, Marcin_Henioo

Bydgoszcz – wystawa prac Zdzisława Beksińskiego "Poza snem" w Galerii Miejskiej bwa.

2016-01-26
2016-03-23 14:25:27
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Kończyły się ferie, a jednocześnie ku końcowi zmierzał czas wystawy prac Z.Beksińskiego...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Bydgoszcz

Kończyły się nasze ferie, a jednocześnie ku końcowi zmierzał czas wystawy prac Z.Beksińskiego. Tego malarza pewnie zna większość z nas, więc o nim nie będę się rozpisywał. Napiszę tylko, że prace tego twórcy od zawsze mnie ciekawiły i intrygowały z uwagi na swój smutek i taką jakąś nieokreśloną grozę, czy sam nie wiem jak to nazwać…U mojej rodziny w Grudziądzu jest album z reprodukcjami dzieł mistrza, który to od nastolatka, kiedy to tylko zawitałem do rodziny uwielbiałem oglądać, wertować kartki albumu w tą i z powrotem. A gdy usłyszałem jakoś na jesieni 2015, że nie muszę jechać do Sanoka, aby zobaczyć prace „Beksy” na żywo, gdyż będą wystawiane w „Bydzi”, to wówczas już podjąłem decyzję, żeby do GM bwa w Bydgoszczy koniecznie się wybrać.

Zanim dotarliśmy na parking na ulicy Gdańskiej, zajechaliśmy jeszcze na jakieś drobne zakupy do Ikei, gdzie przez przypadek żona spotkała znajomych z pracy (jaki ten świat mały!), więc po zakupach i dobrej kawie w miłym gronie, wyjechaliśmy w kierunku centrum Bydgoszczy.

O samej wystawie nie będę wiele pisał, to trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy (w sensie prace Beksińskiego, ponieważ wystawa już się dawno zakończyła). Dla mnie- coś niesamowitego. Oczywiście obfociłem co niektóre dzieła. Mógłbym tam spędzić cały dzień, przed każdym obrazem po kilka godzin…ale nie dało rady, gdyż trzeba było wracać. Udaliśmy się jeszcze na krótki spacerek ulicą Gdańską, gdzie natknęliśmy się na ławeczkę tego, co kod enigmy złamał, czyli Mariana Rejewskiego, który jak wiemy, z Bydgoszczy pochodził. Podziwialiśmy wspaniałe, odnowione kamienice przy tej ulicy i powspominaliśmy nasze studenckie czasy, kiedy to zakochani, trzymając się za ręce spacerowaliśmy w tych miejscach…Ech, łezka się w oku zakręciła.Po dobrym posiłku i zakupie kilku sztuk butelczyn dobrych browarów w świetnie zaopatrzonym sklepie vis a vis galerii, wróciliśmy do domu. To był fajny i udany wypad. Takie przyjemne z pożytecznym, a przy okazji stwierdziliśmy, że musimy tam wrócić w tym roku w celach turystycznych.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2016-09-02 14:41:28

Beksińskiego lubię i doceniam, ale w domu bym nie chciała mieć żadnej pracy 😉 w Częstochowie jest stałe Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki - warto zobaczyć, choć nie wiem jakie teraz są obrazy, ponieważ była wymiana.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2016-03-26 16:40:58

Ciekawa sprawa, nie jestem znawcą sztuki, ale nazwisko dobrze mi znane

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2016-03-26 13:41:35

Fajna sprawa, nam się Bydgoszcz marzy ale to dopiero za jakiś czas 🙂

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2016-03-23 21:19:31

Udany dzień.Ciekawa wystawa.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021