Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
26.02011r. Lotnisko w Londynie, Tadeusz Walkowicz

Indonezja - 2011r

2011-04-26 - 2011-05-07
2017-03-31 10:26:38
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jakarta

26.04.2011r.Wylot do Indonezji z Warszawy przez Londyn, Hong Kong do Jakarty / Dżakarty /.

Lecimy 747-300ER do Hong - Kongu
Lecimy 747-300ER do Hong - Kongu

27.04.2011r.

Przylot do Jakarty. Dżakarta, stolica i największe miasto Indonezji, aglomeracja miejska 18,2 mln. mieszkańców z 2004r. Miasto jest położone w południowo - zachodniej części państwa, w północno - zachodniej części wyspy Jawa. Miasto zostało założone na początku XVI wieku. W okresie 1942- 45 miasto znajdowało się pod okupacją wojsk japońskich. Po drugiej wojnie światowej mimo ogłoszenia niepodległości, miasto zostało zajęte przez Holandię. W roku 1949 miasto powróciło do niepodległej Indonezji i zostało jej stolicą. W roku 1950 zmieniono nazwę na Dżakartę. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek.

27.04.2011r. Dolatujemy do Dźakarty
Dolatujemy do Dźakarty
Port w Dżakarcie


28.04.2011r.

Przejazd do Bandung. Bandung leży na wysokości 700 m n.p.m, panuje w nim względ­ny chłód w porównaniu z upałem stolicy. Ulokowane w rozległej kotlinie, otoczone wulkanicznymi szczytami miasto liczy ponad 2 min mieszkań­ców. Pomimo rozwoju przemysłu Bandung jest zielony i atrakcyjny, a dziś mówi się o nim - miasto kwiatów. Po drodze wizyta w liczącym ponad 200 lat ogrodzie botanicznym w Bogor oraz muzeum zoologicznym. Bogor, w odległości godzinnej jazdy ze stolicy, około 80 km od oceanu. Dzięki znacznemu wyniesieniu ponad poziom morza jest tu o wiele chłodniej, niż na wybrzeżu. Główna tutejsza atrakcja, Kebun Raya, to ogród botaniczny założony przez Brytyjczyków. W rozległym parku, pośród pofałdowanych trawników, stawów z liliami i zagajników, rośnie 15 tyś. gatunków drzew, 400 odmian palm i innych roślin. Znajdujemy tu także szkółkę storczyków. Postój na plantacji herbaty w Puncak. Na wschód od Bogor znajduje się chętnie odwiedzanym przez dżakartczyków, łatwo dostępna przełęcz Pun­cak, ciesząca się powodzeniem ze względu na chłodne, czyste górskie powietrze i dlatego w weekendy zatłoczona. Wzdłuż głównej drogi ciągną się hoteliki i restaura­cje, dalej zaś rozpościerają się plantacje herbaty. Przyjazd na nocleg do hotelu w Bandung.

Port w Dżakarcie
Port w Dżakarcie


29.04.2011r.

Wycieczka do wulkanu Tangkuban Perahu. Tangkuban Perahu czynny wulkan, położony 30 km na północ od miasta Bandung w kierunku Lembang. Jest to jedyny krater w Indonezji, do którego można podjechać do samej obręczy wulkanu. Tangkuban Perahu ma charakterystyczny kształt i wygląda jak - odwrócona łódź. Witani jesteśmy przez opary siarki, które w dalszym ciągu krateru wulkanu emituje, chociaż nie jest aktywny. Następnie wyjazd do gorących źródeł w Ciater. Ciater Hot Spring jest to piękny park z małymi basenami, w których możemy siedzieć i pływać. Strumienie i baseny są pełne ciepłych źródeł mineralnych, które powstają pod wpływem ciepła z pobliskich wulkanów. Ciater jest to dobry sposób na odpoczynek od codziennego życia. Ciater to kolejny obszar znany z plantacji herbaty, osiem km na północny wschód Tangkuban Perahu. Powrót na nocleg do hotelu w Bandung.

Port w Dżakarcie
Port w Dżakarcie

30.04.2011r.

Wyjazd pociągiem do Jogyakarty. Rozległe miasto Jogyakartą zostało założone dopiero w 1755 r, wyrosło jednak samym sercu starożytne­go regionu zwanego Mataram. Trasa wiedzie przez rejony tarasowych pól ryżowych, plantacje tapioki i goździków. Wsie w okolicy Jogyakarty specjalizują się w różnych rodzajach tradycyjnego rzemiosła. Idziemy na zakupy. Keris. Charakterystyczny sztylet o ‘wężowym’ kształcie, rodem z Malezji i Indonezji. Służy zarówno jako broń jak i przedmiot rytualny, wykonywano nim również egzekucje. Ostrze jest zazwyczaj wąskie, natomiast długość silnie zróżnicowana. Wykuwane jest wielowarstwowo, z różnych rodzajów metali, a później trawione kwasem, w celu wydobycia połysku i ciemnego odcienia. Często uważa się, że posiada własną energię i może przynosić szczęście bądź nieszczęście. Przykładowo, wskazanie na kogokolwiek wycelowanym ostrzem, jest równe życzeniu mu rychłej śmierci i sprowadzenia złego losu. Kris nie jest bronią ciętą, lecz kłującą i rzadko, kiedy używaną w walce przeciwko innemu typowi broni niż on sam. Niekiedy krisy były wykuwane specjalnie w celu zabicia konkretnej osoby. W pojedynku walczący ma przy sobie przynajmniej dwa krisy – jeden własny, przypisany danej osobie i jeden ‘rodzinny’ przekazywany kolejnym pokoleniom. Drugi sztylet służy niemal zawsze do parowania ciosów. Po przyjedzie do Jogyakarty, transfer do hotelu i zakwaterowanie.

Port w Dżakarcie
Port w Dżakarcie
Port w Dżakarcie

1.05.2011r.

Borobudur – buddyjska świątynia na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu, powstała pomiędzy 750 - 850 r. n.e. Borobudur jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie. Piramidalna konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata. Ma budowę tarasową, na pięciu czworobocznych tarasach dolnych znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy i dżataki. Na trzech górnych tarasach kolistych mieszczą się 72 dagoby / budowla sakralna /, zaś w każdej z nich znajduje się figura Buddy. Całość wieńczy większa od innych dagoba. Bok najniższego tarasu ma 111m. długości, całość zaś wysokość 35 m. Budowla nie posiada pomieszczeń wewnętrznych, przeznaczona jest do rytualnej pielgrzymki, na trasie, której rozmieszczone są płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy o łącznej długości około 6 km. Jeden z pomników Buddy w pozie medytacyjnej jest uważany za szczęśliwy. Lokalni przewodnicy mówią, że jeśli kobieta dotknie pięty Buddy a mężczyzna jego palca, będzie im towarzyszyć szczęście. Borobudur stracił na znaczeniu w XI wieku. Dla świata budowlę odkryto w 1814r, pierwsze prace konserwatorskie i wykopaliskowe. W 1991r Borobudur wpisano na UNESCO. Następie zwiedzamy Pałac Sułtański. W pałacu mieszka sułtan z rodziną oraz przechowywane są dynastyczne regalia. Kompleks pałacowy obejmuje komnaty ceremonialne oraz pomieszcze­nia przeznaczone do prywatnych medytacji, okazałą salę tronową, kilka pawilo­nów do przyjmowania gości i urządzania przedstawień, meczet, rozległy królewski ogród, stajnie, koszary, odlewnię uzbrojenia i amunicji oraz dwa place defiladowe obsadzone świętymi figowcami. Wszystko to rozmieszczono w starannie rozpla­nowanym założeniu pałacowym, z wąskimi alejkami i masywnymi bramami. Cały kompleks jest otoczony murem, z każdej strony mierzącym 2 km długości. Budowa pałacu, rozpoczęta w 1755 r., trwała prawie 40 lat. Najsłynniejszym wyrobem rzemieślniczym Jogyakarty wciąż pozostaje batik. Ośrodek badań naukowych nad batikiem zwiedzamy z prze­wodnikiem i jest wspaniałym wprowa­dzeniem w tematykę żmudnego procesu tworzenia malowanych tkanin. Zapoznajemy się z różnorodnymi wzorami i kolorystyką poszczególnych regionów wyspy. Ośrodek ma kilka galerii oraz propo­nuje intensywne kursy batikowego rzemiosła. Sztuki tworzenia batików uczą też inne ośrodki w mieście. Baliki powstają i są sprzedawane w całej Jogyakarcie, w salach wystawowych, można zobaczyć produkcje batiku. Następnie jedziemy do wytwórni i sklepu ze srebrem. Nocleg w Jogyakarta.

