ujęcie wody"Pieniawa Chopina", mokunka

Duszniki Zdrój – w letni weekend

2016-08-05 - 2016-10-04
2016-10-03 16:29:12
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Duszniki Zdrój pięknie położone uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój pięknie położone uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej. Z obu stron otoczone malowniczymi pasmami gór. Są to Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. Dziś na przekór okropnej pogodzie za oknem, opisuję jedną z letnich wycieczek, sprzed dwóch lat. Jakoś długo czekała na swoją kolej….Duszniki Zdrój liczą zaledwie niespełna 6 tysięcy stałych mieszkańców. Można powiedzieć, iż w sezonie letnim i zimowym liczba ta znacząco się zwiększa. Inna rzecz, że sezon w tym atrakcyjnym uzdrowisku trwa praktycznie cały rok. Dotyczy to w każdym razie kuracjuszy w licznych sanatoriach.

rynek ta i 6 kolejnych fot
rynek ta i 6 kolejnych fot

Rynek w Dusznikach , ze stylowymi zrewitalizowanymi kamieniczkami oraz deptak , te miejsca trzeba odwiedzić. Na rynku, położonym na pochyłym terenie jest zabytkowy pręgierz, do którego w średniowieczny przywiązywano złoczyńców. Jest tam też piękna i zabytkowa Kolumna Świętej Trójcy , bliźniaczo podobna do tej z Bystrzycy Kłodzkiej. W centralnie usytuowanej na rynku kamienicy, obecnie ma siedzibę Urząd Miasta oraz Straż Miejska. To budynek niegdysiejszego ratusza, jak widać przeznaczenia nie zmienił.

Natomiast dusznicki deptak, tez zyskal ostatnio nowe oblicze. Zamknięty dla ruchu samochodowego . Wyłożony brukową kostką, z klombami, ławeczkami. Przy deptaku jest obelisk świętej Edyty Stein, o której już kiedyś pisałam w atrakcjach.To miejska część Dusznik Zdroju. Tuż niedaleko jest i część uzdrowiskowa. Ta z pięknym Parkiem Zdrojowym, Dworkiem Chopina, w którym odbywają się koncerty fortepianowe. Wystawy muzealne. Przedstawienia teatralne. Jest to bowiem obecnie placówka kulturotwórcza. Najbardziej znana z corocznych Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich.

Przez Park Zdrojowy malowniczo przepływa rzeczka Dusznica Bystrzycka. Przypominająca maleńki potoczek, jednak bardzo groźna po opadach deszczu .Nie raz zalewał już okoliczne obszary wraz z zabytkowym , wyjątkowo interesującym Muzeum Papiernictwa. Nie będę jednak teraz go opisywała, bo zrobiłam to już kiedyś w wycieczce o Muzeum i Skansenie oraz warsztatach z produkcji papieru czerpanego, w których dane mi było uczestniczyć.http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6424,niepowtarzalne-muzeum-papiernictwa.html

W części uzdrowiskowej odnajdziemy piękne zabytkowe budynki , z najstarszym sanatorium Jan Kazimierz oraz Pijalni Zdrojowej. Jest tam oczywiście piękna zadbana fontanna, która o zmroku rozjaśnia się kolorami i rozbrzmiewa melodią. Muszla koncertowa. Nie brakuje tam również budowli małej architektury drewnianej. Szczególnie piękne są mostki, z platformami widokowymi, tarasami , z ażurowymi altanami, po których pnie się dzikie wino. Ciekawostką w parku są m.in. stary barometr oraz zabudowane w szkle ujęcie wody mineralnej „Pieniawa Chopina”. Mnóstwo klombów , ławeczek i sławna i opisywana już na PSz niejednokrotnie „data kwiatowa”. Codziennie rano przesadzane są kwiaty aby data była zgodna z faktyczną. Pomysłowe !

Pięknie, cicho, spokojnie, zielono. Typowy obraz niewielkiego uzdrowiska.

Niedaleko Parku Zdrojowego napotkamy też źródło Agata, gdzie woda mocno zmineralizowana jest ogólnie dostępna. I gratisowa (czego nie można powiedzieć o wodach w pijali), tam niestety wody płatne! Sporo szlaków turystycznych i tras spacerowych prowadzi właśnie przez Duszniki Zdrój. Wszystko dobrze oznaczone i opisane.

figura Sw Trójcy

Warto wspomnieć, iż przed 1945 tereny Dusznik Zdroju oraz okolicy należały do Niemiec. Wtedy to Duszniki nosiły nazwę Bad Reinerz.

pręgierz ta i kolejna fota obelisk Edyty Stein okolice deptaku ta i kolejna fota zabytkowy barometr fontanna ta i 3 kolejne foty Dworek chopina ta i 2 kolejne foty pomnik Chopina ta i kolejna fota budynek sanatorium muszla koncertowa ta i kolejna fota pijalnie ta i 2 kolejne foty źródlo
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2016-10-06 16:34:44

Ciekawe i fajne miasteczko.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2016-10-06 14:27:28

[cytuj autor=' Danusia']Nareszcie miejsce,które choć troszkę znam:-) I masz rację, Kotlinę Kłodzkę i Duszniki trzeba koniecznie odwiedzić. A nawet tam wrócić. Niejednokrotnie. Taki jest plan na ...kiedyś:-) [/cytuj]

Dokładnie tak jak ja, też miejsce które znam (i byłem), i które planuję jeszcze odwiedzić, jak i całą Kotlinę.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-10-05 09:47:04

Nareszcie miejsce,które choć troszkę znam:-) I masz rację, Kotlinę Kłodzkę i Duszniki trzeba koniecznie odwiedzić. A nawet tam wrócić. Niejednokrotnie. Taki jest plan na ...kiedyś:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2016-10-04 10:51:49

Ciekawe, fajne miasteczko uzdrowiskowo - turystyczne. Muszę się kiedyś tam wybrać.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2016-10-04 07:51:07

Piękne są Duszniki, znamy jes też 🙂 Pamiętam jak opisywałas jako atrakcje

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2016-10-03 18:34:53

[cytuj autor=' marian']Kolejne piękne uzdrowiskowe miasto.Minęło cztery lata od mojego ostatniego pobytu tam . [/cytuj]

To pewnie jeszcze powrócisz  tamMarianie. Ja w Dusznikach byłam kilka razy, ale pewnie ostatniego słowa w kwesti odwiedzin w Kotlinie Kłodzkiej nie powiedziałam....🙂

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47350 kilometrów
2016-10-03 17:47:43

Kolejne piękne uzdrowiskowe miasto.Minęło cztery lata od mojego ostatniego pobytu tam .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021