Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Opowieści Turtula, Joanna

Dzień 2 – Pierwsza wycieczka. Turtul-Błaskowizna

2016-08-11 - 2016-08-20
2016-11-21 22:19:53
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Suwalski Park Krajobrazowy > Ścieżka edukacyjna Opowieści Turtula > Ruiny młyna wodnego w Turtulu > Ścieżka Doliną Czarnej Hańczy > Oz turtulski > Wisząca dolina Gaciska

Jedziemy do Turtula i zostawiamy samochód przy siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Na początek dajemy sobie i dzieciom trochę czasu na zwiedzenie ścieżki edukacyjnej „Opowieści Turtula”. Oglądamy tropy zwierząt, wielkie drewniane szyszki i grzyby. Spacerujemy kładkami, wchodzimy na pomost nad brzegiem stawu turtulskiego. Niektórzy najchętniej zwiedzają umieszczoną w środku ogrodu piaskownicę. Czas mija niepostrzeżenie i w końcu trzeba opuścić to atrakcyjne miejsce.Idziemy na ścieżkę przyrodniczą „Doliną Czarnej Hańczy”. Wbrew nazwie ścieżka w większości przebiega wzgórzami tak, że prawie cały czas mamy po lewej widok na Czarną Hańczę. Trasa niezwykle malownicza. Pogoda piękna. Widoki cudowne. Po drodze kilka ciekawych polodowcowych form ukształtowania terenu: Oz Turtulski, wisząca dolina Gaciska, wzgórza morenowe. Mam wrażenie, że wszystko co lodowiec mógł zostawić po sobie i co znamy z książek, w tej okolicy można zobaczyć na żywo.Niestety jeden turysta od początku trasy narzeka, że go nogi bolą, a w ogóle to dlaczego nie niesiemy go tak jak młodszą siostrę. No…, na przykład dlatego, że waży 3 razy więcej od niej, więc musielibyśmy go chyba podzielić na 3 części i nieść w kawałkach. Dobrze, że po drodze pojawia się dodatkowa atrakcja – krowy pasące się na środku ścieżki. Druga uczestniczka wyprawy przesypia połowę trasy. Moim zdaniem widoki są takie, że lepsze nie mogłyby się nawet przyśnić. No cóż, pokażemy jej na zdjęciach.

Docieramy nad jezioro Hańcza w Błaskowiźnie, czyli prawie dokładnie na przeciwległym końcu jeziora niż nocujemy. Tu nasza ścieżka się kończy. Wracamy do samochodu tą samą drogą, ale nie jest tak samo, gdy idzie się w przeciwnym kierunku. Z trudem zdążamy do naszego gospodarstwa na umówioną godzinę, aby zjeść przepyszny obiad. Dodam tylko, że nogi przestały boleć w cudowny wręcz sposób, gdy tylko pojawiła się możliwość pogrania w piłkę z nowo poznanymi kolegami.

A my (dorośli) nie mamy dość i ruszamy jeszcze na spacer w kierunku Przełomki. Ostatecznie docieramy aż na Górę Leszczynową, a tam wchodzimy na wieżę widokową. Widoki ładne, chociaż dość dużo zasłaniają drzewa. Wracamy i na tym kończymy dzień.ruiny młyna wodnego Doliną Czarnej Hańczy Czarna Hańcza w Błaskowiźnie Staw Turtulski Czarna Hańcza w Przełomce widok z Góry Leszczynowej nie korzystaliśmy z wózka, więc został zajęty
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-11-26 06:58:54

Super miejsce, piękne polskie krajobrazy. Nie miałem nigdy okazji być to przynajmniej na fotkach popodziwiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2016-11-23 12:38:35

Pięknie :) Już miałam okazję poznać te atrakcje przy opisach Twoich atrakcji :) Spodobało by nam się to miejsce :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-11-23 09:24:32

Fajna trasa wśród urokliwych krajobrazów. Co do narzekających mlodych turystów to uwierz mi.... kiedyś włąśnie te chwile będzie wspominał/-a z sentymentem. Tak właśnie buduje się rodzinne relacje i rozwija turystyczne pasje. A jak wiadomo..czym skorupka za młodu nasiąknie....:-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020