Ulice Dżakarty
Ulice Dżakarty

2.05.2011r.

Wyjazd z Jogyakarta. Postój i zwiedzanie starożytnych świątyń hinduistycznych Prambanan. Prambanan leży w indonezyjskiej Dolinie Królów. Na każdym kroku można odkryć ślady przeszłości: ruiny świątyń sułtańskich pałaców czy królewskich rezydencji. Fragmenty wspaniale zdobionych budowli sąsiadują z wiejskimi zagrodami i polami uprawnymi. Główna świątynia wznosi się na wysokość czterdziestu siedmiu metrów i przez całe tysiąclecia była najwyższą budowlą Jawy. Ten strzelisty monument kryje w sobie 4 kaplice, do których prowadzą schody z czterech stron świata. W największej, do której wejścia strzegą fantastyczne maszkarony, znajduje się trzymetrowy posąg Śiwy. Po obu stronach stoją dwie mniejsze świątynie. Ściany, balustrady i wykusze Pranbanan bogato zdobią reliefy, przedstawiające sceny z życia bogów oraz z indyjskiego eposu Ramajana. Bardzo często powtarzającymi się postaciami są król małp Sugriva i Hanuman, bogowie i bohaterzy, stylizowane figury pół - ludzi, pół - ptaków. Na licznych ornamentach powtarza się motyw „rajskiego drzewa". Przyjazd na nocleg w okolice wulkanu Bromo. Samochodami terenowymi dojeżdżamy wieczorem do schroniska-hotelu. Zakwaterowanie w hotelu.

Ulice Dżakarty
Ulice Dżakarty

3.05.2011r.

Pobudka ok. godz. 4 w nocy. Wyjazd samochodami terenowymi do Parku Narodowego Tengger Semeru. Jego nazwa wywodzi się od najwyższego - Semeru i najpopularniejszego szczytu - Bromo. Terytorium jest zamieszkane przez ostatnich przedstawicieli hinduskich wyspy Jawa, plemię Tengger. Okolica jest niezwykle atrakcyjna dla turystów lubiących podziwiać piękne krajobrazy i wysokie szczyty. Semeru wznosi się na wysokość 3676 m. i jest najbardziej aktywnym wulkanem w całej Indonezji. Co kilkadziesiąt minut wydobywają się z niego chmury dymu i pary, co sprawia naprawdę niezwykłe wrażenie. Wejście na szczyt góry Penanjakan, skąd podziwiamy wspaniały wschód słońca. Powrót do hotelu. Odpoczynek po ekscytujących nocnych i porannych przeżyciach. Po południu transfer na lotnisko w Surabaja. Surabaya jest drugim co do wielkości miastem w Indonezji, o liczbie mieszkańców ponad 2,7 mln, a stolicą prowincji z East Java. Znajduje się na północnym brzegu wschodnim Java przy ujściu rzeki Mas i wzdłuż brzegu Cieśniny Madura. Jako główny port morski i centrum handlowe we wschodniej Indonezji. Miasto jest jednym z najbardziej ruchliwych portów w kraju. Jego głównym eksportu zawierać cukru, tytoniu i kawy. Surabaya jest obecnie w trakcie budowy drapaczy chmur wysoki wzrost, takich jak apartamenty, domki i hotele jako sposób na przyciągnięcie zagranicznych ludzi do miasta. Zwiedzamy błękitny meczt i kościół św. Pawła. Przelot na wyspę Lombok. Lombok – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między wyspami Bali i Sumbawa. Cieśniną Lombok między wyspami Lombok i Bali przebiega linia wyznacza granicę występowania całkowicie odmiennych gatunków flory i fauny. Lombok jest zasiedlony przez gatunki spotykane w Australii, na Bali spotykane są przede wszystkim gatunki spokrewnione z tymi z Azji. Uprawia się tu ryż, trzcinę cukrową, bawełnę i kukurydzę. Wyspa Lombok ma charakter wulkaniczny. Na niej znajduje się trzeci pod względem wysokości wulkan Indonezji – Rinjani 3726 m n.p.m. Transfer do hotelu na nocleg.

