Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Urlop na Warmii, Maciej A

Urlop na Warmii

2007-07-15 - 2007-07-20
2016-03-26 16:50:20
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów

Ta relacja dawno chodziła mi po głowie, mimo iż to odległy już czas (2007 r.) i mimo iż to nie góry ;-)

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Grunwald > Ostróda > Malbork > Olsztynek

Pluski i Jezioro PluszneTrafiliśmy tu na urlopowy letni wypoczynek i w naprawdę przyjemne miejsce. Domek z własnym kawałkiem plaży, dwoma pomostami, łódką i rowerem wodnym.

jezioro Pluszne
jezioro Pluszne

Poza tym, choć może to niektórym wydać się dziwne, uwielbiam wodę (nawet swego czasu byłem ratownikiem WOPR).

Grunwald 15 lipca

Grunwald
Grunwald
Grunwald


Atmosfera nieco jarmarczno-plażowa, kolorowy tłum, stragany i tandetna współczesność wymieszana z inscenizacją średniowiecza. Za to wyobraźnia podsuwa różne obrazy...

Na tych tak zwyczajnych krajobrazowo polach stały w szyku naprzeciw siebie kilkudziesięciotysięczne armie. Jak gwałtowne i krwawe było to starcie, gdzie kłuto, siekano, dźgano i miażdżono sobie różne części ciała. (Ludzie to naprawdę paskudny gatunek, zdolny do strasznych rzeczy w imię chęci posiadania i władzy, patriotyzmu i religii, czasem idei : zazwyczaj jest to wykorzystywane przez nielicznych do prowadzenia na rzeź tysięcy...).

Grunwald
Grunwald


Wyobrażam sobie wszechobecny zapach przerażenia, rezygnacji i gorączki bitewnej. Chrzęst stali i rżenie zaniepokojonych koni, gdy naprzeciw siebie ruszały nieubłaganie ściany stalowego walca. Upał, pył i wsiąkająca w piach krew. Wrzaski mordujących się wzajemnie ludzi, wykrzykiwane przez dowódców rozkazy ginące w zamęcie. Po paru godzinach z armii pozostają strzępy ułożone w stosy trupów, wciąż wrzeszczący z bólu ranni, którym raczej nikt nie zdoła, a może i nie będzie chciał pomóc. Zwycięscy i zwyciężeni, chaos i jeżący włosy widok w miejsce tak porządnie ustawionych jeszcze parę godzin temu wojsk.

Ale, to przecież tylko inscenizacja "wielkiego" zwycięstwa wśród sielankowych pól...

Grunwald
Grunwald

Wzgórza Dylewskie i Ostróda

Na wzgórzu Dylewskim stoi leśna, na 37 m wysoka, wieża obserwacyjna. Mieliśmy szczęście wspiąć się na nią i pooglądać krajobrazy (podobno teraz już nie jest dostępna dla turystów).

jezioro Pluszne
jezioro Pluszne

Ponadto zajechaliśmy na teren hotelu pewnej znanej Ireny i zanim nas 3 razy zastrzeliła ochrona zdołaliśmy uciec. Żonka była ciekawa :-).

Na koniec zwiedziliśmy zamek w Ostródzie i powłóczyliśmy się promenadą nad jeziorem.

Ostróda
Ostróda

Nie miałem wtedy jakiegoś specjalnego zacięcia fotograficznego, dlatego dokumentacja licha...

Malbork

Malbork
Malbork

W tej potężnej twierdzy byłem kilka razy, ale wciąż robi na mnie wrażenie swoją majestatyczną wielkością, historią i swoistą urodą. Zwiedzanie w rocznicę bitwy nie jest najlepszym pomysłem, pomijając to - wydatek wart efektu i spędzonego czasu (to może być długi czas, choćby i cały dzień).

