Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wieża książęca w Siedlęcinie, Danusia

Siedlęcin i zapora w Pilchowicach

2016-09-08
2017-03-10 12:00:20
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Kolejny upalny dzień naszego pobytu na Dolnym Śląsku przeznaczyliśmy na odwiedziny w wieży książęcej w Siedlęcinie oraz na pobliskiej zaporze na Bobrze.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jelenia Góra > Siedlęcin > Pilchowice

Oczywiście w Siedlęcinie, niewielkiej, choć długiej miejscowości, zakręciliśmy się jak słoiki. Jesteśmy mistrzami w podjeżdżaniu do szukanego obiektu od tzw. „ zadniej strony” . Za tym idą zaś problemy z prostym dojściem do celu, zawsze idziemy dłuższą dróżką. Tym razem nie było inaczej, choć dojście do wieży raczej dłuższe nie było, dłuższy był natomiast czas naszego objazdu po wiosce, bo przegapiliśmy tablice informujące.Koniec końców dotarliśmy gdzie chcieliśmy. Wieża w Siedlęcinie niejednokrotnie pojawiała się na Polskich Szlakach, stąd też moje zainteresowanie tym miejscem. Jej powstanie datuje się na XIV wiek, a budownictwo przypisywane jest księciu Henrykowi I Jaworskiemu. Przez wiele lat była w posiadaniu rodziny von Reden ,a potem aż do 1945 r. Schaffgotschów. Wzniesiono ją jako obiekt mieszkalny, jeden z największych tego typu w Europie, w dodatku świetnie zachowany do dzisiejszych czasów.

Wieża książęca w Siedlęcinie
Wieża książęca w Siedlęcinie


Wieża jest interesującą budowlą ze względu na soją konstrukcję i zachowane w niej średniowieczne drewniane stropy oraz malowidła naścienne z XIV wieku. Przedstawiają one legendę o sir Lancelocie z Jeziora, rycerzu króla Artura. Podobno jest to jedyne tego typu malowidło zachowane na świecie. W dalszym ciągu prowadzone są badania archeologiczne w obejściu i w pobliżu wieży.

Zwiedzanie wieży nie zajęło nam zbyt dużo czasu, ruszyliśmy więc wzdłuż doliny Bobru w kierunku Pilchowic, by obejrzeć zaporę na rzece. Oczywiście najprostsza droga była, z powodu obsunięcia się kamieni , zamknięta. Dojazd wyznaczonym objazdem zajął nam ponownie nieco więcej czasu niż przewidywaliśmy.

Wieża książęca w Siedlęcinie
Wieża książęca w Siedlęcinie
Wieża książęca w Siedlęcinie

Jednak mijany krajobraz wynagrodził nam trud kluczenia po okolicznych szosach i wjechaliśmy praktycznie prawie na koronę zapory. Zapora w Pilchowicach jest monumentalnym elementem spinającym zielone wody zalewu. Z jednej strony korony obserwujemy łagodny, wręcz sielski obrazek gładkiej tafli wody na zalewie ( jezioro Pilchowickie) , w niesamowitym szmaragdowym kolorze. Z drugiej strony spoglądamy w kamienną przepaść, naprawdę robi to wrażenie nie gorsze niż zapora w Solinie. I nic dziwnego bowiem zapora w Pilchowicach na rzece Bóbr jest drugą, pod względem wysokości, zaporą w Polsce. Budowla powstała w celu ochrony przed powodziami. Pracę nad jej powstaniem rozpoczęto w 1902r,a ukończono w 1912r. Uroczystego otwarcia zapory dokonał osobiście cesarz Wilhelm II. Na tamte czasy zapora była prawdziwym cudem techniki. U jej stóp wzniesiono elektrownię wodną, która obecnie stanowi bardzo zadbany i działający obiekt. Uwagę zwracają niezwykłe ogromne schody wznoszące się tuż obok. Stanowią one ujście kanału spustowego, co również wyróżnia obiekt spośród innych tego typu. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest pobliski most kolejowy przerzucony w 1909r. nad Jeziorem Pilchowickim, jeden z najwyższych w Polsce.Z przyjemnością spacerowaliśmy po koronie zapory podziwiając wspaniałe otaczające nas krajobrazy. Dzień był wyjątkowo słoneczny, więc przejazd wzdłuż doliny Bobru, wśród ocieniających ją drzew stanowił dla nas dodatkową przyjemność. To nie był koniec atrakcji tego dnia, ale o tym w następnej relacji.

Wieża książęca w Siedlęcinie
Wieża książęca w Siedlęcinie

Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Wieża książęca w Siedlęcinie Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze Zapora na Bobrze
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2017-03-14 12:45:52

Jelenia Góra i okolice  -piękny i cudowny  rejon 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2017-03-13 12:26:08

Cieklawe i fajne. Warte zobaczenia.

pozdrowienia.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2017-03-13 08:26:24

My też jakoś tak wieżę od "tyłka strony" widzieliśmy :) Piękne zwiedzanie znów super :) Znamy te miejsca

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2017-03-11 09:22:15

A ja niestety nie znam

śliczne fotki i miejsca,

już parę razy byłem kuszony i chętnie się tam kiedyś wybiorę

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2017-03-10 16:19:49

fajne i ciekawe okolice. Siedlecin wieża Rycerska, Pilchowice Zapora- Wleń , Pokrzywnik  i ok.  znam  , znam ,bywam tam .

Pozdrawiam karol 

 

PS .wlaśnie jutro znowu jade do Jelenie Gory -słuzbowo  .póżniej turystykaaaaa

 

 

Ostatnio edytowany: 2017-03-10 16:37

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2017-03-10 15:59:32

Własnie zerknełam na Twoją wycieczkę Danusiu i faktycznie drepczemy po swoich śladach.... :)

Zawitałaś w piękne tereny, które dane mi było już kilkakrotnie odwiedzić.I niezmiennie ciągnie mnie w te strony. Zapora w Pilchowilach jest rewelacyjna ! Monumentalna. Jak dla mnie arcyciekawa kamienna budowla hydrotechniczna .

Natomiast niewielki Siedlącin to oczywiscie Wieża Rycerska zwana tez Książęcą oraz Perła Zachodu-schronisko na urwisku skalnym nad Jeziorem Modrym , utworzonym przez spiętrzone wody Bobru, tuż nad tzw mniejsza zaporą. Z rewelacyjną drewnianą , wisząca kładka widokową.

Piękną mieliście pogodę zwiedzając Kotline Jeleniogórską !

pozdrawiam -:)

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4186,-dolny-slask---zapora-w-pilchowicach.html

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4178,siedlecin--perla-zachodu-i-wieza-rycerska.html

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,8140,w-wojanowie-i-na-perle-zachodu.html

Ostatnio edytowany: 2017-03-10 16:02

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2017-03-10 14:25:45

W Siedlęcinie nie byłem ale zapora mi znana.Każda zapora  mnie interesuje bo jestem Twojego zdania że w tamtych czasach to naprawde cud techniki.Ładnie pozwiedzałaś i już mnie ciekawi co udało się Tobie jeszcze zobaczyć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020