Ulice Dżakarty
Ulice Dżakarty
Spotkania na placu w stolicy

4.05.2011r.

Zwiedzanie okolic hotelu i kąpiel w basenach. Nocleg w hotelu.

Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy

5.05.2011r.

Od rana zwiedzamy cmentarz chiński, wioskę rybacką Tanjung Karang. Potem jedziemy na bazar. Następnie wycieczka po wyspie do wiosek Sasaków – rdzennej ludności wyspy, która skutecznie opiera się wpływom cywilizacji. Możliwość zapoznania się z kulturą, obyczajami i sztuką Sasaków. Zachowały się tu stare domy ryżowe o wielkich dachach. Klepiska chałup robione są z bawolego nawozu. Dachy opadają nisko nad ziemię, co zapewnia cień i ochronę przed deszczem. Każdy dom ma jedną izbę wewnętrzną i jedną zewnętrzną. W wewnętrznej mieszkają kobiety, a mężczyźni na zewnątrz. Kobieta śpi z mężczyzną przez miesiąc po ślubie, aby począć dziecko i potem, żeby sprowadzić na świat kolejne. Wieś jest bardzo biedna, otaczają nas umorusane dzieci. Wytwórnia pereł morskich – możliwość zakupów. W pobliskim Lingsar znajduje się kompleks świątynny Pura Lingsar. Świątynia jest podzielona; hinduska świątynia znajduje się w północnej części i Wektu Barbadensis jest w południowej części. Powrót na nocleg do hotelu.

Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy

6.05.2011r.

Po śniadaniu jedziemy do muzeum. Potem na lotnisko i wylot na Bali. Transfer do hotelu na nocleg.

Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy

7.05.2011r.

Przelot na wyspę Sulawesi. Pośród szczerbatych górskich szczytów i urodzajnych wyżyn w głębi Celebesu Po­łudniowego żyją w odosobnieniu liczne plemiona określane wspólnym mianem Toradża. Toradżowie jakieś 25 pokoleń wcześniej opuści­li położoną na południowym zachodzie wyspę Pongko przeprawili się przez ocean w czółnach zwanych lembang. Po przybyciu na Celebes podążyli w górę rzeki Sadan i osiedlili się na jej brzegach. Pozostali już w tej górzystej krainie, odcięci od morza, Uprawiając ryż i warzywa. Później w celach zarobkowych zaczęli też hodować goździkowce i kawowce. Pewien wpływ wywarli na nich przybywający z zewnątrz handlarze i misjonarze. Lud tradycyjnie mieszka w małych osadach przy­cupniętych na szczytach wzgórz, otoczonych kamiennymi murami. W każdej wiosce kilka dużych rodzin zajmuje domostwa tongkonan, tworzące okrąg wokół otwartego placyku. Pośrodku stoi kamień lub rośnie figowiec bengalski wykorzystywany podczas składania rytualnych ofiar. W stronę domów wrócone spichlerze. Dach tongkonan na obu szczytach jest łukowato wniesiony ku górze, przez co kształtem przypomina dziób i rufę łodzi. W rytualnych pieśniach porównuje się domostwa do czółen, w których przybywali w te strony przodko­wie. Wolne płaszczyzny w chatach pokryte są symbolami zwierząt wyrzeźbionymi. Przejeżdżamy piękną trasą widokową z lotniska do górskiego regionu - Tana Toraja. Przejazd przez wioski Bugis, z typowymi dla tej okolicy domami na palach. Nocleg w hotelu, w Rantepao położonym wśród wzgórz Toraja. Rantepao, ośrodek turystycznego handlu Toradżów. Mieszkańcy pobliskich wiosek trudnią się tkactwem i snycerką. Wśród ryżowych poletek widać kilka grobowców jaskiniowych z galeryjkami, z któ­rych spoglądają drewniane figury: tau tau.

Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy

Cdn.....

Spotkania na placu w stolicy
Spotkania na placu w stolicy

Pozdrawiam Tadek

Spotkania na placu w stolicy
28.04.2011r. Poranek w Jakarcie / Dżakarcie /
Ulice i budynki Jakarty

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Wspomnienia:

Ulice i budynki Jakarty
Ulice i budynki Jakarty

2008r - Peru,

2009r - Nepal i Bhutan,

 Katedra w Jakarcie
Katedra w Jakarcie

2010r. – Chiny.

następna wycieczka to:

W ogrodzie Kebun Raya
W ogrodzie Kebun Raya - nietoperze
W ogrodzie Kebun Raya

2011r – Indonezja cz. II

W ogrodzie Kebun Raya
W ogrodzie Kebun Raya

Przed muzeum Przed muzeum Przed wejściem do ogrodu Kebun Raya - pamiątki Jedziemy do Bandungu Jedziemy do Bandungu Jedziemy do Bandungu Jedziemy do Bandungu 29.04.2011r. Hotel w Bundung Ulice Bandungu Czynny wulkan Tangkuban Perahu Wulkan Tangkuban Perahu Wulkan Tangkuban Perahu na Jawie Wulkan Tangkuban Perahu - wnętrze wulkanu Wspólne zdjęcia z muzułmankami Schodzimy ścieżką z wulkanu Jeziorka z gorącą wodą i siarką Jeziorka z gorącą wodą, siarka i ja Skały wulkaniczne Skały wulkaniczne Jedziemy do gorących źródeł w Ciater orące źródła wulkaniczne - kurort Ciater Kurort Ciater - wodospad z ciepła wodą Kurort Ciater - wodospad z ciepła wodą Kurort Ciater Motyl Kurort Ciater - relaks w cieni, nogi w wodze 30.04.2011r. Wyjeżdzamy z Bandugu do Jogyakarty 8 godz. Pola ryżowe na trasie przejazdu Pola ryżowe Pola ryżowe Wiejskie krajobrazy Wiejskie krajobrazy Wiejskie życie Wiejskie życie Pola ryżowe Zbiory ryżu Cmentaż muzułmański Stacja kolejowa w drodze Hotel w Jogyakarcie Hotel w Jogyakarcie Przed hotelem 10.5.2011r. Poranek jedziemy do Borobudur - świątynia Przygotowania do zwiedzania Tłumy zwiedzających Świątynia Borobudur - płaskorzeźby w kamieniu Świątynia Borobudur - płaskorzeźby w kamieniu Świątynia Borobudur - górna część Świątynia Borobudur - turyści Świątynia Borobudur - turyści Świątynia Borobudur - turyści W drodze zatrzymujemy się w innej świątyni - święcenie wody W drodze zatrzymujemy się w innej świątyni - święcenie wody Zniszczenia po wybuchu wulanu Merapi Zniszczenia po wybuchu wulanu Merapi Zniszczenia po wybuchu wulanu Merapi Zniszczenia po wybuchu wulanu Merapi Zwiedzamy Pałac Sułtański - sułtan Zwiedzamy Pałac Sułtański - strażnicy z kirysami Keris - sztylet i drewniana pochwa Strażnik sułtański Pamiątki do kupienia Pracownia batiku Batik - obrazy powstające przy użyciu wosku Batik - sala wystawowa Mój batik Pracownia wyrobów ze srebra - wejście boczne Pracownia wyrobów ze srebra 2.05.2011r. Świątynie w Prambanan Wulkan Merapi Bogate zdobienia Bogate zdobienia Bogate zdobienia Ja przy wejściu do kaplicy Ruiny świątyń na rekonstrukcję Ja, świątynie i wulkan Marapi Wsie i miasteczka po drodze Wsie i miasteczka po drodze Wsie i miasteczka po drodze Wsie i miasteczka po drodze - kokosy Powrót ze szkoły 3.05.2011r. Wulkan Bromo - mieliśmy na niego wejść jecz jest bardzo aktywny Ewakuowany ośrodek w pobliżu wulkanu Wschód słońca Wulkan Bromo i Semeru Ewakuowane miasteczko Wulkan Bromo dymi Schronisko na zboczu góry Schronisko na zboczu góry Schronisko na zboczu góry Przed schroniskiem - opada mgła i deszcz Semeru uaktywnił się Widoki w drodze w dół Młodzież szkolna Błękitny meczet w Surabaya Lotnisko w Surabaya 4.05.2011r. Hotel Holiday w Mangsit - Wyspa Lombok Hotel Holiday - baseny Brzeg morza Hotel Holiday - baseny Baseny i morze Hotel nad brzegiem morza Relaks z piwem Bindang Wieczór nad morzem Wieczór nad morzem 5.05.2011r. Poranek w hotelu Holiday Cmentarz chiński Cmentarz chiński - nadal czynny Cmentarz chiński Wyciąganie łodzi na brzeg Młodzi mieszkańcy wioski Młodzi mieszkańcy wioski Młodzi mieszkańcy wioski Młodzi mieszkańcy wioski Wiejski targ - kowal Skansen wioski Sasaków - tkanie tkanin Dzieci Sasaków Dzieci Sasaków Skansen wioski Sasaków - pamiątki Skansen wioski Sasaków - owoce i warzywa Skansen wioski Sasaków - przejscia między domami Skansen wioski Sasaków - kuchnia Świątynia Lingsar Świątynia Lingsar Świątynia Lingsar - ofiara Świątynia Lingsar - modlitwa całej rodziny Świątynia Lingsar - modlitwa całej rodziny Świątynia Lingsar - strażnik świątyni Wieczór w hotelu 6.05.2011r. Poranek nad morzem Poranek nad morzem Ostatnie moczenie nóg Muzeum - stroje Muzeum - stroje Muzeum - muszle Muzeum - muszle Lotnisko na Lomboku lecimy na Bali Lotnisko na Lomboku - start Jestem Na wyspie Bali Jestem na wyspie Bali - powitanie 7.05.2011r. Jedziemy busem w rejon Tana Toraja Krajobrazy w drodze - dom na palach Krajobrazy w drodze - dom na palach Krajobrazy w drodze - sadzenie ryżu Krajobrazy w drodze Krajobrazy w drodze - góry tzw. Mogoty Krajobrazy w drodze Krajobrazy w drodze - dom na palach Krajobrazy w drodze - ryż się suszy Krajobrazy w drodze - ze szkoły Krajobrazy w drodze - żniwa Krajobrazy w drodze - impreza Krajobrazy w drodze - Wiesiek, Stasiek ja, Toni, zdjęcie robi Andrzej Krajobrazy w drodze - panorama gór Krajobrazy w drodze - sklep Krajobrazy w drodze - jemy bochemkowca Krajobrazy w drodze - wieczór Krajobrazy w drodze
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2017-04-07 09:57:35

