Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałacyk w Łysomicach, Marcin_Henioo

Rowerem po najbliższych okolicach

2016-06-09
2016-08-02 14:38:22
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Trasa: Chełmża - Ostaszewo – Łysomice – Papowo Toruńskie - Gostkowo – Sławkowo- Chełmża

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ostaszewo > Łysomice > Papowo Toruńskie > Gostkowo > Sławkowo > Chełmża

Odwiedzone miejsca:Łysomice – dworek, obecnie siedziba ARiMR

Pałacyk w Łysomicach
Pałacyk w Łysomicach


Papowo Toruńskie – kościół gotycki

Gostkowo – kościół gotycki

Kościół w Papowie Toruńskim
Kościół w Papowie Toruńskim
Kościół w Papowie ToruńskimJest to trasa rowerowa, którą pokonałem pewnego dnia wracając z pracy do domu. Może niekoniecznie po drodze, ale zawsze chciałem zobaczyć i obfocić te miejsca.

Kaplica na cmentarzu w Papowie Toruńskim
Kaplica na cmentarzu w Papowie Toruńskim

Po pierwsze – dworek w Łysomicach. Należy on obecnie do ARiMR i jest częścią zespołu pałacowo-parkowego. Znajduje się bardzo blisko głównego skrzyżowania na trasie krajowej 91, ten kto jechał z Torunia w kierunku morza (lub odwrotnie) z pewnością musiał to miejsce mijać, jednak dworek ten jest schowany za drzewami, więc z drogi trudno go wypatrzyć. Wiadomo, że gdy taka instytucja jak ARiMR jest w posiadaniu takiego obiektu, to musi on wyglądać ładnie. I tak jest w istocie, pałacyk ten jest świetnie utrzymany, odnowiony i piękny. Szkoda tylko, że najbliższe okolice (w tym, park) już nie. No i bardzo trudno cokolwiek znaleźć na temat pałacu w internecie…Nie wiedzieć czemu.

Następnie udałem się ścieżką rowerową do Papowa Toruńskiego, do kościoła pw. Św. Mikołaja. Jest to piękny, gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku. Z tego okresu pochodzi prezbiterium - najstarsza część świątyni. Nawa główna, wybudowana także w stylu gotyckim, ma późniejszy rodowód. Najnowsze części kościoła pochodzą z początku XX w. W czasie reformacji, w związku z przejęciem parafii w Grębocinie, Rogowie i Gostkowie przez protestantów, Papowo stało się ośrodkiem katolicyzmu dla całej okolicy. W okresie II wojny światowej zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau ówczesny proboszcz - ks. Franciszek Mitręga. Parafia w Papowie została najprawdopodobniej założona przez Krzyżaków - pierwsza wzmianka w źródle pisanym o tym, że w Papowie istniało probostwo pochodzi z 1284 r. Proboszcz z Papowa Krystian był świadkiem wystawienia dokumentu zatwierdzającego układ zawarty między komturem krajowym z Prus Konradem von Thierberg, komturem krajowym z Chełmna Hermanem von Schoenenberg a biskupem włocławskim Wisławem o kościół i dziesięcinę z okręgu Gniewu. Wzmianka o proboszczu wskazuje na to, że w Papowie musiał znajdować się kościół. Do historii miejscowości i kościoła odsyłam na stronę: http://parafia.papowobiskupie.pl/historia.htm.

Kaplica na cmentarzu w Gostkowie
Kaplica na cmentarzu w Gostkowie

Szkoda, że kościół był zamknięty. Na sąsiadującym z nim cmentarzu dojrzałem piękny grobowiec rodziny Czarlińskich z pobliskiego Zakrzewka.

