Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Głuchołazy - zapomniane uzdrowisko

2016-08-04 - 2016-10-06
2016-10-06 12:05:05
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Głuchołazy  , niewielkie miasteczko, w Górach Opawskich. Trochę jakby zapomniane, senne . To jednak tylko pozory...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Głuchołazy

Głuchołazy zwane przed 1945 rokiem Holzerg , niewielkie miasteczko, w Górach Opawskich. Trochę jakby zapomniane, senne . Rynek, zabytkowo wieża , zwana Baszta Bramy Górnej obecnie od kilku już lat oddana ponownie do ruchu turystycznego. To jednak miasteczko, z resztkami (niewielkimi) murów obronnych oraz dawnym układem urbanistycznym, sięgającym XIII wieku.To jednak tylko pozornie wszystko co można tam zobaczyć. Prawdziwą perełką w Głuchołazach jest dawna dzielnica uzdrowiskowa, położona na stoku Góry Parkowej zwanej też Górą Chrobrego. Tam znajduje się malowniczy kompleks parkowo- leśny. Zakątek wart odwiedzenia. Szerokie połacie parku , rozpościerają się na lekko pofałdowanym terenie. Enklawa zieleni. Cicho, spokojnie. Główny szlak spacerowy Parku Zdrojowego wiedzie wzdłuż płynącej wartkim strumieniem Białej Głuchołaskiej.Przed paru laty, pozyskano środki unijne i postawiono na rewitalizacje tych – co tu ukrywać długo zaniedbywanych, traktowanych wręcz po macoszemu terenów. Śladów dawnej uzdrowiskowej przeszłości i świetności !

Tu trzeba zerknąć wstecz, do roku 1831. Tę datę uznano , za początek starań o uzyskanie przez Głuchołazy statusu uzdrowiska. Pierwszy powstał zakład kąpielowy, zwany też łazienkami zdrojowymi o nazwie Juppenbad .Jego właścicielem był bowiem Karola Juppe i od jego nazwiska utworzono ową nazwę. Niestety nie zachował się do dziś , można go oglądać jedynie na dawnych fotografiach czy obrazach. Był drewniany, z werandami, altankami. Tam wypoczywali pierwsi kuracjusze głównie z Niemiec oraz pobliskich Czech.

Warto tu wspomnieć o tym , iż status uzdrowiska uzyskało miasteczko w 1877 roku, dzięki staraniom Towarzystwa Promenadowego, które było też inicjatorem utworzenia Parku Zdrojowego u stóp Góry Chrobrego (Parkowej). Wtedy też dokonano tam nasadzeń zachowanego do dziś rożnorodnego drzewostanu.Do rozbudowy uzdrowiska znaczny wkład wnieśli ksiądz Stanisław Kneipp oraz Vincent Preissnitz, propagujący ideę wodolecznictwa, w czasach gdy patrzono na te'rewelacje" dość sceptycznie. I tu ciekawostka - od wspomnianego Vincenta Preissnitza do obiegowego języka weszło słowo prysznic; gdyż to on leczył kuracjuszy wodnymi natryskami. W Parku Zdrojowym znajduje się wielki głaz , z tablicą upamiętniającą obu prekursorów wodolecznictwa.

Nasz spacer po podnóżu Góry Parkowej -  tam bowiem prowadzi ścieżka dydaktyczna - Park Krajobrazowy Góry Opawskie,  rozpoczynamy, od fontanny . Umieszczonej tuż obok figura anioła znajdującej się dość oryginalnie na wysokim …pniu drzewa. Spacer po alejkach, mostkach parkowych , wśród zieleni to prawdziwy odpoczynek po krajtroterskim zwiedzaniu okolic. Idąc nad Białą Głuchołaską napotykamy kamienne wanny do moczenia rąk i nóg w lodowatej wręcz wodzie. Woda ma sporo minerałów, o czym informuje umieszczona obok tablica. Mimo, że jest upalnie woda naprawdę lodowata. Po kilku sekundach rezygnujemy z moczenia stóp i rąk, wydaje się bowiem, że czujemy ukłucia tysięcy szpilek…brrrr.

W Parku Zdrojowym trafiliśmy akurat na festyn, promujący kultury, z rożnych stron świata. Zatrzymujemy się tam chwilkę .Zaczyna padać, zrywa się wiatr i letnia intensywna ulewa. Ojj, zdezorganizowało to nam krajtroterskie plany. 

