Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Lucy i Tom

Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała

2016-09-20
2016-09-20 15:02:39
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów

Tym razem wybieramy się bardzo blisko Krakowa, a mianowicie do Ojcowa. Małej wsi położonej na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie rzeki Prądnik na bardzo znanym Szlaku Orlich Gniazd. Samochód zostawiamy na parkingu niedaleko zamku w Ojcowie.

Trasa: Zamek w Ojcowie - punkt widokowy na Jonaszówce - Kaplica "Na Wodzie" - Grodzisko: kościół i pustelnia bł. Salomei na skale Długiej - Maczuga Herkulesa - Zamek w Pieskowej Skale 

Jest bardzo wczesna godzina jak na wycieczkę na zamek (bo ok. 8.00). Ruiny zamku są jeszcze zamknięte. Jednak my podchodzimy pod bramę wejściową. Zamek - a raczej ruiny - pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego ( druga połowa XIV w). Pod bramą zamkową zatrzymujemy się tylko na zdjęcia. Dalej kierujemy się w stronę punktu widokowego na Jonaszówce.Mijamy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego (niestety tutaj też nie wchodzimy do środka) i po krótkim czasie stajemy pod punktem widokowym, który znajduje się na 20 metrowej skale. Wspinamy się pod górę i już po chwili możemy podziwiać Dolinę Prądnika,Ojców i okoliczne skałki. W oddali widać nawet zamek.
Robimy sobie u góry dłuższą przerwę na jedzenie i picie. Jest piękne słońce i robi się ciepło. O tej porze Ojców jeszcze śpi. Nie ma jeszcze turystów.

Po przerwie schodzimy na dół i kierujemy się w stronę Kaplicy "Na Wodzie" p.w. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Kaplica została zbudowana nad potokiem na betonowych podporach. Wiązało się to z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplice zbudowano na wodzie.


W Kaplicy uczestniczymy we Mszy Świętej o godzinie 11.00. Po Mszy kierujemy się w stronę Grodziska. Prowadzi tam szlak czerwony. Część drogi prowadzi asfaltem, a część drogą leśną. Dochodzimy pod kościółek i pustelnie bł. Salomei na skale Długiej. Po zwiedzeniu obiektów w Grodzisku dalej czerwonym szlakiem kierujemy się do Pieskowej Skały. Szlak nie jest męczący i tym razem idziemy większość czasu lasem. Podchodzimy pod zamek w Pieskowej Skale. Niestety nie możemy wejść do środka, gdyż trwa jeszcze remont. Schodzimy w dół pod Maczugę Herkulesa.Robimy krótką sesję zdjęciową i kierujemy się na parking z którego znajomi zabierają nas autem do Ojcowa po nasz samochód.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2016-09-21 10:15:12

Ojców, Pieskowa Skała...super wycieczka . Bardzo lubie te miejsca. 

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2016-09-21 08:56:30

Fajnie tak Ojców bez ludzi oglądać ;) Jak zwykle piękny!

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2016-09-21 05:46:56

Klasyka Jury.

Nie wiedziałem że taka historia wiąże się z powstaniem tej kapliczki nad potokiem...

przyjemnie popatrzeć na zdjęcia

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-09-20 20:42:32

Jedyne znane mi miejsca na Jurze:-) Z przyjemnością obejrzałam fotki:-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020