Z Papowa Toruńskiego śmignąłem drogą asfaltową do Gostkowa, by zobaczyć kolejną perełkę gotyku na tych ziemiach, a mianowicie, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV wieku. Jest to piękny, murowany obiekt z kamienia polnego i cegły, jednonawowy z wieżą dobudowaną w 1928. We wnętrzu znajduje się kilka gotyckich rzeźb (belka tęczowa z grupą Ukrzyżowania – krucyfiks z poł. XIV w., Matka Boska i św. Jan z ok. 1400; Matka Boska z Dzieciątkiem z ok. 1420, rzeźba św. Benona z ok. 1500 r.). Pozostałe wyposażenie wnętrza (ołtarz główny z pocz. XVIII w., ołtarze boczne i stalle) głównie barokowe, zaś ambona jest rokokowa i pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Na wieży znajdują się dzwony: późnogotycki z 1511 r. i drugi z 1570 r.

Kościół w Gostkowie
Kościół w Gostkowie
Jedna z chat w Gostkowie

Na cmentarzu przykościelnym stoi kaplica grobowa rodzin Kentzerów i Łukiewskich z początku XX w.

Gostkowo, to mała wieś na drodze z Torunia do Turzna (gdzie mieści się piękny Hotel Romantyczny, który już opisywałem). Jako osada, wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1263 r. w dokumencie wielkiego mistrza krzyżackiego, Anno von Sangerhausena, w którym przekazał ją biskupowi diecezji sambijskiej, Henrykowi. W latach 1423-1424 była to własność rycerska w komturstwie toruńskim.

Z Gostkowa przez Sławkowo (które też już kiedyś opisywałem) wróciłem do domu. To był dość długi powrót z pracy do domu, ale warto było.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
2016-08-16 14:18:29

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Ciekawe nieznane dla Mnie części Polski. Często wyjeżdzamy za granicę a tu w Polsce takie piękne miejsca. Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

Jestem tego samego zdania, co Ty.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
2016-08-16 14:18:05

[cytuj autor=' Danusia']Gratuluję kondycji!!! 24 km na rowerku,brawo:-) No i kolejna ralacja z najbliższej  okolicy. Łysomice znam, niejednokrotnie przez nie przejeżdżaliśmy,ale nigdy nie zatrzymalismy się w tym miejscu. Wiadomo,tylko przejazdem :-) [/cytuj]

Nie ma czego gratulować, toż to nie aż tak wiele ;-)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2016-08-14 13:55:13

Ciekawe nieznane dla Mnie części Polski. Często wyjeżdzamy za granicę a tu w Polsce takie piękne miejsca.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-05 17:47:49

Gratuluję kondycji!!! 24 km na rowerku,brawo:-) No i kolejna ralacja z najbliższej  okolicy. Łysomice znam, niejednokrotnie przez nie przejeżdżaliśmy,ale nigdy nie zatrzymalismy się w tym miejscu. Wiadomo,tylko przejazdem :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2016-08-04 18:54:53

Marcin jestem z Tobą :) a teraz przy tych zawieruchach na świecie, to świetny plan ;) My mamy bardzo podobnie...

Apartamenty Nowicjusz 1 kilometrów
2016-08-04 14:25:04

U mnie od niedawna drogi rowerowe powstają aż chce się jeździć. 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
2016-08-04 14:20:49

Jest, jak piszecie. Dużo ciekawych miejsc w naszym pobliżu, zarówno w skali mikro (gmina, powiat, województwo), ale i w skali makro (kraj). Po co jeździć zagranicę, skoro u nas tyle ciekawego? My od 4 lat tylko po Polsce. I kto wie, czy życia starczy by wszystko w Polsce zobaczyć.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2016-08-04 06:34:17

Przyjemny powrót z pracy.

Czasem faktycznie nie trzeba szukać daleko, bo wokoło mnóstwo pięknych miejsc.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2016-08-02 20:46:58

Ciekawe okolice.Nieraz mijamy ciekawe miejsca i je nie doceniamy.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2016-08-02 19:43:18

Piękne obiekty Marcinie :) My w tym roku głównie najbliższą okolicę zwiedzamy :) Jutro postaram się wrzucić relację z takiej bliskiej, acz ciekawej wycieczki :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020