Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cieplice Park Zdrojowy, Danusia

Cieplice i okolice

2016-09-06
2017-02-20 11:33:34
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Cieplice to  dzielnica Jeleniej Góry i podobno najstarszy kurort w Polsce. Nic dziwnego, że podczas pobytu w Jeleniej Górze  z przyjemnością odwiedziliśmy to  uzdrowisko.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Cieplice Zdrój > Jagniątków > Jelenia Góra

W Cieplicach spędziliśmy dobrych parę godzin spacerując alejkami Parku Zdrojowego i delektując się pięknym widokiem na widniejące na horyzoncie góry. Klimat sprzyja tu dobremu samopoczuciu, a na kuracjuszy czeka nie tylko piękny Park Zdrojowy i Norweski, ale także znane w całej Polsce Termy Cieplickie. Termy to bardzo nowoczesne baseny rekreacyjne , w których wykorzystywane są lokalne wody termalne fluorkowo-krzemowe. Można leczyć tu schorzenia narządu ruchu, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, choroby dróg moczowych i nerek, układu nerwowego oraz oczu. Oczywiście obiecaliśmy sobie solennie skorzystać z tych wodnych dobrodziejstw, ale…pogoda była tak piękna, że większość wyjazdowego czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu wędrując tu i tam. Przyjdzie więc kiedyś jeszcze wrócić w te strony i wypróbować termy.Na razie jednak mamy za sobą głównie parkowe atrakcje. Poza pięknymi widokami i ciekawymi nasadzeniami uwagę zwraca parkowa architektura. W centralnej części panoramy parku znajduje się imponujący dawny pałac Schaffgotschów z XVIII wieku, w którym obecnie ma swoją siedzibę filia Politechniki Wrocławskiej. Przylegający do budynku Park Zdrojowy niegdyś stanowił przypałacowy ogród fancuski. Poza tym pałacem w parku znajduje się także dawny pawilon spacerowy , obecnie dom zdrojowy „Edward z XIX wieku. W parku znajdujemy także budynek Teatru Zdrojowego, w którym obecnie funkcjonuje Zdrojowy Teatr Animacji. Przed nowszą częścią obiektu uwagę przyciąga abstrakcyjna i spora gabarytowo rzeźba- krzesło w butach. Nie sposób ominąć to miejsce bez pamiątkowej fotki na tym krześle. Spacerując parkowymi alejkami podziwialiśmy także wspaniałe fontanny i rzeźby, znaleźliśmy też murowaną kapliczkę oraz muszla koncertowa. Piękna ,wysadzona lipami i klonami aleja, prowadzi nas do Placu Piastowskiego.

Cieplice Park Zdrojowy
Cieplice Park Zdrojowy


Spacerowaliśmy deptakiem wzdłuż pałacu Schaffgotschów podziwiając uzdrowiskową zabudowę. Zajrzeliśmy do barokowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Jego podziemia kryją kryptę rodową Schaffgotschów, a u wejścia na teren kościelny uwagę zwraca wieża wjazdowa z czworoboczną dzwonnicą z XVIII wieku. Niedaleko kościoła znajduje się fontanna z panną wodną. Z dwóch kraników nieustannie płynie tam woda termalna. Na pobliskich tablicach informacyjnych można wyczytać jakie mikroelementy zawiera woda z danego kranu.

Po wizycie w Cieplicach podjechaliśmy do niedaleko położonego Jagniątkowa. Naszym celem był Dom Gerrharda Hauptmanna.Do 1997r. mieścił się tu Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”. Od 1 maja 2005r. znajduje się w nim Muzeum Miejskie. Hauptmann to niemiecki pisarz i laureat literackie nagrody Nobla z 1912r. Pisarz mieszkał w tej willi przez 45 lat. Jego rezydencja nazywała się Łąkowy Kamień, rozpościera się z niej piękny widok na Karkonosze. Miejsce to stanowiło dla pisarza swoisty azyl i oazę tworzenia. W muzeum można zwiedzać gabinet Hauptamanna, jego bibliotekę, salę kominkową i jadalnię.

