Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Wekend w uzdrowisku – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2017-02-26 - 2017-02-27
2017-02-26 19:05:49
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Rymanów Zdroj na Podkarpaciu, piękne uzdrowisko do które powróciłam po kilku latach.  Profil leczniczy to głównie : kardiologia, narząd ruchu oraz układ oddechowy. Uzdrowisko dla dorosłych i dzieci.Nudzić się tu nie można, nawet w dni wekendowe, gdy nie ma zabiegów rehabilitacyjnych.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rymanów Zdrój

Obecna pora roku nie sprzyja krajtroterskim wyprawom. Jednak nie całkiem z własnej woli jestem , na turnusie rehabilitacyjnym w Rymanowie Zdroju. Szpital Uzdrowiskowy „Zimowit”, w którym przebywam jest położony w najwyższym punkcie uzdrowiska. Jak dla mnie przejście do Parku Zdrojowego i deptaka ….to prawie jak wyprawa na Mont Ewerest. Nie powiem, że jest łatwo. ehhhhNie mniej jednak spacerki uskuteczniam. Wczoraj było pięknie , słonecznie. Dziś pochmurno, wietrznie , wiał chłodny wiatr. Pewnie od razu po fotach poznacie, które zrobione w sobotę , a które dzisiaj. Generalnie tu na Podkarpaciu zimowo. Śniegu jeszcze sporo. Nawet kuligi są organizowane.

Od mojego poprzedniego pobytu w Rymanowie Zdroju minęły 4 lata. Sporo się tu zmieniło ! Odnowiono Pijalnię Zdrojową nad brzegiem rzeczki Tabor. Pojawiła się ławeczka-pomnik, na której dumnie siedzi Anna Potocka. Przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Eskulap” jest nowa stacja meteo, która monitoruje m.in. zanieczyszczenie powierza. Park Zdrojowy zyskał imię Jana Pawła II. Zagospodarowano liczne skwerki, choć o tej porze roku, w resztkach śniegu nie wyglądają one zbyt reprezentacyjnie. W Parku Zdrojowym wybudowano również tężnię solankowa oraz siłownię do ćwiczeń na powietrzu.

O samym uzdrowisku , jego historii nie będę się rozpisywała bo uczyniłam to już kiedyś w wycieczcehttp://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5887,piekny-zimowy-rymanow-zdroj.html

Teraz chciałabym się skupić na dzisiejszym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym ", który w całej Polsce odbywa się po raz piąty, natomiast tu w Rymanowie Zdroju po raz drugi. W samym sercu uzdrowiska, tuż obok tzw amfiteatru na wodzie oraz Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardologicznej był zarówno start , jak i meta wyścigu. Startowano w dwóch kategoriach wiekowych. Dzieci i dorośli. Do pokonania był dwie trasy 2,5 i ponad 5 km, po niełatwym, pagórkowatym terenie, miejscami oblodzonym, zaśnieżonym, pełnym kałuż i kolein. Chętnych nie brakowało. Każdy startujący otrzymywał numer startowy, pamiątkową koszulkę oraz sporej wielkości odblask.Bieg miał poprowadzić rowerzysta , z polską flagą , dla podkreślenia rangi tego patriotycznego wydarzenia. Jak by nie było ma ono podtrzymywać pamięć o żołnierzach walczących z komuniznem w latach 40-stych i 50-siątych XX wieku.

Tuż obok bazy organizatorów przedsięwzięcia odbywał się niewielki jarmark staroci i rękodzieła. Najciekawszym stoiskiem było to, które prowadził „ bieszczadzki zakapior”- jak mówił sam o sobie brodaty jegomość. Zabawiał kupująch anegdotami z Podkarpacia.

Trzeba przyznać , iż mimo nienajlepszej pogody w Rymanowie Zdroju w weekend jest co robić .

Pozdrawiam Krajtroterów z Podkarpacia 🙂

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-02-28 16:02:55

[cytuj autor=' Danusia']Dobrze,że możesz połączyć pobyt zdrowotny z poznawczym aspektem. To taka troche nagroda pociieszenia w drodze do odzyskania formy. No i tyle zimy w Rymanowie!!! U nas , na Pomorzu , w tym roku niewiele było śniegu, dzieciaki się nie nabawiły za bardzo. Z przyjemnością obejrzałam fotki. Znalazłaś siły nawet na obserwowanie Marszu Wyklętych. Znalazłaś też kolejną ławeczkę do kolekcji:-) Brawo!  Może nie jest tak źle z tą kondycją? Dużo zdrówka Ci życzę:-) Ostatnio edytowany: 2017-02-27 18:41[/cytuj]

Dzięki Danusiu :) Z tą moją kondycją... lepiej-nie mówić !ehhhh . Jednak muszę trochę spacerować, ewentualnie podjechać autem gdzieś niedaleko. 

