Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Anja

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

2017-03-16
2017-03-17 21:38:46
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów

W czwartek 16 marca wybrałam się do jednego z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym, tj. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Utworzone w 2006 roku muzeum mieści się we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej, a jego eksponaty stanowią nie lada gratkę dla miłośników techniki. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczecin

Wizytówką muzeum jest prezentacja osiągnięć przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie – od 1919 r., w którym został wyprodukowany motocykl Alba, przez okres międzywojenny - samochody firmy Stoewer, po lata 50-te i 60-te XX wieku, które zaowocowały wysypem motocykli Junak i prototypem samochodów Smyk.Wspomniany powyżej Smyk jest prawdziwym rarytasem, który przyciąga wzrok zwiedzających. Jak można wyczytać na stronie internetowej muzeum: „Smyk, zaprojektowany wspólnie z warszawskim Biurem Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego, wyróżniał się jedynymi drzwiami z przodu, czterema miejscami do siedzenia i zmodyfikowaną skrzynią biegów z motocykla, dzięki której auto miało cztery biegi do przodu i cztery do tyłu. Do smyka wsiadało się odchylając cały przód auta. Z tyłu było miejsce dla dwójki dzieci. Aby dostać się tam, musiały odchylić siedzenie pasażera, ale nie do przodu, tylko w bok. Podobno od tego wzięła się nazwa auta, bo do tyłu trzeba się było przesmyknąć”. Seryjna produkcja Smyka miała ruszyć w Szczecińskiej Fabryce Motocykli (późniejsze Polmo), skończyło się na serii próbnej 25 sztuk, a zamiast Smyka postanowiono wyprodukować konkurencyjnego Mikrusa.Równie wielkie wrażenie na zwiedzających wywołuje „maluch” (Fiat 126p) w wersji terenowej „Mały Samuraj”. W muzeum można także ujrzeć „malucha” w wersji wojskowej. Konstruktorzy, odpowiadając na potrzeby wojska, stworzyli w 1979 roku wehikuł o nazwie Fiat 126 LPT (Lekki Pojazd Terenowy). Wojskowy „maluch” był sześciokołowom transporterem przeznaczonym dla wojsk powietrzno-desantowych i pozwalał na transport siedmiu żołnierzy. Wspomniany pojazd „zagrał” w dwóch filmach O Panu Samochodziku w reżyserii Janusza Kidawy, a mianowicie „Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1987 rok) oraz „Pan Samochodzik i latające machiny" (1991 rok). Ponadto zobaczymy jedyny egzemplarz „malucha” na gąsienicach, czyli Wszędołaza, który urodził się w latach 1979-1980. Miał być to model przeznaczony dla ekip energetycznych usuwających awarie linii przesyłowych wysokiego napięcia w trudnych warunkach terenowych. Pojazdy miały postać prototypu.

Wystawy stałe muzeum, poza szczecińską motoryzacją w latach 1919-1944 oraz 1954-1967, obejmują także polską motoryzację – pojazdy PRL-u, motocykle II Rzeczpospolitej, jednoślady z PRL-u, a także tramwaje i autobusy.

Wizyta w szczecińskim muzeum zapewnia również niepowtarzalne wrażenia z uwagi na możliwość przejażdżki symulatorem jazdy, który po raz pierwszy w Polsce został zainstalowany w oryginalnej kabinie zabytkowego tramwaju z lat 70-tych XX wieku. Pulpit sterowniczy i pedały zostały zespolone z komputerem. Na przedniej szybie kabiny wyświetlana jest trójwymiarowa wizualizacja rzeczywistych ulic Szczecina. Aby poprowadzić ten tramwaj, trzeba wykazać się takimi samymi umiejętnościami jak motorniczy sprzed kilkudziesięciu lat.W muzeum znajduje się także interaktywna wystawa „Eureka ruchu” dzięki, której zwiedzający mają okazję poznać prawa fizyki, samodzielnie wykonując przeróżne doświadczenia. Obecnie wystawa jest chwilowo nieczynna. Muzeum jako Zajezdnia Sztuki prezentuje również nowatorskie realizacje artystyczne z dziedziny projektowania użytkowego. Prezentowane pomysły z pewnością zasługują na uwagę.

Miejscem, które powinny odwiedzić - po trudach zwiedzania - rodziny z małymi dziećmi, jest mieszcząca się w muzeum rodzinna kawiarnia Cafe Niebko, w której maluchy na pewno nie będą się nudziły. W Niebku rodzice mogą napić się pysznej kawy, a dla dzieci zadbano o świetnie zorganizowaną przestrzeń twórczą.

Reasumując, szczecińskie muzeum to atrakcja, która zadowoli zarówno dużych, jak i małych.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-03-25 21:11:02

[cytuj autor=' Danusia']Szalenie ciekawe, nieznane mi miejsce w Szczecinie. Będę pamietała o nim podczas wizyty w tym mieście,może kiedyś się uda. [/cytuj]

Zapraszam, zwłaszcza przy okazji tegorocznych sierpniowych wielkich imprez - będzie co podziwiać:)

http://tallships.szczecin.eu/pl/
http://www.pyromagic.pl/
 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-03-25 11:30:32

Szalenie ciekawe, nieznane mi miejsce w Szczecinie. Będę pamietała o nim podczas wizyty w tym mieście,może kiedyś się uda.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów
2017-03-21 19:15:40

Hehe ciekawe, my do Szczecina to mamy kaaaaawał drogi...

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-03-21 19:13:32

Dla tych, którzy są ze Szczecina lub okolic albo będą w Szczecinie w najbliższym czasie dodam, że w dniach 30.03-02.04 (Dni Skandynawskie) darmowe wejście do muzeum i znaczek dla tych, którzy przy wejściu do muzeum powiedzą w jednym ze skandynawskich języków „Kocham Szczecin”:)

 

 

Ostatnio edytowany: 2017-03-21 19:14

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-03-18 21:45:45

[cytuj autor='A Maciej']muzeum fajne i te nasze pojazdy ściskające za serce :-), nie byłem, ale miałem frajdę być w tego typu auto&technik museum sinsheim, z chrześniakiem, Bratem i moją Cudownością, ale oni byli razem mniej zaaferowani niż ja, gdyby nie to to by mnie stamtąd musieli wieczorem siłą wypraszać... pozdrawiam   [/cytuj]

Dzięki Maćku za odwiedziny. Okazuje się że Szczecin nie tylko jest kojarzony z paprykarzem i pasztecikami;) ale też m. in. z junakami. Chociaż mnie to najbardziej symulator jazdy wciągnął:)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2017-03-18 21:25:44

muzeum fajne i te nasze pojazdy ściskające za serce :-),

nie byłem, ale miałem frajdę być w tego typu auto&technik museum sinsheim,

z chrześniakiem, Bratem i moją Cudownością, ale oni byli razem mniej zaaferowani niż ja, gdyby nie to to by mnie stamtąd musieli wieczorem siłą wypraszać...

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-03-18 14:35:18

[cytuj autor=' marian']Bardzo ciekawe muzeum . Chętnie bym się tam wybrał bo jest co podziwiać. [/cytuj]

To prawda, muzeum po brzegi wypełnione jest pojazdami w których kochali się Polacy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46810 kilometrów
2017-03-18 14:25:33

Bardzo ciekawe muzeum . Chętnie bym się tam wybrał bo jest co podziwiać.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020