, Roman Świątkowski

Jura: Dolina Szklarki (Jerzmanowice)

2016-04-03
2016-04-04 17:12:59

Trasa: Jerzmanowice dalej drogą w kierunku wsi Szklary. Dalsza trasa to wędrówka okrężnym szlakiem  czerwonym wokół Dolinki Szklarki przez leśny Rezerwat Dolinka Szklarki i wiele ostańców wapiennych i powrót do punku wyjścia.  

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jerzmanowice > Dolina Szklarki

Czasami wystarczy niewiele, prosta wycieczka aby móc odpocząć i się troszkę zrelaksować. Los uśmiechnął się i zapowiadał się piękny słoneczny dzień, jedyna wątpliwość to miejsce odpoczynku. Padło na Jurę i podkrakowską Dolinkę Szklarki. Na jednym zboczu tej doliny znajduje się leśny rezerwat przyrody „Dolina Szklarki” z licznymi wapiennymi skałkami i pojedynczymi turniami. Przez Dolinę płynie potok Szklarki, który daje uroku takim dolinką. Dolina położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy wsiami Jerzmanowice, a Dubie. Czas ruszać. Docieramy do Jerzmanowic i kierujemy się drogą asfaltową w kierunku wsi Szklary. Dodam że we wsi Jerzmanowice znajdują takie zabytki jak zabytkowy kościołek pw. św. Jana Chrzciciela z 1695r. oraz kościół pw. św. Bartłomieja z 1827-30r. Po półgodzinnej wędrówce drogą asfaltową przez wieś docieramy do drogowskazów znaków turystycznych, przy którym obieramy szlak czerwony i skręcamy w drogę prowadzącą do wsi Łazy. Szlak ten prowadzi okrężnie przez najciekawsze zakątki i największe atrakcje Doliny Szklarki. Szlak zaraz za pierwszym zabudowaniem skręca w prawo w wysoki las i prowadzi nas do góry na wschodnie zbocze tej doliny, na którym znajduje się wcześniej wspomniany leśny rezerwat. Szlak częściowo prowadzi nas przez las ale również przez otwarte tereny z widokiem na Wyżynę i widoczne z daleka góry. Odcinek szlaku bardzo ciekawy posiadający duże walory przyrodnicze. Z miejscami na odpoczynek na licznych ostańcach skalnych. Szlak po pewnym czasie schodzi z powrotem na dno dolinki, prowadzi nas wzdłuż potoku Szklarki drogą asfaltową przez wieś Szklary by po chwili wrócić z powrotem na zbocze doliny ale tym razem na zachodnią jej część. Szlak częściowo na tym odcinku słabo oznakowany, ale mając do dyspozycji mapę nie powinno być trudności. Szlak czerwony prowadzi nas w większości terenami odkrytymi, na początek obok Bukowej Góry na której znajduje się widoczny z daleka Krzyż – jest to Kalwaria Jerzmanowicka, warto tutaj podejść, mimo ze szlak tamtędy nie prowadzi. Na górze znajdują się również dwie jaskinie jedne z najniebezpieczniejszych na Jurze: Jaskinia Ciasny Awen i Jaskinia Szeroki Awen. Jaskinie nie są dostępne do zwykłego turystycznego zwiedzania. Z polany rozpościera piękny widok na okolice. Szlak prowadzi nas w kierunku zabudowań, przechodzimy przez asfaltową drogę i ostro podchodzimy pod górę. Szlak prowadzi obok Łysych Skał (Fiala) w kierunku Witkowe Skały, na obu skałach trenują wspinacze skałkowi, a z przyległych polan rozpościera się przepiekana panorama na okolicę. My w tym miejscu postanowimy zatrzymać się na dłużej i na jeszcze nie zielonej trawce troszkę się poopalać. Obejście całej trasy – okrężny szlak czerwony Doliny Szklarki zajęło nam 2 godziny. Czy odpoczęliśmy jak najbardziej ale również odprężyliśmy się, było cicho spokojnie i piękno natury co więcej trzeba. Pogoda dopisała, niedzielna wędrówka może nie długa ale udana. Jura powoli rozkwita wiosną.Komentarze

2016-04-14 14:17:46

Świetna wycieczka, fotki prima sort - tylko pozazdrościć ;-)

2016-04-11 12:18:43

[cytuj autor=' Danuta']Malownicza wiosenna wyprawa ciekawie opisana. Wspaniałe wedrowanie Romku! Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

Dzięki. To prawda dzień na spacerek był doskonały, nie to co dziś. Do prawdziwej wiosny troszkę trzeba będzie poczekać zobaczymy jak majówka. 

