy Pomnik bambusa Krajobrazy 11.05.2011r. Widoki hotelu - jedna z restauracji Basen z jaskinią Widoki hotelu - kamienny most, a po obu stronach stawy z rybami Widoki hotelu - kamienny most, a po obu stronach stawy z rybami Wieczór - restauracja Wieczór 12.05.2011r. Wyspy Indonezji z samolotu Fokker 50 Lotnisko Labuan Bajo Nasz statek na 3 dni Statek drugi naszej wycieczki Wyspy duże, małe i morze Przerwa na pływanie, plaża Przerwa na pływanie, plaża Ryby wokół statku po naszym obiedzie Tubylec z pamiątkami do sprzedania Wieczór na statku 13.05.2011r. Poranek na statku Poranek z Bandungiem Wyspa Komodo, wioska i morze Wyspa Komodo - warany Jaszczurka latająca Krajbraz wyspy Komodo Pająk wilkości dłoni Waran - jaszczurka długości 3 m Jeleń sumatrzański Krajbraz wyspy Komodo Krajbraz wyspy Komodo - plaża Krajbraz wyspy Komodo - krab Wyspy, plaże i morze Zwiedzam wyspę Życie rafy Idę na spacer - koza Idę na spacer - przygotowania do kolacji Idę na spacer - morze i wyspy Krajobraz wyspy - namorzyny Zbierają małże na kolacje Wieczór na statku - podano małże Wieczór na statku - podano małże Wieczór na statku - była też ryba Wieczór na statku - kolacja 14.05.2011r. Wyspa Rinca - będziemy szukać waranów Wyspa Rinca Wyspa Rinca - a tu małpa Wita nas waran Stado waranów czeka na zdjęcia Stado waranów czeka na zdjęcia Stado waranów Waran pozuje Stado waranów i ja Ugryzienie warana jest śmiertelne Widoki wyspy Rinca Widoki wyspy Rinca Widoki wyspy Rinca Tylko tylu nas tropi warany To ja To ja i on To ja Widoki wyspy Rinca Gniazdo warana Spotkaliśmy malucha 0,5 m Młody waran atakuje Wielki waran żegna nas Przed wejście do parku - ostatni waran Wracamy do portu w Labuan Bajo Pływanie i zwiedzanie wysepki Pływanie i zwiedzanie wysepki Zwiedzanie wysepki Bandera firmy turystycznej Indonezji - POLOW Zbliżamy się do portu Pokój hotelowy Zachód słońca Zachód słońca Tam jest restauracja 15.05.2011r. Wioska - mały mieszkaniec Wioska Wioska - mały mieszkaniec Zabudowania wioski Wioska - mieszkańcy Wioska - mali mieszkańcy Wioska - mali mieszkańcy Wioska - mały mieszkaniec Idziemy do jaskini lustrzanej Idziemy do jaskini lustrzanej Jaskinia lustrzana Jaskinia lustrzana - pajączek Z 5 busów 2 się zepsuły Kościół katolicki Wnętrze kościoła Lotnisko i nasz samolot na Bali 16.05.2011r. Pomnik ofian uczestników dyskotek przez terrorystów Nazwiska ofiar - jedna Polka Fabryka wyrobów ze srebra - przed wejściem Wyroby z drewna - tekowego, smocznego i hebanu Wyroby z drewna - tekowego, smocznego i hebanu Obraz w drewnie Obraz w drewnie - elementy obrazu Restauracja Wieś nad jeziorem Jezioro Lake Batur Cyweta inaczej luwak, zbiera ziarna kawy i po przeżuciu wydala Kawa Luwak Prażenie kawy Pura Tirta Empul Pura Tirta Empul - przygotowania do występów Taniec wojenny Cudowne źródło - należy złożyć ofiarę i obmyć się Cudowne źródło - należy złożyć ofiarę i obmyć się Cudowne źródło - należy złożyć ofiarę i obmyć się Cudowne źródło - należy złożyć ofiarę i obmyć się Święcenie płodów rolnych Święcenie płodów rolnych Święcenie płodów rolnych Święcenie płodów rolnych Modlitwy mężczyzn Świątynia Goa Gajah Świątynia Goa Gajah Świątynia Goa Gajah Świątynia Goa Gajah - jaskinia Świątynia Goa Gajah i Ja 17.05.2011r. Plaże Bali Plaże Bali Plaże Bali Plaże Bali Plaże Bali Ulica wyspy Bali Ulica wyspy Bali - ofiara w kwiatów dla lepszego dnia Ulica wyspy Bali - hotele, restauracje Ulica wyspy Bali - hotele, restauracje Ulica wyspy Bali - wierzenia Ulica wyspy Bali - wierzenia Nasz hotel na Bali Nasz hotel na Bali i mój ostatni hotel w Indonezji - czas na powrót do kraju
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020