Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Gródek nad Dunajcem

2016-07-31
2016-07-31 22:17:12
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Jezioro Rożnowskie jest atrakcyjnym turystycznie zbiornikiem wodnym. Rozwinięta linia brzegowa oraz strome, zalesione w dużej części brzegi sprawiają, że jest to miejsce o zróżnicowanym krajobrazie. Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych: Tęgoborze, Znamirowice, Zbyszyce, Bartkowa, Gródek nad Dunajcem, Tabaszowa, Rożnów. W Znamirowicach znajduje się przystań jachtowa, w której można wypożyczyć sprzęt pływający. Dzięki powstałej kilka lat temu oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu czystość wody w Jeziorze Rożnowskim poprawia się. Obecnie można kąpać się na całym jego obszarze. Dogodne miejsca do kąpieli z piaszczystą plażą znajdują się między innymi w Gródku nad Dunajcem. 

Gródek nad Dunajcem to malownicza miejscowość i Gmina nad jeziorem Rożnowskim.Letniskowy charakter Gródka szczególnie uwidacznia się latem, kiedy zapełnia się turystami i tętni wakacyjnym życiem.
.
Obecny Gródek nad Dunajcem powstał z połączenia dwóch wsi Kobyle i Gródek. Rodowód miejscowości sięga XIV wieku, a nazwa Gródek odnosi się do jednego z zamków broniących doliny Dunajca. Ruiny zamku widoczne są jeszcze na wzgórzu zwanym przez mieszkańców "małpią wyspą". Wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku i powstaniu w ten sposób Jeziora Rożnowskiego stało się wyspą, jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków (m.in. bocian czarny).
.
Położenie Gródka w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika Rożnowskiego powoduje, że gmina stanowi centrum rekreacyjne całego jeziora. Znajdują się tutaj plaże, ośrodki wypoczynkowe, przystanie. Jezioro jest również magnesem dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu, skuterów wodnych czy kajaków.
.
Amatorzy wędkowania też znajdą tu coś dla siebie. Sezon wędkarski trwa tutaj najdłużej. Mniej wymagający mogą poopalać się na plaży lub chłodzić się w cieniu parasolek pobliskich kafejek.
.
Rejon wokół jeziora jest wspaniałym miejscem dla pieszych wędrówek i rowerowych eskapad na pobliskich szlakach.
Żółtym na wschód do Jamnej, czerwonym na południe do Nowego Sącza i niebieskim na północ w kierunku Bukowca. Nie zapomnij wziąć ze sobą aparatu, widoki z pewnością cię urzekną...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gródek nad Dunajcem > Czchów > Jezioro Rożnowskie > Zamek Tropsztyn > Baszta w Czchowie > Kościół w Czchowie

Bartkowa, Gródek nad Dunajcem, Tęgoborze, Tabaszowa, Znamirowice, Rożnów - w każdej z tych miejscowości nad Jeziorem Rożnowskim można znaleźć miejsce do wypoczynku i wodnej rekreacji. Największe oblężenie przeżywają w słoneczne weekendy. W tygodniu pustoszeją , woda czysta, krajobrazy malownicze, plaże wysprzątane, a ceny nie zwalają z nóg.Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2016-08-01 09:51:52

Super miejsce na odpoczynek.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2016-08-01 07:49:55

Ładnie odpoczywaliście :) 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2016-08-01 00:34:28

Woda...

już mi się podoba ;-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2016-07-31 22:35:05

Super wycieczka ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020