Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sanatorium Marconi w Busku, Anna Piernikarczyk

Busko Zdrój w kilku odsłonach

2016-08-06 - 2016-08-09
2016-08-10 13:18:05
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Rodzinne, kilkudniowe spacerzenie po pięknym Busku - Uzdrowisku na Ponidziu

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

W Busku Zdroju byliśmy kilka dni, podczas których kilka razy przemierzaliśmy to urokliwe uzdrowisko. Pogoda w sobotę zapowiadała się nie najlepiej, wręcz fatalnie, ale w niedzielę wszystko się odmieniło i upalne Busko pokazało nam swoje piękne oblicze. To wieloletnie uzdrowisko słynie z wód siarczkowych, które mieliśmy okazję próbować, a jeszcze częściej wąchać - zapach jest mocny 😉 Istnieje tu kilka sanatoriów, w których najlepiej zażyć właśnie kąpieli siarczkowych oraz bezpośrednio spożywać wodę zdrowotną, dostępną gratis.Busko Zdrój najlepiej zwiedzać na własnych nogach, polecam trasę od Parku Zdrojowego, zarówno z jego starą, jak i nową częścią. To tutaj właśnie bije serce Buska, w Sanatorium Marconi - najpiękniejszej budowli w mieście, zaprojektowanej przez włoskiego architekta Henryka Marconi. Można tu wejść i podziwiać piękne wnętrza perełki. W pobliżu stoi też Muszla koncertowa czy kaplica Św. Anny, która została uratowana z ruiny i dziś prezentuje się bardzo ładnie. Również ławeczek, alejek i kwiecia tunie brakuje.

Rzeźby pod Domem Kultury
Rzeźby pod Domem Kultury

Stąd ładny i długi deptak wiedzie w kierunku Rynku, po drodze zobaczyć można Dom Kultury z ławeczką literaty Wojtka Belona, Zameczek Dersława - ładny obiekt z dobrą restauracją znajdującą się na Kulinarnym Szlaku. Stoi tu również Galeria Zielona - ciekawa drewniana budowla. Na Rynku znów wśród zieleni turystów przyciąga fontanna, a dalej okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.

Poza centrum warto zobaczyć drewniany kościółek Św. Leonarda, który niestety bywa otwarty tylko okazjonalnie, Rezerwat Zimne Wody na granicy z Łagiewnikami, gdzie podziwiać można geologiczne odsłonięcie gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami czy niecodzienną sosnę pospolitą w pobliskim Wełeczu, której korzenie na kilka metrów wystają ponad powierzchnię, ponieważ ludzie eksploatowali piaski spod drzewa i system korzeniowy został po prostu odsłonięty. Bardzo ciekawy widok.

Ławeczka Wojtka Belona
Książę Leszek Czarny przy deptaku


Będąc w Busku spaliśmy w Hotelu Pod Świerkiem Pana Tadeusza Ury, którego restauracja również znajduje się na Kulinarnym Szlaku. Polecamy 🙂 Busko to piękne, dość zaciszne miejsce, urokliwe i szczególnie przyjazne dla dojrzałych turystów i kuracjuszy.

Pomnik Leszka Czarnego w Busku Zameczek Dersława Na kulinarnym szlaku słoneczny ekspres Słoneczny Ekspres w Busku Zielona Galeria deptak w Busku Rynek w Busku Fontanna na Rynku Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP zespół poklasztorny norbertanek Kaplica Św. Anny podniesiona z ruiny Kaplica Św. Anny w Busku muszla parkowa Park Zdrojowy w Busku Aleja Gwiazd w Busku Słoneczko Krzesimira Dębskiego Park Zdrojowy w Busku Sanatorium Marconi Sala Koncertowa w Sanatorium Marconi Marconi w Busku Busko Zdrój Nowy Park Zdrojowy Restauracja i Hotel Pod Świerkiem Restauracja Pod Świerkiem w Busku Drewniany kościół Św. Leonarda Kościół Św. Leonarda w Busku Zdroju Zimne Wody Ponidzie Zimne Wody w Busku Zimne Wody Ponidzie - baszta widokowa w Zimnych Wodach odsłonięcia gipsu Gipsy w Zimnych Wodach sosna w Wełczu korzenie powyżej ziemi Wełecz Sosna na szczudłach w Wełeczu Sosna w Wełeczu
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Komentarze

Aneta Domator 5 kilometrów
2016-09-13 13:54:36

Potwierdzam Busko - Zdrój jest przepięknym miastem  spacerowo-wypoczynkowym. i Oczywiście dla dzieci największą atrakcją są wiewórki zarówno rude jak i czarne:)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-17 21:56:48

 W Busku byłam kilkakrotnie,mam tam rodzinkę. Jednak przyznam,że nigdy tak naprawdę nie zwiedzałam miasta. A z twoich zdjęć wynika,że warto, jest tam parę ładnych i ciekawych miejsc. Muszę kiedyś  przy okazji rodzinnych odwiedzin nadrobić te zaległości.

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2016-08-13 13:57:29

Wydaje się całkiem sympatyczne miasto

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2016-08-12 20:25:39

Przyjemne spacerzenie. Takie uzdrowiska potrafią mieć swój przyjemny klimat. A na tych zdjęciach wygląda to naprawdę fajnie.

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020