Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Atomium, Jan Nowak

Kraje Beneluksu.

2016-04-17 - 2016-04-20
2016-04-29 11:47:18
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów

Kraje Beneluksu : Belgia, Holandia i Luksemburg, znane również jako " Małe Potęgi Europy". Tam mają swoje siedziby największe instytucje europejskie, Unia Europejska w Brukseli - kosmopolitycznej metropoli o znaczeniu światowym,  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze.               Pomiędzy tymi krajami łatwo zauważyć szereg podobieństw w sferze języka, kultury, a nawet kuchni. Przy tym każde państwo ma jednocześnie swój indywidualny charakter.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Luksemburg > Brugia > Bruksela > Rotterdam > Delft > Keukenhof > Haga > Amsterdam.

Wielkie Księstwo Luksemburga - monarch ia konstytucyjna, głowa państwa - Wielki Książe Henryk. Pow. kraju 2586 km2, ludności ok. 520 tyś. osób. W unii celnej Beneluks (od 1944r.) z Belgią i Holandią, potem od 1957r, w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej jako członek założyciel. Obecnie jedno z najbogatszych państw europejskich, finansowe centrum Europy. Członek UE. Duże znaczenie ma turystyka. Główne ośrodki turystyczne odwiedzane przez obcokrajowców, to stolica Luksemburg, Viandem oraz dolina rzeki Mozeli i Ardeny.Królestwo Belgii - państwo federacyjne, monarchia konstytucyjna, głowa państwa - król Filip I Koburg. Pow. kraju 30528 km2, ludności ok. 11,151 tyś. osób. Występują dwie strefy językowe: na północy Flandria, z jęz. niderlandzkim i na południu Walonia z jęz. francuskim.  W Belgii zwiedziliśmy Brugię - miasto o średniowiecznej przeszłości, z pięknie zachowaną starówką, rynek Grote Markt, kosciół Notre Dame oraz okazałe domy kupieckie.  Bruksela - stolica Belgii i również stolica Unii Europejskiej, stanowi oddzielny Region Stołeczny. Jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto siedzibą instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu.

Królestwo Niderlandów - Holandia, monarchia konstytucyjna, głowa państwa - król Wilhelm Aleksander. Pow. kraju 41526 km2. ludności ok. 16,912 tyś. osób. Stolica konstytucyjna - Amsterdam, stolica administracyjna - Haga. Holandia jest państwem nietypowym, ponieważ w dużej części składa się z lądu wydartego morzu. Narodowym dobrem, wspomagającym Holendrów w walce z morzem. są wiatraki, stanowiące nieodłączny element krajobrazu. Ich głównym zadaniem było pompowanie wody, a efektem ich działania był osuszony teren. W Holandii zwiedziliśmy: Rotterdam - najnowocześniejsze holenderskie miasto, drugi na świecie, a pierwszy w Europie port przeładunkowy. Miasto i port mogliśmy podziwiac m. in. z Euromasztu, wieży obserwacyjnej o wys. 185 m. Delfty - miasteczko z pięknym XVII wiecznym rynkiem i licznymi sklepami ze słynną biało - niebieską porcelaną. Rodzinne miasto Jana Vermeera, znanego malarza holenderskiego. Keukenhof - ogród w Lisse, założony w 1949r. to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii od ponad 50 lat, co roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. Wiosną rozkwita tu ponad 7 milionów kwiatów cebulowych-tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. Atrakcją Keukenhof są również zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów ciętych. Tulipany odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce Holandii. Haga - stolica administracyjna, tu rezydują władze królewskie oraz mieszczą się prestiżowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Królewska Akademia Sztuki oraz ponad sto placówek dyplomatycznych. Haga to także miasto sztuki, o czym świadczą znakomite muzea malarstwa holenderskiego.  Amsterdam - stolica, znany jako najbardziej liberalne miasto na świecie. Perła wydarta morzu, urocze a przy tym niewielkie miasto powstało na terenach, które wcześniej pokrywała woda. Układ przestrzenny holenderskiej stolicy wyznaczają  pierścienie kanałów i przecinające je zbiegajace się koncentrycznie uliczki. Miasto muzeów w ilości 42, nie licząc dziesiątek galerii i sal wystawienniczych. Na charakterze miasta odcisnęła piętno wielowiekowa historia. Przez stulecia jego oblicze ksztaltowali kupcy, artyści, rzemieślnicy i uczeni. Piękna starówka na której kłębi się wielokolorowy tłum turystów.

Wjazd do Luksemburga Plac d*Armes Widok z murów cytadeli luksemburskiej Kazamaty Katedra Luksemburga Parlament Palac Książęcy Brugia i następne Brugia, Ratusz Bruksela, Katedra św. Michała Komisja Europejska Palac królewski w Brukseli Pasaż handlowy Obiekty w rynku Fontanna siusiający chłopiec Katedra przy zachodzie słońca Ratusz w Brukseli Grand Place Rotterdam, widok portu z Euromasztu Rotterdam Euromaszt w Rotterdamie Rotterdam Delft Delft Ratusz w Delft Nowy Kościół na rynku Delft Ratusz Delft Oude Kerk z 1246r. Słynna porcelana Ogród Keukenhof Haga - siedziba Parlamentu Ridderzaal-Sala Rycerska na terenie gmachów Parlamentu holenderskiego Binnenhof- siedziba Parlamentu Madurodam-Holandia w miniaturze Skargi do Trybunału Trybunał Sprawiedliwości w Hadze Główny kosciół Hagi - Grote Kerk Amsterdam Lotnisko w Amsterdamie Na farmie serowarskiej Holenderskie chodaki wytwarzane na farmie Rijksmuseum - Muzeum Narodowe w Amsterdamie W szlifierni diamentów Przystań na kanale Rijksmuseum Dworzec Filharmonia Van Gogh Rejs po kanałach Amsterdamu Supernowoczesne Centrum Nemo Pałac Królewski na Placu Dam Plac Dam i pomnik Pamięci Narodowej Dzielnica Czerwonych Swiateł - centrum nocnych uciech
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020