Księża Góra w Radzionkowie, Anna Piernikarczyk

Księża Góra w Radzionkowie

2016-08-02
2016-08-03 10:33:11
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Rodzinny spacer po bardzo atrakcyjnej Księżej Górze

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Radzionków > Księża Góra

I znów dowód na to że najczarniej pod latarnią 🙂 Wycieczka bliska, ale odkrywająca stosunkowo nowe atrakcje, świetne, dla całej rodziny, dla wielu zainteresowań. To Księża Góra w Radzionkowie, a właściwie na granicy z Piekarami Śląskimi. Góra, wiadomo, stoi tu od dawna, wznosi się na wysokość ponad 350 m n.p.m. i wpisała się w krajobraz miasta. Ładnie też pozwala podziwiać panoramy okolicznych miast - Piekar, Bytomia, a nawet Siemianowic. Pisał o Księżej Górze już w XIX stuleciu ksiądz Knosała, jakoby woda strumieniami spływająca powodowała reumatyzm i choroby u ludzi mieszkających w poniższym Radzionkowie. Z tego też powodu m.in. powstał tu pierwszy park w I połowie XX wieku, przed wojną, za sprawą Jerzego Ziętka - burmistrza, który, jak wiadomo, później doświadczenia z tego parku przełożył na Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecny Park Śląski). Obsadził on górę drzewami, wytyczył alejki zagospodarował przestrzeń. Później w latach 70-tych powstał tu basen. I tak to wszystko niszczało i zarastało aż do roku 2010, kiedy Księża Góra odżyła na nowo. Dziś zachwyca wieloma atrakcjami, piękną zielenią, a najważniejsze jest to, że większość atrakcji jest ogólnodostępnych czyli darmowych. Chwała za to gospodarzom miasta, dzięki nim mieszkańców i turystów tu nie brakuje, zarówno w strefie płatnej, jak i darmowej.A jest co odwiedzać i z czego korzystać 🙂 Ogólnodostępne są: parkingi, ścieżka rowerowa, alejki, grota z Radziem - dinozaurem, których to ślady tu odnajdywano, plac zabaw, mini park linowy dla dzieci 3-12 lat, stoły do ping ponga, szachów, siłownia na powietrzu oraz całkiem spory Śląski Ogród Botaniczny. To naprawdę bardzo fajny teren, świetnie zagospodarowany, można tu łazikować i spacerzyć do woli. W strefie płatnej są kąpielisko, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i boisko do siatkówki plażowej. Ceny są przystępne.

ścieżka rowerowa i parking
ścieżka rowerowa i parking

A Księża Góra dlatego, że przez wieki tereny te należały do kościoła. Obecnie zarządza nimi miasto. Polecam odwiedzić ten zakątek na spacer, który może się znacząco przedłużyć, szczególnie jak się przybędzie z dziećmi. Są też lody, napoje i szybkie dania do kupienia.

Park na Księżej Górze mini park linowy Park linowy dla dzieci gokarty raj dla dzieci :) siłownia na powietrzu ścianka wspinaczkowa kąpielisko płatne plac zabaw Kąpielisko na Księżej Górze Kąpielisko w Radzionkowie Śląski Ogród Botaniczny Śląski Ogród Botaniczny ogród botaniczny Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie dawny kamieniołom sosna czarna Księża Góra w Radzionkowie Radzio czyli dinozaur, którego ślady odnajdywano na Księżej Górze Pomnik Powstańców na Górze Powstańców (Księżej Górze)
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-05 17:33:30

Rzeczywiście ciekawe miejsce na rodzinne spacery . Coś fajnego dla każdego w każdym wieku:-) Po minach dzieci widać,że też bardzo zadowolone.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2016-08-05 16:34:36

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki Marianie 🙂 To prawda Macieju, Polska fajnie się zmienia dla mieszkańców i turystów, a dla ludzi to frajda, zaraz takie miejsca zaczynają żyć, a tu znów jest to fajnie zrobione że są miejsca bardziej tłumne, ale i zaciszne całkowicie, bo to spory teren, dla każdego coś miłego 🙂 [/cytuj]

To fajne i dla mnie i dla mojej Lenki też :-)

Ostatnio edytowany: 2016-08-05 16:35

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2016-08-04 14:18:33

Ciekawe miejsce dla dzieciaków, ale nie tylko. Fajny ten jeżyk ;-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2016-08-04 09:31:31

Dzięki Marianie 🙂 To prawda Macieju, Polska fajnie się zmienia dla mieszkańców i turystów, a dla ludzi to frajda, zaraz takie miejsca zaczynają żyć, a tu znów jest to fajnie zrobione że są miejsca bardziej tłumne, ale i zaciszne całkowicie, bo to spory teren, dla każdego coś miłego 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2016-08-04 06:38:14

Można zabrać dzieci i miło spędzić czas rodzinnie.

Coraz więcej powstaje takich miejsc, a mnie to tylko cieszy.

pozdrawiam


 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2016-08-03 17:36:24

Ciekawe miejsce odkryłaś.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021