 I tak widzieliśmy sporo. Powędrowaliśmy fragmentem Głuchołaskiego Szlaku bez Granic !

Jestem przekonana , że jeszcze powrócimy do Głuchołaz. I choć od wielu lat miasto teoretycznie uzdrowiskiem nie jest ,to dzielnica willowo-sanatoryjna u stóp Góry Parkowej , jak i cały Park Zdrojowy przyciąga spore rzesze turystów.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Mariusz Nowicjusz 2 kilometrów
2016-10-20 13:38:30

Dzień dobry Wszyskim Głuchołazy wybieram się co roku a byłem w latach...to był jeden osirotków wczasowych no i za wiele nie pamiętam

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-10-11 17:49:46

Rzeczywiście,niby nie uzdrowisko, ale jednak uzdrowisko. Park Zdrojowy bardzo przyjemny,fajne miejsce do spacerowania. Odwiedzasz zupelnie nieznane mi miejsca:-)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2016-10-10 06:55:00

Całkiem przyjemne miasteczko. Dużą zaletą to dla mnie mniejsza popularność tego miejsca

W tym rejonie byłem tylko raz i nie w Głuchołazach, są tam mniej znane góry Opawskie. Może kiedyś...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2016-10-08 08:54:27

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Mało znane lub prawie wogóle, Właśnie dlatego mamy Mokunkę, która zawsze coś fajnego mało znanego pokaże. Krajtroterom wydawało by się że już nie mam miejsc nie odkrytych , powiem że jest ich jeszcze bardzo , bardzo sporo ale wiele wart ponownego zobaczenia bo po latach się zmieniają [/cytuj]

Dzięki Romku za miłe słowa , a dzielnica uzdrowiskowo-willowa oraz sama Góra Chrobrego wraz z Parkiem Zdrojowym urokliwa i jakby zupełnie inny świat niż centrum sennego, niewielkiego miasteczka pogranicza....

pozdrawiam -:)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-10-08 06:13:16

Mało znane lub prawie wogóle, Właśnie dlatego mamy Mokunkę, która zawsze coś fajnego mało znanego pokaże. Krajtroterom wydawało by się że już nie mam miejsc nie odkrytych , powiem że jest ich jeszcze bardzo , bardzo sporo ale wiele wart ponownego zobaczenia bo po latach się zmieniają

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2016-10-06 20:18:53

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Aż musiałem powiększyć sobie mapkę, by zobaczyć gdzie te Głuchołazy są. Nigdy nie byłem, a widać, że warto. Tamte rejony są jeszcze dla mnie białą plamą na mapie Polski. Super ta Wasza wycieczka, widać, że zadowoleni, a to najważniejsze. [/cytuj]

Cieszę się Marcinie, że mogłam pokazać dawny , pouzdrowiskowy-rzec by można Park Zdrojowy. Samo miasteczko też warte odzwiedzenia. Ot niepozorne , wydawałoby się Głuchołazy , a tyle ciekawostek.

pozdrawiam-:)

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2016-10-06 16:39:14

Wygląda to ciekawie. Nigdy tam nie byłem.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2016-10-06 14:47:11

Aż musiałem powiększyć sobie mapkę, by zobaczyć gdzie te Głuchołazy są. Nigdy nie byłem, a widać, że warto. Tamte rejony są jeszcze dla mnie białą plamą na mapie Polski.

Super ta Wasza wycieczka, widać, że zadowoleni, a to najważniejsze.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów
2016-10-06 12:44:45

Ładnie :) My byliśmy w parku zimą przy siarczystych mrozach i ludzi wcale nie było :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2016-10-06 12:27:39

[cytuj autor=' marian']Uroczo wygląda park .W Głuchłazach nigdy nie byłem. [/cytuj]

Pewnie i tam dotrzesz krajtroterze Marianie -:)

A swoją drogą Park Zdrojowy w Głuchołazach w/g mojej oceny jest niezwykle atrakcyjny i muszę   przyznać ładniejszy niż w niektórych bardziej znanych miejscowosciach, które mają status uzdrowiska.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46810 kilometrów
2016-10-06 12:18:12

Uroczo wygląda park .W Głuchłazach nigdy nie byłem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020