Dziś nigdzie nie wyszłamz budynku bo byław Rymanowie Zdroju "atrakcja'" takowa, iż strasznie wiało, drzewo przewróciło się na trakcje wysokiego napięcia. Efektem tego był brak prądu przez ponad 4 godziny.Cały szpital uzdrowiskowy funkcjonował tylko na zasilaniu awaryjnym. Agregat prądotwórczy potwornie hałasował. Ot-tak, sie porobiło. Poodwoływano zabiegi i jutro będzie kumulacja bo trzeba je nadrobić. Nie działały windy a szpital ma 4 piętra, nie można było wyjechać z parkingu bo brama wyjazdowa sterowana elektronicznie. Nudzić sie nie można ;)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-02-27 18:25:54

Dobrze,że możesz połączyć pobyt zdrowotny z poznawczym aspektem. To taka troche nagroda pociieszenia w drodze do odzyskania formy. No i tyle zimy w Rymanowie!!! U nas , na Pomorzu , w tym roku niewiele było śniegu, dzieciaki się nie nabawiły za bardzo. Z przyjemnością obejrzałam fotki. Znalazłaś siły nawet na obserwowanie Marszu Wyklętych. Znalazłaś też kolejną ławeczkę do kolekcji:-) Brawo!  Może nie jest tak źle z tą kondycją? Dużo zdrówka Ci życzę:-)

Ostatnio edytowany: 2017-02-27 18:41

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-02-27 10:33:01

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Mimo, że nie krajtroterska to wyprawa a zdrowotna, to i tak super, i fajnie, że w ładnym miejscu :) [/cytuj]

          Fakt Aniu,  wyjazd generalnie zdrowotny lecz  zawsze trochę krajtroterski -jak by nie było :) Mimo problemów zdrowotnych, które (niestety!) wracają jak bumerang , zawsze uda się coś ciekawego zobaczyć w każdym zakątku naszego kraju .

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2017-02-27 09:39:50

Mimo, że nie krajtroterska to wyprawa a zdrowotna, to i tak super, i fajnie, że w ładnym miejscu :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-02-26 20:36:32

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']pieknie uczciłaś   ten dzien Żolnierzy Niezłomnych - prześladowanych przez komune.   Karol Barsolis [/cytuj]

Dzięki Karolu :).

    Jak tylko dowiedziałam sie , iz Bieg Zołnierzy Wyklętych będzie organizowany równiez w Rymanowie Zdroju, to uznałam, że warto choć pokibicować - bo o aktywnym uczestnictwie to (niestety!!!) nie ma mowy. Dobrze, ze organiozwane są tego typu imprezy.

pozdrawiam -:)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2017-02-26 20:27:22

pieknie uczciłaś   ten dzien Żolnierzy Niezłomnych - prześladowanych przez komune.

 

Karol Barsolis

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-02-26 20:14:53

[cytuj autor='A Maciej']Szkoda że jeszcze się skutecznie nie wykurowałaś, dobrze że chociaż miejscowość zacna i wydarzenie do tego pozdrawiam P.S. ktoś kiedyś powiedział "każdemu JEGO Everest", wchodź na swoje szczyty, powodzenia w tym życzę Ci bardzo i wreszcie zdrowia dobrego [/cytuj]

Dzięki Macieju, ze zdrowiem było już lepiej....a ostatnio się trochę "posypało". Cóż zrobić....byle do wiosny :)

pozdrawiam -:)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2017-02-26 19:50:15

Szkoda że jeszcze się skutecznie nie wykurowałaś,

dobrze że chociaż miejscowość zacna i wydarzenie do tego

pozdrawiam

P.S. ktoś kiedyś powiedział "każdemu JEGO Everest", wchodź na swoje szczyty, powodzenia w tym życzę Ci bardzo i wreszcie zdrowia dobrego

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020