Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Pilzno

2016-08-07
2016-08-07 23:30:09
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Pilzna jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Kościół ten powstał ok. 1256 a jego założycielami byli opaci tynieccy. Obecny wygląd kościół zawdzięcza kolejnym przebudowom, przy czym najważniejsza dokonała się w roku 1370 oraz 1482. Bezpośrednim powodem przebudowy kościoła był najazd wojsk węgierskich w roku 1474, w wyniku którego kościół oraz miasto zostały spalone. Na zmianę wyglądu kościoła miały również wpływ kolejne pożogi, które nie oszczędzały również miasta w roku 1536, 1700 i 1877. Innym cennym zabytkiem jest Kościół oo. Karmelitów z początku XV wieku. Na uwagę zasługuję zachowany układ urbanistyczny dawnego miasta oraz pozostałości średniowiecznych i nowożytnych obwarowań (w tym budynek prochowni-arsenału, basteje, działobitnie, wały), kamieniczki w rynku oraz budynek „Sokoła” z 1906. Na terenie miasta znajdują się cmentarze wojenne z I wojny światowej: nr 236 oraz 237.W Pilźnie znajduje się Muzeum Lalek.

Muzeum Lalek to ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. W latach '80 nauczycielka Zofia Gęgała-Bohaczyk prowadziła pracownię lalek, szyjąc stroje historyczne i ludowe na gotowe korpusy lalek. Z podróży zagranicznych przywoziła regionalne lalki, z których kolekcja z biegiem czasu stała się zaczątkiem muzeum. Obecnie oprócz ekspozycji z lalkami z całego świata (z największą w Polsce kolekcją lalek japońskich), można obejrzeć warsztat pracy lalkarza i prześledzić kolejne etapy powstawania lalek. Najmłodszym turystom spodoba się krótki spektakl teatrzyku lalek, przedstawiający jedną z popularnych bajek.Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020