Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek w Tworkowie, Anna Piernikarczyk

Zamek w Raciborzu i ruiny zamku w Tworkowie

2016-10-01
2016-10-04 10:25:15
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

druga część naszego zwiedzania sobotniego

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Zamki i pałace na Ziemi Raciborskiej to wielki skarb, siejący się dość gęsto w tej okolicy. W różnym stanie są te obiekty zważywszy na zwieruchy dziejowe, jedne restaurowane, inne zapomniane nadszarpnięte zębem czasu i wdzierającą się w ich jestestwo przyrodą. Niezaprzeczalnie kilka z nich nadal zachwyca turystów, a wśród nich z pewnością zamek w Raciborzu i w Tworkowie, które to postanowilismy ponownie po kilku latach odwiedzić.Zamek w Tworkowie

Tym razem, idąc za nauką Magdaleny i Longina postanowiłam zadzwonić wcześniej, aby można było wejść na teren zamkowy a nie tylko dyszeć zza siatki jak pies nie sięgający miski z wodą w upalny dzień 😉 Niecałą godzinę wcześniej zadzwoniłam i Pani po przyjeździe już na nas czekała z otwartymi "wrotami". Po zakupieniu biletu, który jest naprawdę symboliczny - 2 zł od osoby, mogliśmy już ruszyć na "łowy". No pochodziliśmy sobie po ruinach dość długo, bo to i obiekt naprawdę niemały i pięknością swą dawną zachwycający, a ślad tego można sobie jeszcze tu wyobrazić. Mury są rekonstruowane, łatane, chronionę przed zagładą i dobrze, bo miejscami licho to wygląda i wydaje się że może tu już runąć wkrótce. Przyroda, jak to przyroda, tam gdzie nie ma człowieka na stałe, gości się jak może i wdziera do wnętrza, przy tym rujnując mury jeszcze bardziej. Jako, że takie kształtne jeszcze ruiny równie mocno cieszą mnie jak całe budowle, widok bardzo raduje, podoba mi się wielce ten zamek, a i rodzinka moja cała usatysfakcjonowana, od największego do najmniejszego 🙂

Tworków
Tworków

Jeszcze słów parę o historii zamku, pierwszy stanął już w XIV wieku, oczywiście nie w obecnej formie. Postawili go Tworkowscy - właściciele tych ziem. I na tym kończą się łatwe i przyjazne nazwiska, bowiem kolejni właściciele to m.in.: Kasper Wiskota von Wodnik, Reiswitzowie, Eichendorffowie czy rodzina von Saurma-Jeltsch. Ta ostatnia poczyniła ostatnią przebudowę w II połowie XIX wieku, kiedy to zamek stał się tak wytworny i piękny, jak to dziś jeszcze można się domyślać. Niestety któryś właściciel tutaj przecholował w swych zamysłach i zaplanował pożar wielki dla uzyskania odszkodowania. Widać koszty utrzymania wspaniałej rezydencji go przerosły, ale fortel się nie udał, bowiem odszkodowanie okazało się daleko mniejsze od tego zakładanego. Podczas II wojny światowej zamek spłonął ponownie i potem już nie miał swych dobrych dni. Jako niemiecki nie był mile widziany i postrzegany, groziło mu nawet zburzenie, Na szczęście do tego nie doszło, a dziś próbuje się go chronić od zagłady. Zarządza nim gmina Krzyżanowice. Kościoła opisywać nie będę, bo czyniłam to już kiedyś, ale wart jest tez odwiedzenia, dziś dostępny tylko zza szklanych drzwi na codzień.

