Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
na dwóch kołach, Maciej A

Góra Kamieńsk na dwa koła

2016-06-12
2016-06-14 21:58:00
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów

Nazwa wycieczki niewiele Wam mówi? Ale już o Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, lub Elektrowni Bełchatów, albo gminie Kleszczów coś tam mogliście słyszeć...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dobryszyce > Wiewiórów > Kleszczów > Słok > Czyżów

Nie ma gór, co zrobić jak zew ciągnie… nie… jest przecież góra :-).Góra Kamieńsk, nietypowa bo sztuczna, ale jest. W sumie to nawet ciekawa atrakcja i wbrew pozorom przyroda i zielono dookoła, jedynie prawie zewsząd widoczne, dymiące kominy elektrowni i obecność wielkiej dziury w ziemi przypominają co to za okolica. A jest to rejon kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, elektrowni oraz tereny najbogatszej w naszym kraju gminy Kleszczów. Sama Góra Kamieńsk jest to zwałowisko tego co zbędne wykopywano z ziemi, o wysokości 386 m.n.p.m.. Niezbyt imponująca? Ale z równin się wybija i jeśli ktoś przejeżdża w pobliżu drogą krajową nr 1 na pewno ją zauważy.

Góra Kamieńsk prawie zewsząd jest widoczna
Góra Kamieńsk prawie zewsząd jest widoczna


Trasa: Radomsko – Dobryszyce – Kleszczów – osadnik Słok – Góra Kamieńsk – Czyżów – Wiewiórów -Radomsko

Wyruszyłem o 6:00 rano i spokojnym tempem zatrzymując się często dla focenia (z lustrzanką to niestety nie jest zbyt wygodne na rowerze). Piękna pogoda, słońce i chłodnawo, prawie idealne warunki na rower (prawie, bo rano bezwietrznie, a bliżej południa na powrocie mocny wiatr w twarz).

Aleja w Kleszczowie
Solpark Kleszczów
Kościół w Kleszczowie

Co po drodze:Sylwetka góry z farmą elektrowni wiatrowych widoczna prawie zewsząd.

na punkcie widokowym w Kleszczowie
na punkcie widokowym w Kleszczowie

Gmina Kleszczów - drogi dla rowerów, chodniki, oszklone przystanki autobusowe z zegarami, doskonałe drogi zarówno w miejscowościach jak i w okolicy, nawet w lasach. Zagęszczenie solarów na dachach domów niespotykane nigdzie indziej (nie ma to jak dopłaty i ulgi). Wszędzie ładnie, czysto i przyjemnie dla oka. Równocześnie zewsząd dominuje sylwetka elektrowni z 300 metrowymi kominami, a nawet jeśli nie, to słup oparów z kominów jest widoczny. Kompleks hotelowo-sportowo-rozrywkowy Solpark – baseny, sauny, bilard, kręgle, obiekty sportowe i zajęcia… zresztą jeśli was interesuje zajrzyjcie na ich stronę.

W Kleszczowie wybrałem się na punkt widokowy na krawędzi wykopu: 200 metrów głębokości wyrobisko kopalniane, z skarpy potężne koparko-ładowarki wyglądają jak pudełka zapałek. Podobno dziura widoczna jest z kosmosu. Po zakończeniu wydobycia, za kilkadziesiąt lat ma tu powstać zbiornik wodny (jeden z najgłębszych w kraju i z tego co czytałem plany mają z rozmachem). Druga odkrywka powstaje niedaleko w Szczercowie, kolejna góra jest usypywana, planują tam otworzyć kolejny, jeszcze większy ośrodek narciarski. Kolejny, gdyż na górze Kamieńsk już taki istnieje. Niestety liche zimy nie pozwalają zbyt długo cieszyć się nartami w tym rejonie, ale uwierzcie mi, dla narciarza początkującego jak ja, możliwość pojechania na stok po pracy i to tak stosunkowo duży stok… super sprawa. A samą kopalnię można zwiedzić grupą zorganizowaną, zjechać na dół, zobaczyć sprzęty z bliska.

jak pudełka zapałek, w zoomie tym razem
jak pudełka zapałek, w zoomie tym razem

Elektrownia to też potężny obiekt, widziałem jak była budowana (czasem Tato mnie tam zabierał, pracował przy budowie), teraz zwłaszcza jak się znajdzie u podnóża robi wrażenie. Nie jestem jakimś fanem industrialnym, wolę mocno pofałdowany i zalesiony teren z dala od ludzkich siedzib, zdecydowanie wolę, ale to wszystko robi na mnie wrażenie.