2016-04-10 22:04:12

Malownicza wiosenna wyprawa ciekawie opisana. Wspaniałe wedrowanie Romku!

Pozdrawiam serdecznie :-)

2016-04-08 07:37:22

Więcej i częściej :)

2016-04-08 07:17:40

Jura, wiosna, super spędzony czas,

czego chcieć jeszcze?

WIĘCEJ  :-)

pozdrawiam

2016-04-07 18:50:31

[cytuj autor=' marian']W stu procentach zgadzam się z Wami że tak niewiele trzeba do szczęścia.Natura jest wspaniała.To fakt że dzieci szybko nam  z gniazda uciekają ale ja już staram się pocieszać wnukami.Roman Twoje córki tak często Ci towarzyszą.Chyba już im zakorzeniłeś turystyke.Piękne fotki. [/cytuj]

dzięki Marianie.

Mam taką nadzieję, bo wędrówki - Krajtroterstwo to fajna sprawa

2016-04-06 22:05:09

W stu procentach zgadzam się z Wami że tak niewiele trzeba do szczęścia.Natura jest wspaniała.To fakt że dzieci szybko nam  z gniazda uciekają ale ja już staram się pocieszać wnukami.Roman Twoje córki tak często Ci towarzyszą.Chyba już im zakorzeniłeś turystyke.Piękne fotki.

2016-04-06 18:55:44

[cytuj autor=' Danusia']Piękna wiosna na Jurze Romku:-) I jak zawsze skrupulatny opis wycieczki. Zgadzam się,że do wypoczynku w plenerze nie trzeba wiele, wystarczy dobry humor i chęć wędrowania. [/cytuj]

tak to prawda niewiele trzeba

2016-04-06 18:54:03

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']To szkoda  ze już bez dzieci, nas też to czeka :( A Jura... no cóż zachwalać nie trzeba, sama się broni ;) [/cytuj]

 

Nie uniknione, ale jeszcze od czasu do czasu mimo wieku i innych zainteresowań przynajmniej w góry jedna z córek jedzie z nami. Rok temu nawet nie pytaliśmy się a obie jechały.

Jura, ach ta Jura - piękny zakątek obszaru Polski

2016-04-06 16:46:31

Piękna wiosna na Jurze Romku:-) I jak zawsze skrupulatny opis wycieczki. Zgadzam się,że do wypoczynku w plenerze nie trzeba wiele, wystarczy dobry humor i chęć wędrowania.

2016-04-05 20:02:59

To szkoda  ze już bez dzieci, nas też to czeka :( A Jura... no cóż zachwalać nie trzeba, sama się broni ;)

2016-04-05 20:02:13

Moża by tak powiedziec przy tak pięknej pogodzie na początku kwietna - wiosna pełną parą. Widać jak przyroda się powoli budzi.

Miło że wędrówka się podobała.

2016-04-05 19:49:49

Wspaniała wiosenna wycieczka,

zdjęcia przepiękne.

2016-04-04 19:43:27

Dzięki Aniu. Zdjęcia obrobione ładniej wyglądają a w moim wykonaniu konieczne.

Wypady z dziećmi to już powoli historia. Jeszcze 8-10 laty temu to bez problemu ale tera gdy ma się 18 lat z rodzicami nie zabardzo. Taka kolej rzeczy. Od czasu do czasu któraś tam się skusi. Starsza w tym roku matura, młodsza z rok.

Jak sama wiesz Jura, teren na którym się znajduje jest piękny. Przyroda, natura urokliwe miejsca, zamki ostańce można tak długo.

2016-04-04 18:56:49

Romku i co chcesz, piękne zdjęcia, ładnie podkolorowane ;) A tym razem z żoną?? Super wędrówka, zgadzam się w 100% przyroda cisza spokój wędrówka, nic więcej nie trzeba... :)