Pochylnia Buczyniec

Malbork
Malbork
Malbork

Wspaniały obiekt, fragment kanału Ostrodzko-Elbląskiego. Ta budowla hydrotechniczna, najprościej będzie powiedzieć iż umożliwia poruszanie się statków pod górę (20,6 m różnicy poziomów w samym Buczyńcu, a ogólnie cały kanał na odcinku 10 km między jeziorami Drózno i Pniewo pokonuje różnicę poziomów 99m). Za pomocą pomysłowego systemu wózki transportowe z statkami wciągane są systemem linowym napędzanym energią wody spadającej z wyższego poziomu. Niewiele jest na świecie tego typu obiektów. Projektantem tego kanału był Georg Jacob Steenke, a rozwiązania techniczne wzorowane są na podobnych obiektach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kiedyś ważny gospodarczo szlak, obecnie atrakcja turystyczna uznana za jeden z cudów Polski. Przy pochylni Buczyniec znajduje się izba historyczna z ekspozycją i multimedialną salą, wszystko związane z kanałem. Można zwiedzić cały szlak wodny, lub pokonać tak jak my tylko jedną pochylnię.

Na zakończenie urlopu obejrzeliśmy jeszcze całkiem przyjemny skansen w Olsztynku.

Malbork
Malbork

Warmia to równie piękny region jak Mazury. Średniowieczne warownie, jeziora i sielankowe krajobrazy.

Ze względu choćby na to, był to udany wypoczynek. Obecność przyjaciół była do tego jeszcze dodatkowym przyczynkiem.

Malbork
Malbork

Zbyszek Kraśnicki zaprasza w te rejony, a ja potwierdzam, warto tu spędzić wolny czas.

Malbork Malbork Malbork Malbork Malbork Malbork Malbork Malbork pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec pochylnia Buczyniec maszyneria Buczyńca maszyneria Buczyńca maszyneria Buczyńca skansen w Olsztynku
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2016-06-06 09:37:33

Byłem tutaj raz ... lat temu. Prowadziłem obozy OHP. Zwiedziłem te tereny piękne jak na Twoich zdjęciach.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2016-04-07 22:26:55

[cytuj autor=' Danusia']Rzeczywiście nietypowe dla Ciebie Macieju miejsce na wypoczynek:-) Ale Warmia to piękna kraina,można i tu świetnie wypocząć.  Na grunwaldzkim polu bitewnym wyobraźnia ,jak widzę, pracowała burzliwie. W tak historycznych,mocnych miejscach,czuję to samo. Wyobrażam sobie jak to "drzewiej" bywało. [/cytuj]

Wypoczęliśmy przyjemnie, było i biwakowo i turystycznie. Piękna kraina wód, ciekawa historia...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-04-06 16:54:44

Rzeczywiście nietypowe dla Ciebie Macieju miejsce na wypoczynek:-) Ale Warmia to piękna kraina,można i tu świetnie wypocząć.  Na grunwaldzkim polu bitewnym wyobraźnia ,jak widzę, pracowała burzliwie. W tak historycznych,mocnych miejscach,czuję to samo. Wyobrażam sobie jak to "drzewiej" bywało.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2016-04-02 16:01:15

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Przezemnie w ogóle nieznane tereny. Fajne a rzekł bym super fotki. Pamiętam z relacji innych Krajtroterów, równiez Zbyszka K. ciekawy teren, a tak historyczne miejsce jak Grunwald a wstyd się przyżnaż jeszcze w długiej liście miejsc/ atrakcji do zobaczenia.  pozdrawiam   [/cytuj]

też posiadam taką listę, baardzo długą ;-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-03-29 12:29:47

Przezemnie w ogóle nieznane tereny. Fajne a rzekł bym super fotki. Pamiętam z relacji innych Krajtroterów, równiez Zbyszka K. ciekawy teren, a tak historyczne miejsce jak Grunwald a wstyd się przyżnaż jeszcze w długiej liście miejsc/ atrakcji do zobaczenia. 

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2016-03-27 10:17:12

Dzięki bardzo.

Warmia jest mniej popularna niż Mazury, ale też ma sporo do zaoferowania.

Interesuję się historią, zwłaszcza wojen, ilość okropności jakie ludzie potrafią sobie wzajemnie zgotować sprawia, że bycie człowiekiem ogólnie wcale nie brzmi dumnie...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2016-03-26 20:32:59

Urlop udany.Wypoczynek połączony z zwiedzaniem,Ciekawie opisałeś relacje z bitwy pod Grunwaldem.Pozdrawiam

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2016-03-26 20:15:23

Bardzo miły wypoczynek połączony ze zwiedzaniem a fotki super.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów
2016-03-26 19:07:04

Piękne foty, super miejsca, szkoda że tak słabo mi znane

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020