, małgorzata

bieszczady

2009-01-11 - 2009-01-12
2009-01-11 06:11:04
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Smerek > Przełęcz Orłowicza > Połonina Wetlińska > Brzegi Górne
Wycieczkę rozpoczynamy w Kalnicy, Podążając za drogowskazami (kolor czerwony) idziemy przez las przez ok. 1.30 h. Z ścieżki prowadzącej przez las możemy niekiedy podziwiać piękną panoramę Bieszczad. Po wyjściu z lasu wychodzimy na połoninę i mamy piękny widok na Smerek, a także na najbliższą okolicę. Po przejściu ok.. 1 godz jesteśmy na szczycie, skąd możemy oglądać rozpościerające się w oddali Wysokie partie Bieszczad. Smerek wznosi się na wysokość 1222m nad poziomem morza, ma dwa wierzchołki, północny jest wyższy i oddalony o kilkadziesiąt metrów od południowego, udostępnionego dla turystów. Na wierzchołku południowym znajduje się krzyż.
Następnie udajemy się w kierunku Przełęczy Orłowicza, idziemy tak, jak nas prowadzi czerwony szlak. Po około 20 min jesteśmy w miejscu gdzie szlak czerwony przecina się ze szlakiem żółtym, prowadzącym z Wetliny do Zatwarnicy.
Przełęcz Mieczysława Orłowicza to bardzo rozległe siodło, które rozdziela Smerek od Szarego Berda (1074m). Nazwana na pamiątkę popularyzatora turystyki i krajoznawcy.
Po przejściu ok. 40 min Połoninami znajdujemy się na wysokości 1245m i jest to Hnatowe Berdo. Jest to najniższy szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej. Część szczytowa porośnięta połoniną. Sam grzbiet nie jest dostępny dla turystów. Następnym punktem wycieczki jest Osadzki Wierch, znajdujący się z niedalekiej odległości od Hnatowego Berda. Wznosi się na wysokość 1253m. Porośnięty jest połoniną. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę. Kolejnym wierzchołkiem na naszej trasie jest Roh (1255m). Jest najwyższym szczytem Połoniny Wetlińskiej, pokryty grehotami. Sam wierzchołek wyłączony jest z ruchu turystycznego, ze względu na brak oznakowania szlaków i ochronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po przejściu ok.. 35 min. Znajdujemy się na wysokości schroniska „Chatka Puchatka”.
Schronisko PTTK "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.) – najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Niegdyś nazywane "Tawerną". Leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiada 20 miejsc noclegowych, jest czynne cały rok. Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny Obrony Powietrznej Kraju. W 1956 roku budynek został przejęty przez hufiec warszawski. Dopiero ok. roku 1958-59 zostało przejęte przez PTTK. Obecnie ajentem schroniska jest Lutek Pińczuk – legenda Bieszczadów i jego żona Dorka. (www.wikipedia.pl).
Pod schroniskiem znajduję się punkt widokowy, można np. zobaczyć obwodnicę bieszczadzką.
Ze schroniska musimy zejść do miejscowości Brzegi Górne, skąd rozpoczyna się szlak na Połoninę Caryńską.bieszczady
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021