Cieplice Park Zdrojowy
Cieplice Park Zdrojowy
Cieplice Park Zdrojowy

W drodze powrotnej z Jagniątkowa zatrzymaliśmy się na chwilę w Sobieszowie, by rzucić okiem na zamek wznoszący się na szczycie góry Chojnik. Tym razem nie było planu wejścia na Chojnik, ponieważ już tam byliśmy podczas poprzedniego pobytu na Dolnym Śląsku. Jednak miło było z daleka odświeżyć wspomnienia i sprawdzić, czy zamek nadal stoi na swoim miejscu. Oczywiście stoi, a nawet poddany jest pracom remontowym, co widać było nawet z daleka. Tym miłym, wspomnieniowym akcentem zakończyliśmy kolejną wycieczkę naszego wrześniowego pobytu w Jeleniej Górze.Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice Park Zdrojowy Cieplice deptak Cieplice deptak Cieplice deptak pałac Schaffgotschów pałac Schaffgotschów Cieplice deptak Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela Cieplice deptak Cieplice,fontanna z panną wodną Cieplice,kamień pamiątkowy Cieplice deptak Kościół Zbawiciela Cieplice deptak Na deptaku w Cieplicach Dom Gerrharda Hauptmanna Dom Gerrharda Hauptmanna Dom Gerrharda Hauptmanna Park przy Domu Hauptamanna Park przy Domu Hauptmanna Park przy Domu Hauptmanna wejście do Domu Hauptmanna zamek na górze Chojnik zamek na górze Chojnik
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2017-02-26 07:01:30

Nie "zawiało" mnie jakoś nigdy do Cieplic, ale fajnie to wygląda i kiedyś chętnie zobaczę,

w tym rejonie pełno atrakcji i piękne krajobrazy

super sprawa

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-02-22 10:07:05

No właśnie kochana mokunko :-) Zainspirowałaś mnie tymi Cieplicami na tyle,że zapragnęłam odwiedzić jedno z Twoich ulubionych miejsc:-) Choć byliśmy tam tyko 1 dzień, odniosłam tak jak Ty wrażenie spokoju i bardzo sympatycznego mikroklimatu tego uzdrowiska.

Ostatnio edytowany: 2017-02-22 10:07

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2017-02-21 18:42:44

  Danusiu,  cieszę się , że udała Ci się wycieczka i odwiedziłaś moje ulubione Cieplice. Uzdrowisko ma swój niepowtarzalny klimat ....małego uzdrowiskowego miasteczka, wszak nie tak dawno temu nie była to dzielnica Jeleniej Góry lecz  osoby organizm miejski o nazwie Cieplice Śląskie -Zdrój.

Parki Zdrojowe , deptak , pijalnia wód mineralnych, tama oraz termy (oddane do użytku zaledwie 3 lata temu) cisza, spokój i specyficzny mikroklimat , do tego bliskość Karpacza, Kowar czy Szklarskiej Poręby czyni z Cieplic doskonałe miejsce na wypoczynek o każdej porze roku.

pozdrawiam -:)

Ostatnio edytowany: 2017-02-21 18:44

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2017-02-20 18:59:22

fajnie i zdrowo Danusko  , że odzwiezdasz miejsca uzdrojowe. 

och Cieplice  -bylem tam chyba ze 100 razy i za kazdym razem odkrywam tam coś nowego .

Pozdrawiam karol Barsolis

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2017-02-20 17:41:13

Znam ale tylko z przejazdów Jelenia-Karpacz, Jelenia - Szklarska. Z Twojego opisu wnioskuję że dużo mnie omineło.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2017-02-20 11:57:19

Bardzo ładnie, każdy tam ciągnie, nas też kiedyś zawiało ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020