Plac z tabliczkami nazw ulic, Marcin_Henioo

W Grudziądzu niby rodzinnie, a jednak trochę turystycznie.

2016-06-25
2016-08-19 14:33:58
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

W Grudziądzu mamy bliską rodzinę, więc przynajmniej raz w roku jesteśmy w tym pięknym, acz chyba trochę niedocenionym mieście.

W Grudziądzu mamy bliską rodzinę, więc przynajmniej raz w roku jesteśmy w tym pięknym, acz trochę niedocenionym mieście.Tego dnia, znów spotkaliśmy się w rodzinnym gronie, aczkolwiek tym razem w większym gronie, z okazji urodzin. Nie będę pisał których, najważniejsze że solenizantka cieszy się świetnym zdrowiem, a i przy okazji jest kibicem naszych piłkarzy, więc na imprezie, mimo że w lokalu, to nie mogło zabraknąć telewizora. W końcu to nasi grali w 1/8 finału ze Szwajcarią. I wiemy, jak się mecz zakończył.

Fontanna
Fontanna

Po którejś tam z kolei konsumpcji przepysznych specjałów, kuzynka zarządziła, że wychodzimy na spacer nad Wisłę i na Starówkę. Większość gości z ochotą podjęła to wyzwanie, aby nieco spalić kalorii, a i przy okazji napatrzeć się na piękno miasta. Więc aparat w dłonie, i ruszyliśmy.

Przy zbiegu alei Królowej Jadwigi i Biskupa Chrystiana jest fajna ciekawostka – skwer z tabliczkami nazw ulic z różnych miast, nie tylko polskich – chodzi oczywiście o ulicę Grudziądzką, co widać na jednym ze zdjęć. Świetna sprawa, nigdy czegoś takiego nie widziałem. Tuż obok jest fontanna z flisakiem (chyba), oraz napis „Grudziądz” wykonany z kwiatów. Idąc nad Wisłą, podziwialiśmy Bramę Wodną, tuż obok po prawej – budynek muzeum, a następnie, po lewej – zespół spichrzy, monumentalne budowle z czerwonej cegły. Chyba każdy je kojarzy.

Grudziądz
Brama Wodna
Budynek Muzeum


Tuż za spichrzami są bardzo fajne, strome schodki, którymi wychodzi się na Starówce, tuż przy bazylice kolegiackiej św. Mikołaja. Ale zanim, to jeszcze mamy przy schodach ciekawostkę- tablicę upamiętniającą pewne wydarzenie. Mianowicie, 22 czerwca 1927 roku u brzegu Wisły zatrzymał się na jedną noc statek, który wiózł trumnę z ciałem Juliusza Słowackiego. Na samej górze przy schodach natknęliśmy się na pomnik ułana z dziewczyną, znany także jako "Ułan i dziewczyna". Jest to rzeźba upamiętniająca działalność przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 23 sierpnia 2008, podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP, a jako ciekawostkę dodam jeszcze, że pomnik ten znajduje się w miejscu, gdzie w okresie I i II wojny światowej Niemcy ustawili drewniany posąg kanclerza Bismarcka w stroju krzyżackim.

Następnie udaliśmy się do bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja, znajdującej się przy ul.Kościelnej. Na nasze szczęście, było tuż po zakończonym ślubie, więc miły pan kościelny zezwolił nam wejść do środka, by podziwiać wnętrza tego pięknego kościoła. Jest on opisany tutaj: http://www.polskieszlaki.pl/kosciol-sw-mikolaja-w-grudziadzu.htm, więc nie będę Was zanudzał. Z kościoła ruszyliśmy na Rynek, gdzie każdy prawie z nas obfocił się na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem. Zachwycaliśmy się pięknem tego placu, pooglądaliśmy kamienice oraz stojący na Rynku Pomnik Żołnierza Polskiego, zwany również Pomnikiem Niepodległości, po czym wróciliśmy do lokalu, ponieważ nadciągały atramentowe chmury, które niczego dobrego nie zwiastowały.

Spichrze
Spichrze


To był bardzo sympatyczny dzień spędzony w gronie rodzinnym, zupełnie przy okazji też, mogliśmy zobaczyć choć skrawek Grudziądza, do którego naprawdę warto zajrzeć.

Spichrze Spichrze Schodki Widok na błonia Tablica Piękne uliczki w Grudziądzu Pomnik ułana Piękne uliczki w Grudziądzu Bazylika kolegiacka św. Mikołaja Bazylika kolegiacka św. Mikołaja - ołtarz Bazylika kolegiacka św. Mikołaja Rynek Ławeczka M.Kopernika na Rynku Pomnik Żołnierza Polskiego Piękne uliczki w Grudziądzu
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2016-09-02 14:37:15

Grudziądz planuję na kolejny sezon przy okazji powrotu do Gdańska - mam nadzieję, że się uda

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2016-08-31 11:46:18

Piękne zabytki w tym Grudziądz, może kiedyś tu będę ....

 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-22 19:25:21

W Grudziądzu byłam wielokrotnie,ale ...przyznaję, było to dość dawno.  Nie spodziewałam się,że miasto tak wypiękniało. Dzięki za tą relację, pokażę męzowi te zdjęcia ( był tam kiedyś w wojsku), Zdziwi się.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2016-08-19 21:42:24

Grudziądz znam tylko przejazdem jak jadę do rodziny w Kwidzyniu.Teraz wiem że warto w tym mieście się chociaż trochę zatrzymać by bliżej te miasto poznać. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów
2016-08-19 20:42:50

To znów życzenia dla Solenizantki 🙂 Świetnie, że tak rodzinnie spacerzyliście, sporo zobaczyliście a wiem że Grudziądz ładny bo byliśmy. I nowa ławeczka do kolekcji 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2016-08-19 19:55:21

Przyjemny dzień i ładne miasto do zwiedzania,

dobrze wykorzystany czas :-)

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021