Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mirosław

bochotnica

2016-08-08 - 2016-08-13
2016-09-14 21:42:16
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów

Bochotnica wies nad wisłą w dolinie rzeki bystra,oddalona od kazimierza dolnego ok.5km. ze wspaniałą historią,oraz romantyczną legendą(o romansie kazimierza wielkiego z cygańską księżniczką esterką).Bochotnica - wieś między Puławami a Kazimierzem, którą musi minąć każdy turysta jadący czy to od strony Warszawy, czy od Lublina. Znana każdemu, kto w szkole nie przespał lekcji o "Antku" Bolesława Prusa. Tu bowiem pisarz umieścił akcję swojej noweli. " Wieś leżała w niewielkiej dolinie. Od północy otaczały ją wzgórza spadziste, porosłe sosnowym lasem, a od południa wzgórza garbate, zasypane leszczyną, tarniną i głogiem. Tam najgłośniej śpiewały ptaki i najczęściej chodziły wiejskie dzieci rwać orzechy albo wybierać gniazda. Kiedyś stanął na środku wsi, zdawało ci się, że oba pasma gór biegną ku obie, aby zetknąć się tam, gdzie z rana wstaje czerwone słońce. Ale było to złudzenie. Za wsią bowiem ciągnęła się miedzy wzgórzami dolina pocięta rzeczułką i przykryta zieloną łąką. Tam pasano bydlątka i tam cienkonogie bociany chodziły polować na żaby kukające wieczorami. Od zachodu nieśmiała tamę, a za tamą Wisłę., a za Wisłą wzgórza wapienne, nagie .” 

dzisiaj postanowiłem iż zbadamy legendę krążącą w kazimierzu dolnym a dotyczącą piękną żydówkę zwaną Esterką a królem Kazimierzem wielkim.W tym celu udajemy się do bochotnicy,miejscowości oddalonej od kazimierza dolnego o 5km.Dotarwszy do tej miejscowości naszym oczom ukazuje się tablica upamiętniająca szlak niepodległościowy,a w centralnym punkcje wsi znajduje się studnia z 1914r zbudowana przez żołnierzy austriackich w 1914.następnie ruszamy drogą między domami,aby po pewnym czasie dotrzeć do tablicy która przedstawia historię tutejszego zamku.Po ich przeczytaniu podążamy za wyznaczonym szlakiem,tak docieramy do pomnika który upamiętnia obchody dwudziestopięciolecia krwawer środy,po krótkiej chwili zamyśleniu wspinamy się dalej i tak docieramy do ruin zamku Firlejów z XVwieku.Tutaj robimy kilka zdjęć i postanawiamy wrócić tym samym szlakiem,gdy docieramy do wsi ,na przystanku autobusowym ukazuje nam się monument z poległymi ofiarami zamordowanymi przez hitlerowców,w tym momencie postanawiamy wrócić pieszą drogą do centrum kazimierza dolnego,po pokonaniu około 5km.docieramy do centrum miasteczka i na tym kończe naszą wycieczkę



Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19107 kilometrów
2016-09-17 20:40:51

Przyjemna wycieczka w nieznane mi miejsce

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2016-09-16 10:50:16

Super, że to zbadałeś :) My widzizeliśmy tylko z daleka, ale brakło czasu na wspinaczke tam :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2016-09-15 21:15:43

Ciekawe,dla mnie nie znane miejsca.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020