Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pomnik Jana Pawła II przed jasliskim kościołem, Marek Marcola

W Jaśliskach

2008-12-23
2008-12-23 13:05:33
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów
Jaśliska to beskidzka wioska,gdzie zachowała się w znaczym stopniu stara drewniana zabudowa
Mimo,że Jaśliska nie mają już praw miejskich od ponad 70 lat ,w dalszym ciągu bardzo łatwo jest zauważyc typowo miejskie założenie urbanistyczne.Nic dziwnego.Jasliska miastem były aż 568 lat! Lokowano je w 1366 roku na prawie magdeburskim pod nazwą Honstath,potem ta nazwa była zmieniana aż siedmiokrotnie,by w koncu,w wieku XVIII na dobre przyjęła sie ta obecna.Miasto od poczatku wykorzystywało swe dogodne polożenie przy tzw. trakcie wegierskim ,którym przez wieki płynęła do Polski rzeka tokaja.Jaśliscy mieszczanie skrupulatnie to wykorzystywali i niemiłosiernie łupili kupców węgierskich za pomocą cła,myta i dziesiątek innych opłat.Ci w końcu zbuntowali się i zaczęli omijać Jaśliska.Na początku XIX wieku wytyczono nowy przebieg traktu przez Przełęcz Dukielską.Dla miasta byl to przysłowiowy gwóźdź do trumny.Reszty dopełniły klęski nieurodzaju,pożary i epidemie tyfusu,cholery i anginy.Wladze II RP tylko usankcjonowały status quo ,odbierając Jaśliskom prawa miejskie w 1934 roku. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności ,zapomiane dawne miasto zachowało do dziś swą przepiękna drewnianą zabudowę.Może to trochę dziwić,gdyż przez wieki drugą obok handlu ważną gałęzią miejscowej gospodarki było...kamieniarstwo.Na dobrą sprawe jedyny stary murowany budynek to kościół Św. Katarzyny, wubudowany w połowie XVIII wieku.W nim przyechowywany jest cudami słynacy obraz Matki Boskiej Jaśliskiej z 1634 roku,koronowany przez Jana Pawła II w 1997 roku.Nic dziwnego,że obok światyni ustawiono pomnik naszego Papieża.Warto też dodać ,że jaśliski kościół związany jest też z błogosławionym Józefem Pelczarem.
Spacer po dzisiejszych Jasliskach to wycieczka w przeszłość do dawnego galicyjskiego miasteczka,pełnego stylowych domów.Są one na ogół wykonane w oryginarnej konstrukcji przysłupowej,czyli dach oparty jest na niezależnych od ścian słupach.Miasteczko ma ogromny potencjał turystyczny i powinno być w całości żywym skansenem na wzór podhalańskiego Chochołowa,czy słowackiego Vlkolinca.Niestety, powoli zaczynają tu wkraczać współczesne plagi polskiego budownictwa,czyli siding,betonowe ploty i plastikowe okna. Az żal bierze,że nowe budynki wznoszone są w całkowitym oderwaniu stylistycznym od wiekowej tradycji.Kto więc chce zobaczyć jeszcze dawną Galicję- musi sie pośpieszyć!
Stare i nowe,Które ładniejsze? Stare Jaśliska odchodzą w przeszłość Stara zagroda z domem o konstrukcji przysłupowej Życie toczy się tu jak przed laty Jeden z najstarszych domów kryty blachą Jeden z młodszych domów z werandą Miejscowe chodniki.Sa stylowe,ale i pospolite Kościół Św. Katarzyny W Jaśliskach
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-01-30 18:03:17

Urocza wioska, uwielbiam takie klimaty.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020