Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Stara Hańcza, Joanna

Dzień 9 – Nad Szeszupą i nad Hańczą

2016-08-11 - 2016-08-20
2016-12-06 21:09:58
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72484 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Stara Hańcza > Rutka-Tartak > Ruiny dworu > Park podworski i aleja lipowa > Jezioro Hańcza > Dolina Przygód nad Szeszupą

Pogoda zdecydowanie się poprawia. Zatem wybieramy się do przedostatniej wioski krasnoludków. Po drodze zatrzymujemy się na krótko w Starej Hańczy w parku przy ruinach dworku księcia Mirskiego. Dalej Baśniowy Szlak prowadzi nas do Doliny Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak.Na miejscu stwierdzamy, że nie ma nikogo, kto by nas obsłużył. Zgodnie z dobrą radą usłyszaną w innej wiosce krasnoludków dzwonimy na podany przy wejściu telefon. W ciągu kilku minut pani z autentycznym uśmiechem na ustach przychodzi, żeby się nami zająć: sprzedać bilety, postawić pieczątki, które zbieramy, powiedzieć kilka słów o tematyce wioski i zadaniach, które nas czekają. Okazuje się, że jedna i ta sama osoba prowadzi wioskę krasnoludków i gminną bibliotekę. Tak się składa, że nie potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie, więc zazwyczaj jest w Gminnym Ośrodku Kultury. Przybiega do Doliny Przygód nad Szeszupą, jeśli tylko są turyści chętni do zwiedzania, ponieważ oba miejsca znajdują się niedaleko od siebie. Wystarczy zadzwonić.

Stara Hańcza - aleja lipowa
Stara Hańcza - aleja lipowa

Dolina Przygód położona jest jak nazwa wskazuje w zakolu rzeki Szeszupy. Jej motywem przewodnim są zwierzęta lasów i jezior Suwalszczyzny i to nie tylko współczesne. Wśród łosi, dzików i zajęcy odnajdujemy też kilka dinozaurów i mamuta, który dodatkowo jest zjeżdżalnią. Chodząc różnymi tropami dowiadujemy się do jakich zwierząt należą. Poszukujemy Pana Zielonki i jego pięciorga dzieci oraz krasnoludka Sikorka. W najdalszym zakątku wioski spotykamy czarnego wilka, którym według legendy jest młodzieniec pokutujący w ten sposób za zerwane zaręczyny.

Po obiedzie wcześniejszym niż zazwyczaj mamy czas na pluskanie się w jeziorze Hańcza. Całe popołudnie spędzamy w Starej Hańczy na kąpielisku. I bez aparatu, żeby przypadkiem nie wykąpał się razem z nami. W końcu pogoda pozwala robić to, co powinien każdy porządny wczasowicz, który spędza urlop nad wodą.Rutka-Tartak Mierkinie
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72484 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2016-12-08 09:21:45

Sporo tych punktów przygotowano, fajny pomysł :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020