Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek w Dębnie, DARIUSZ79

ZAmek w Dębnie

2009-01-17
2009-01-17 11:30:57
Avatar użytkownika
DARIUSZ79 Uzależniony od podróży 1117 kilometrów
Jadąc z Krakowa do Tarnowa drogą nr 4, 8km za Brzeskiem znajduje się miejscowość Dębno. W niej są już kierunkowskazy do zamku.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
dębno > Kościół św. Małgorzaty w Dębnie > Figura św. Kingi > Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Porąbce Uszewskiej
 Zamek stoi w miejscu drewniano-ziemnej rezydencji obronnej zbudowanej prawdopodobnie pod koniec XIII w. przez komesa Świętosława z rodu Gryfitów. Późniejszymi właścicielami posiadłości zostali Pobogowie, a w połowie XIV w. Odrowążowie. Budowę murowanego zamku zainicjował i sfinansował Jakub Dębiński herbu Odrowąż. W latach 1470-1480 zamek otrzymał formę, którą oglądamy dziś.
W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie rozbudowywany i zmieniał swych właścicieli. Byli nimi m.in. węgierska rodzina Wesselinich, a następnie Tarłowie. W 1759 r. zamek stał się własnością Lanckorońskich herbu Zadora. Na przełomie XVIII i XIX w. zamek należał do Rogowskich, a później Rudnickich. W 1831 r. ówcześni dzierżawcy budowli, Spławscy, ukrywają w zamku uciekinierów z Powstania Listopadowego. W 1835 r. zamek staje się własnością Jastrzębskich herbu Ślepowron.

Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie Zamek w Dębnie ZAmek w Dębnie ZAmek w Dębnie ZAmek w Dębnie Zamek w Dębnie
Avatar użytkownika
DARIUSZ79 Uzależniony od podróży 1117 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020