Drogą rowerową wzdłuż kopalni i następnie ścieżką rowerową nad zbiornik Słok. Tu już jedzie się ładnym zielonym terenem wzdłuż rzeki Widawki. Nad zbiornikiem chwilę się pokręciłem, parę fotek i łyk kawy z termosu. Sporo wędkarzy i rowerzystów, też przyjemne miejsce.

wielka dziura
droga do podnóża góry
coraz bliżej

Wracam tą samą ścieżką do podnóża Góry Kamieńsk i teraz na deserek wjazd na szczyt. Dwieście metrów w pionie dość stromego dla mnie asfaltowego podjazdu, ale jakoś poszło. Na szczycie wiatraki i punkt widokowy, z którego widać dziurę kopalnianą oraz zaczątek przyszłego zbiornika. Próba przejechania na żywioł przez szerokość góry do wyciągu ośrodka narciarskiego ugrzęzła w połowie. Trudno, następnym razem.

Zjazd tym samym asfaltem spokojny, ale można tam rozwinąć prędkości sporawe. Ja kiedyś przekroczyłem 70 km/h, takim sobie rowerkiem, dobrym myślę że da się spokojnie ponad 100. W dolnej części odbijam w bok do domku myśliwskiego, gdzie można wypocząć i posilić się w przyjemnych warunkach.

trasa rowerowa nad Słok
trasa rowerowa nad Słok

Powrót do domu rozpoczynam przez Czyżów. Nieodmiennie robi na mnie wrażenie droga do podnóża górki z rondem na końcu i niespodziewanym parkingiem na kilkadziesiąt samochodów. Reszta trasy bez spektakularnych widoków, ale też całkiem przyjemna. Lekko przeszkadzał wiejący w twarz wiatr, ale bez przesady.

Cała trasa zajęła mi 5h30min, bez często wyciąganego aparatu fotograficznego myślę iż śmiało można liczyć 4h30min (długość 84 km). Przyjemna i zaskakująco ładna trasa.

wzdłuż Widawki
wzdłuż Widawki
przyjemny teren mostek na Widawce trasa na Słok c.d. Zbiornik Słok w tle niestety elektrownia Słok pomost ośrodka, mocno podniszczony trudno żeby nie załapała się na zdjęciu ośrodek hotelowo-rekreacyjny nad Słokiem widok z Góry Kamieńsk na kopalniany wykop i zaczątek przyszłego zbiornika punkt widokowy jeden z licznych tu wiatraków trasa na górze taki sobie przyjemny zbiornik nad wodą droga zjazdu z góry domek myśliwski przy domku przy domku mostek w Czyżowie rondo i parking w polu ładny kościółek w Dobryszycach
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów

Komentarze

Konto usunięte
2016-06-16 10:54:28
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2016-06-16 07:49:17

Znaleźć górę w tej okolicy - bezcenne ;-)

Jeżdżę dla kondycji, a jednocześnie rejon tej góry jest i ładny i fajny na rower.

Z tym fotografowaniem z roweru to tak jak piszesz Roman i zazwyczaj nie chce mi się tarmosić aparatu.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-06-15 09:59:29

Fajna rowerowa przejażdzka. Ciekawa trasa, dużo atrakcji ładne plenery.

To prawda, aparat i rower tą samą drogą nie chodzą. Nie raz po zrobieni fotki siadałem na siodełko pare metrów jazdy i stop bo coś ciekawego i fotke trzeba było zrobić - nie ma to jak węrówka na nogach. Pare razy (umiesiłem jedną taką wyprawę na PSz) robiłem zdjęcia w trakcjie pedałowania, ale....

5 godzinek dla zdrowia.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2016-06-15 08:40:20

No widzisz, góra się wszędzie znajdzie ;) Śliczne zdjęcia, wywiało Cię dość nietypowe rejony :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020