Babele, Vf. Omul, Busteni

2006-08-08
2017-03-20 22:09:47

Wejście na najwyższy szczyt rumuńskich gór Bucegi - Varful Omul, 2507 m n.p.m.

Babele, Vf. Omul, Busteni, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg
, EmiZtg

Kawał czasu temu. Moje kolejne górskie marzenie, spełnione. Kiedyś w ręce wpadł mi rocznik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, z 1996 roku. Czytałam urzekające opowieści o magicznej i dzikiej Rumunii i marzyłam, że kiedyś tam pojadę :). No i pojechałam.Góry Bucegi to taki charakterystyczny płaskowyż o stromych zboczach. My na niego wjechaliśmy kolejką, a potem szliśmy już po prawie płaskim. Na górze uderzyło mnie, jak bardzo Rumuni nie dbają o środowisko. Owce pasły się wśród plastikowych butelek i innych śmieci. Kubłów oczywiście zero. Do tego każdy może się robić na terenie dowolnego parku narodowego, nabrudzić, naśmiecić i wszystko jest ok. Może teraz to się zmieniło, nie wiem.

Szlak wiódł obok różnych form skalnych, podobnych do tych, jakie u nas występują w Górach Stołowych. Jednak pogoda nie zachęcała do robienia zdjęć, stąd mam ich niewiele. Było zimno i padało, ale my zaliczaliśmy szczyt za szczytem nie patrząc czy szlak tam wiedzie, czy nie. Z mojego najwyższego dotąd zdobytego, Omula, nie mam nawet jednego zdjęcia.

Schronisko tuż obok szczytu jest bodaj najwyżej położonym tego typu obiektem w Rumunii, choć nie jestem pewna, czy nie w całych Karpatach. Piłam w nim najpyszniejszą herbatę ziołową ever. Nawet ta w Zelenym Plesie się nie umywa :).Najlepsze jak często bywa było na końcu. Chmury podniosły się, a my zobaczyliśmy soczyście zielone zbocza ogromnej doliny, pasące się owce i mgłę u wylotu doliny. Poczułam się, jakbym była w teatrze, kurtyna właśnie się podniosła i rozpoczął się spektaktl :).

Trasa: http://www.planetagor.pl/places/application/TrialPage.php?ID=12124

Odwiedzone miejsca

wtorek, 2006-08-08
  • Busteni

Inne wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2017-03-21 08:44:15

Ale ładnie tam ... :)

2017-03-20 22:47:45

Korzystać dopóki można,

pociągające góry.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: