Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " - Niezłomnych .

2017-03-01 - 2017-03-04
2017-03-05 00:21:26
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów

1 marca od 7 lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci  " Żołnierzy Wyklętych "  . W całym  kraju z tej okazji odbywają się apele pamięci, msze święte , wystawy , przemarsze  oraz spotkania patriotyczno-historyczne Święto Narodowy Dzień Pamięci  " Żołnierzy Wyklętych "  - Niezłomnych, obchodzone jest w rocznicę stracenia przez komune- bezpiekę 1 marca 1951 roku  siedmiu  przywódców  IV  Zarządu   "Wolność i Niezawisłość". Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej i historyków, do lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 261 tysięcy ludzi z różnych środowisk społecznych ( oprócz komuny -rzecz jasna )  . W wyniku prowadzonych walk z komuną sowiecką  zginęło około 52 tysięcy  , 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci po różnych  fikcyjnych wyrokach sądowych . Cześć i chwała Bohaterom .  Wieczne odpoczywanie dla tych NIEZŁOMNYCH . 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poznań

Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " - Niezłomnych .1 marca od 7 lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " .
W całym kraju z tej okazji odbywają się apele pamięci, msze święte , wystawy , przemarsze oraz spotkania patriotyczno-historyczne
Święto Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych " - Niezłomnych, obchodzone jest w rocznicę stracenia przez komune- bezpiekę 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość".
w moim Poznaniu to święto w tym roku obchodzimy cały tydzień od 26.02.2017 do 5.03.2017.Otwarte ( darmowe zwiedzanie ) dla chętnych przez caly tydzien było Muzeum 28 czerwca 1956 r , które scisle związane jest z podobnymi wydarzeniami –walki Narodu Polskiego z komuną i sowietami.

W sobotę dn 4.03.2017 r to święto przybrało znamiona wystaw , paneli dyskusyjnych, rekonstrukcji historycznych .
Instytut Pamięci narodowej zaprezentował cały panel prezentując wystaw , paneli dyskusyjnych, w Bibliotece Raczyńskich z udziałem znanych profesorów, historyków oraz senatorów i posłów.

pomnik AK-Polskiego Podziemia al Wolnosci

Karol Barsolis miał przyjemność uczestniczyć w tym dniu w tych uroczystościach będąc świadkiem tych wydarzeń .
Po tych wykładach ,prezentacjach , wystawach , udałem się szlakiem miejsc katorgi ,katowni osób represjonowanych i mordowanych w tamtych czasach . Odbyłem podróż w te miejsca z myślą głębokiej modlitwy i refleksji nad tym co w tych miejscach działo się w tamtych mrocznych czasach .Zdałem sobie sprawe z tego iz mam wiedze na temat tej siedziby i katowni UB w Poznaniu na ul Niegolewskich ( katownia ) oraz na ul Jarochowskiego ( siedziba UB) . Moja wiedza oparta jest na spotkaniach i relacjach osob represjonowanych i świadkow tamtych wydarzen-niestety juz nieżyjacych . Byłem w tych piwnicach gdzie katowano ludzi . Od 7 marca moją cenną wiedzę chcę przekazac do Instytutu Pamieci Narodowej .


Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej i historyków, do lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 261 tysięcy ludzi z różnych środowisk społecznych ( oprócz komuny -rzecz jasna ) . W wyniku prowadzonych walk z komuną sowiecką zginęło około 52 tysięcy , 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci po różnych fikcyjnych wyrokach sadowych .

Cześć i chwała Bohaterom . Wieczne odpoczywanie dla tych NIEZŁOMNYCH .

Plac Wolności
Plac Wolności

Miejsca wydarzeń – Poznań luty- marzec 2017

  • Biblioteka Raczyńskich –wystawy , dyskusje i konferencja naukowe i historyczne
  • Plac Wolności – wystawy i rekonstrukcje historyczne
  • Ul Niegolewskich ,ul Jarochowskiego , ul Bogusławskiego -siedziba i katownie Wlk. UB .
  • Ul Sw Marcin Dom Kultury CKZ Zamek –Muzeum 28 Czerwca 56 r. – wystawy i konferencje
  • Ul Aleje Niepodległości – Pomnik Armii Krajowej
  • Inne miejsca związane z żołnierzami „wyklętymi „

Plac Wolności

Ø Kto nie szanuje przeszłości ( historii ),ten nie szanuje teraźniejszości i nie uszanuje przyszłość

pmnik AK Al Wolności pomnik AK Al Wolności kwiaty pod tablica pamiatkowa Żołnierzy podziemia forum na temat Zolnierzy Wykletych 4.3.2017 forum Plac Wolnosci Plac Wolności ksiazki i inne czasopisma ktore posiadam na temat Żolnierzy Wykletych Napis na Poznanskich Krzyżach Plac Wolnosci Plac Wolności Poznanskie Krzyze Bublioteka Raczynskich Plac Wolnosci tablica pamiatkowa przy bylym UB -obecnie szpital polozniczy ul Jarochowskiego ścina smierci przy bylym UB ul Jarochowskiego Sciana smierci przy bylym UB ul Jarochowskiego tablica pamiatkowa przy bylym UB -obecnie mury szpitala przy ul Jarochowskiego -przy Arenie wystawa Zolnierze Wykleci w bibliotece Raczynskich forum dyskusyjne byla siedziba UB -obecnie szpital polozniczy ul Jarochowskiego na terenie bylej katowni UB byla kataownia UB nar ul Niegoleskich a ul Jarochowskiego -niestety bez upamietniania tych wydarzen byla katownia UB tablica pamiatkowa na murach przy szpitalu polozniczym Kościól św. Anny na Łazarzu -blisko katowni UB rekonstruktorzy budynek bylego kosciola po wojnie UB obecnie szpital ul Niegolewskich
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2017-03-12 22:05:21

Kto nie szanuje przeszłości ( historii ),ten nie szanuje teraźniejszości i nie uszanuje przyszłość

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-03-08 15:16:40

Skomplikowaną mieliśmy historię,

warto pamiętać

 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2017-03-07 23:09:53

[cytuj autor=' mokunka']Dzień Zołnierzy Wyklętych skłania do refleksji nad ich losem i losami Polski, którą zaatakowano 1 września 1939 z zachodu a 17 września tegoż roku ze wschodu. Owi niezłomni walczyli z Niemcami i Sowietami, z tym, że z tymi drugimi jeszcze sporo kilka lat po 1945 roku. Warto zapoznać się z historią, która przez lata była zakłamywana....... Rekonstrukcje , pikniki militarne - żywe lekcje historii pomagają zrozumieć ten trudny dla naszego narodu powojenny czas.  pozdrawiam -:) [/cytuj] ..........................

 

zgadzam sie z  Mokunka w 100% .

Ø Kto nie szanuje przeszłości ( historii ),ten nie szanuje teraźniejszości i nie uszanuje przyszłość

 

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-03-07 20:23:00

Dzień Zołnierzy Wyklętych skłania do refleksji nad ich losem i losami Polski, którą zaatakowano 1 września 1939 z zachodu a 17 września tegoż roku ze wschodu. Owi niezłomni walczyli z Niemcami i Sowietami, z tym, że z tymi drugimi jeszcze sporo kilka lat po 1945 roku. Warto zapoznać się z historią, która przez lata była zakłamywana.......

Rekonstrukcje , pikniki militarne - żywe lekcje historii pomagają zrozumieć ten trudny dla naszego narodu powojenny czas. 

pozdrawiam -:)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2017-03-06 17:48:21

witam Anie i Danusie . dziekuje za odwiedziny .

Zołnierze Wyklęci - Niezłomni  ,to temat trudny dla wszystkich POlakow .

Pamiętac  natomiast trzeba o Tych ,ktorzy oddali życie za wolność  Polski .-

od sowietów -komuny ze wszchodu  .

Trzeba też pamiętac , piętnować ,prawnie ścigać i opisywac o  tych "naszych rodkach"

  służących sowietom , ktorzy katowali i mordowali Swoich rodakow , bo tak Stalin chcial. 

 

Karol Barsolis

 

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2017-03-06 10:53:17

To trudne czasy i też nie jestem do końca przekonana do dyskusji, choć szacunek i podziw należy się tym, którzy mieli odwagę sprzeciwiać się złu w jakiejkolwiek postaci

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-03-06 10:43:16

Szacunek dla naszej historii TAK, mimo wielu wątpliwości,niejasności i dyskusyjności tematu.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2017-03-05 21:57:09

Dzisiaj w  TVP  Historia 

Śladami zbrodni i walki 1944-1956, odc. 1 >

22:55-23:40 | TVP Historia | 2016

cyt "

Przybliżenie widzom obiektów wykorzystywanych przez bezpiekę jako miejsc egzekucji. Cykl prezentuje nie tylko wydarzenia tragiczne, związane z kaźnią polskich Żołnierzy Niezłomnych, ale też historie przedstawiające dobre i wielkie momenty ich bohaterskiego życia. Cykl ma charakter dynamiczny, oparty na relacjach z miejsca zdarzenia. Pierwszy odcinek poprowadził dyrektor TVP Historia Piotr Gursztyn wraz ze znawcami tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi i miejscami ich kaźni.  "

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020