Dziękuję za wizytę Emiztg. Koszty wycieczek przez Biuro są większe to prawda. Mam konfort zwiedzania, nie znając angielskiego jedyne rozwiązanie.

Pozdrawiam na następnych wycieczkach.

Tadek

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów
2017-04-06 14:24:12

O takich egzotycznych wojażach to ja nawet nie marzę. Przeraża mnie organizacja ich, a z drugiej strony wyjazd z biurem to większe koszty. Ale fotki miło pooglądać i relację poczytać :)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2017-04-06 11:30:12

Dzięki za wizytę, zapraszam do .. od Panamy do Meksyku I i II.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2017-04-05 16:58:29

Ja bardzo chciałbym móc zobaczyć tyle co Tobie się udało.Z wielkim zainteresowaniem czytam Twoje relacje i oglądam fotki.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2017-04-05 10:59:26

W kraju interesują mnie  góry gdzie byłem wszędzie. Wyjeżdzając w świat nie chwalę się tym, była okazja dlaczego z niej nie skorzystać.

Pozdrawiam Was

Tadek

Ostatnio edytowany: 2017-04-06 10:00

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2017-04-04 21:12:58

Egzotyczny kraj,

podróże dalekie i bliskie,

ja tam jestem za, piękno można i warto znaleźć wszędzie,

a każdy niech znajdzie coś dla siebie

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020