Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
U Pana Tadeusza, Joanna

Dzień 4 – Smolniki, jezioro Jaczno i Pan Tadeusz

2016-08-11 - 2016-08-20
2016-11-24 21:15:45
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Smolniki > Punkt widokowy U Pana Tadeusza > Jezioro Jaczno > Ścieżka Wokół jeziora Jaczno

Jest niedziela. Po Mszy Św. w kościele parafialnym w Smolnikach wyruszamy na wycieczkę.Na początek idziemy na punkt widokowy „U Pana Tadeusza”. Nazwa nie jest przypadkowa, bo właśnie w tej okolicy kręcono zdjęcia do filmu „Pan Tadeusz”. Wstęp jest płatny, ale chyba przyszliśmy za wcześnie, bo nie widać żywej duszy, która chciałaby pobrać od nas jakąkolwiek opłatę. I dobrze. Oglądamy i fotografujemy przepiękne widoki na jeziora kleszczowieckie i Górę Zamkową zupełnie za darmo.Jest to zarazem pierwszy przystanek na ścieżce poznawczej „Wokół jeziora Jaczno”. Idąc tą ścieżką wytyczoną żółtymi znakami zamierzamy obejść jezioro dookoła. Po drodze dochodzimy do miejsca, gdzie we wspomnianym już filmie maszerowały wojska napoleońskie. Tuż obok jest kolejny wspaniały punkt widokowy tym razem na jezioro Jaczno, nazywane czasem perłą Suwalszczyzny.

Krótki deszcz przeczekujemy pod niewielkim daszkiem osłaniającym tablicę z opisem przystanku na ścieżce i niezrażeni idziemy dalej. Po chwili znów świeci słońce. A jednak taka zmienna pogoda wcale nie jest brzydka, wygląda całkiem ładnie. Chmury gnane wiatrem i szybko zmieniające kształty przywodzą na myśl słowa z Pana Tadeusza: „U nas dość głowę podnieść ileż to widoków, ile scen i obrazów z samej gry obłoków…”. Nic dziwnego, że tu nagrywano sceny do filmu.

Na pewnym odcinku nasza droga prowadzi przez las. Mijamy młyn na rzece Jacznówce i jezioro Kamenduł. Kawałek dalej otwiera się widok na jezioro Kojle zaliczane do jezior kleszczowieckich tym razem bardziej z bliska i oczywiście na Górę Zamkową w oddali. Drogą wijącą się malowniczo wśród pofałdowanego krajobrazu wracamy do parkingu w Smolnikach, a stamtąd do naszej bazy.Jezioro Jaczno Jezioro Jaczno Jezioro Kamenduł Jezioro Kojle kościół w Smolnikach
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70623 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2016-12-18 15:18:39

[cytuj autor=' Danusia']Fajny punkt widokowy:-) I filmowy plener z "Pana Tadeusza":-) Lubię takie miejsca. [/cytuj]

Podobnie jak Danusia uważam, że miejsca , w których kręcono sceny filmowe są interesujące. Warte obejrzenia. Piękne foty i jaka rodzinka na szlaku pięknie kroczy, z malutką krajtroterką :)

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-11-30 09:04:54

Fajny punkt widokowy:-) I filmowy plener z "Pana Tadeusza":-) Lubię takie miejsca.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2016-11-25 10:32:11
Kolejne ładne miejsce na Suwalszczyznie.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020