Zamek w Raciborzu

Kolejna budowla to już zupełnie inna bajka, to nasz piastowski zamek historyczny, początkami sięgający IX wieku jako budowla drewniana, a od XIII stulecia murowany zamek piastowskiego księcia Przemysława. Dziś budowla jest pięknie z zewnątrz zachowana, rewitalizowana przez kilka ostatnich lat. Najcenniejszą perełką jest tu oczywiście gotycka kaplica zamkowa Św. Tomasza Becketa, ufundowana po 1287 roku. To perła gotyku śląskiego! Ostatnio jak byliśmy, to jej wnętrze było gruzowiskiem, a dziś jest cudnie odrestaurowana. Jej poświęcenie miało miejsce w tym roku - 17 czerwca 2016 roku i od tamtej pory jest udostępniona dla turystów w nowej formie. Okazyjnie odbywają się tu nabożeństwa. Na zamku zobaczyć można różne wystawy, m.in. przyrodniczą czy związaną z więziennictwem, bowiem w Raciborzu znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze. Bilety do zamku też absolutnie nie rujnują, koniecznie trzeba to miejsce odwiedzić, nie tylko przejazdem, ale jako cel wycieczki! Sam dziedziniec już zachwyca, a w kompleksie szczególnie wyróżnia się ładna bryła kaplicy. Do zamku przylega też Browar w Raciborzu, który nadal produkuje kilkanaście gatunków piwa.

Tworków
Tworków
Ruiny obecnie rewitalizowane


Zamek Tworków Zamek Tworków roślinność wdziera się do wnętrza budowli zamek tworków Tworków Kościół w Tworkowie Tworków kościół słynna loggia w kościele rynek w Raciborzu BraxTon w Raciborzu Zamek w Raciborzu Kaplica gotycka na zamku Browar otwarta niedawno kaplica dla zwiedzających Kaplica zamkowa w Raciborzu sale zamkowe rekonstrukcja zbroi wystawy zamkowe ząb mamuta wystawa związana z więziennictwem średniowieczny mur obronny koło zamku Odra koło Zamku
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2017-05-08 08:51:53

piękne ruiny :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2016-10-11 15:49:59

Tak, jak widać wycieczka zdecydowanie udana.

Fotki jak zwykle piękne.

Zazdraszczam rodzinnie spędzonego czasu

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-10-05 09:39:20

Ciekawe ruiny w Tworkowie,troszkę przypominają Krzyżtopór,tyle,że w mniejszej skali.  Fajnie,że tym razem udało się wam je zobaczyć z bliska,a nie zza ogrodzenia. Racibórz i zamek równie ciekawy i zupełnie mi nieznany. Zdjęcia jak zwykle świetne,a dziewczynki wyraźnie zadowolone z wycieczki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2016-10-04 19:05:28

To polecam jednak Racibórz, zamek zmienił się nie do poznania w ostatnich latach, byliśmy kilka lat temu, może 2 i był podobny ja teraz, ale byliśmy tez z 10 lat temu i wtedy to masakryczna róznica, także warto warto :) Nie tylko zamek, bo i kościoły są zacne, i rynek ładny i bulwary i przyrodnicze atrakcje w najbliższej okolicy

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 159 kilometrów
2016-10-04 16:27:28

Tworków odwiedziłem pierwszy raz ponad 20 lat temu,byłem tam może 5 razy ostatnio niecały miesiąc temu,piękne ruiny,ale wstyd się przyznać w Raciborzu niebyłem ale nic straconego.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2016-10-04 12:40:40

W Raciborzu zamek znamy  (a wczycieczka -rzecz jasna czeka na swoją kolej).To wrzucę tu   fotek kilka. A wycieczkę opiszę kiedyś.... Tuż koło zamku w Raciborzu są bardzo ładne bulwary nad Odrą, które łączą się z parkiem.

Natomiast Tworkowa nie znam. Totez chętnie przeczytałam i zerknęłam na foty .

pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany: 2016-10-04 12:42

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2016-10-04 11:29:00

Zamek w Tworkowie musiał kiedyś być bardzo ładny.Ciekawa wycieczka,która zachęca do zwiedzania tych miejsc.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2016-10-04 11:18:21

Dzięki :) Tak człowiek uczy się na błędach swoich i mądrościach innych hehe :) Weszliśmy do środka i łazikowalismy długo, aż się nasycilismy. Piękne ruinki!

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-10-04 11:10:14

Fajna wycieczka a skłamał bym gdybym napisał inaczej - piękne ruiny.
 

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2016-10-04 10:36:06

super - widzę, że tym razem udało się zajrzeć do wnętrza :) zdecydowanie jedna z moich ulubionych ruinek

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020