Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika, Danusia

Ta ostatnia niedziela w... Toruniu

2015-10-04
2016-02-15 17:45:40
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Nareszcie mam chwilę czasu,nadrabiam więc zaległości we wstawianiu wycieczek. Czas na toruńskie wspomnienia.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Toruń

Dawno tu nie pisałam. Pochłonęła mnie tzw. proza życia codziennego. Teraz nareszcie zimowy urlop i czas na złapanie oddechu. Z błogą świadomością ,że „ nic nie muszę,wszystko mogę” zajrzałam więc dziś na PSz. Odgruzowałam wycieczkowe zdjęcia i wspomnienia. Obejrzałam zaległe wpisy na forum. Tyle ciekawych wycieczek się pojawiło, będę pomału nadrabiała zaległości w lekturze.Póki co....mała jesienna retrospekcja. Nawet co nieco pasuje do tego ,co się u mnie dzieje za oknem. Trwają zimowe ferie, środek lutego,a w pogodzie na Pomorzu szary listopad. To był jednak październik 2015,wracaliśmy z urodzinowego weekendu w Ciechocinku i zatrzymaliśmy się w Toruniu.W Toruniu byłam już kilkakrotnie. Za każdym razem toruńska Starówka odkrywała mi inne swoje atuty. I za każdym razem wyjeżdżałam stąd z niedosytem wrażeń. Nie inaczej było i tym razem. Dlatego Toruń planuję sobie kiedyś odwiedzić na dłużej.

Spacer po Starym Rynku w słoneczne,jesienne popołudnie był niezwykle urokliwy. Każde miejsce,każdy budynek tchnie tu historią. Pogłos rozmów i atmosfera tego miejsca przypominała mi jednocześnie Wrocław i Gdańsk , takie dwa w jednym. Stare, piękne kamieniczki, Ratusz Staromiejski i Muzeum Okręgowe, Krzywa Wieża, Dwór Artusa, Dom Kopernika , Muzeum Piernika, mury obronne i bramy miejskie, kościoły, liczne kawiarenki i sklepiki,pomniki i wszędobylskie gołębie oraz niesamowicie,wielkie lody o smaku piernikowym. Pyszne. Oczywiście toruńskie pierniki także były obowiązkowym zakupem. Pierniki są tu w ogóle wszechobecne. Dodatkowe atrakcje Starego Miasta to ciekawe pomniki Mikołaja Kopernika, Toruńskiej Piernikarki, Przekupki, wózka z filmu „Prawo i pięść”, pieska Filusia , osiołka oraz Flisaka. Są tu także chodnikowe Aleje : Piernikowa Aleja Gwiazd, , Aleja Gmerków, Aleja herbów średniowiecznych miast handlowych. Na Nowym Rynku można zajrzeć do najstarszej w mieście gospody Pod Modrym Fartuchem oraz apteki pod Złotym Lwem. Na obrzeżu Starego Miasta można znaleźć fascynujące Muzeum Podróżników im. Tony Halika oraz Planetarium. Na jednej z kamienic odkryliśmy tablicę upamiętniającą miejsce ,w którym została wydrukowany pierwszy na Ziemiach Polskich egzemplarz „Pana Tadeusza”, na ścianie innej wisi but na pamiątkę pobytu w tym miejscu Stanisława Mrożka, a na frontonie hotelu Trzy Korony znajdują się trzy tablice wymieniające władców goszczących niegdyś w tym przybytku ( byli to królowa Maria Kazimiera, car Piotr I Wielki i król August II Mocny. Takich ciekawostek jest tu mnóstwo,myślę,że gdybyśmy mogli zostać w Toruniu dłużej,znaleźlibyśmy ich jeszcze więcej.

Ratusz
Ratusz
Dziedziniec Ratusza

Na zakończenie tego dnia w Toruniu pospacerowaliśmy wspaniałym Bulwarem Filadelfijskim.Z żalem i myślą,że musimy tu jeszcze kiedyś wrócić ,ruszyliśmy w stronę Słupska.

Muzeum Okręgowe
Muzeum Okręgowe
Teatr im. W.Horzycy Stary Rynek kościół św. Ducha Stary Rynek Stary Rynek pomnik Flisaka Dwór Artusa Piernikowa Aleja Gwiazd pregierz osiołek Muzuem Okregowe-dział Sztuki Dalekiego Wschodu piesek Filuś Hotel Trzy Korony Miejsce druku pierwszego na Ziemiach Polskich egzemplarza Pana Tadeusza Krzywa Wieża Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej Bulwar Filadelfijski Aleja Gmerków Sklep z piernikami toruńskimi,jeden z wielu Muzeum Piernika W stronę Nowego Miasta but- miejsce pobytu S.Mrożka Toruńska Piernikarka Ratusz Nowomiejski Apteka pod Złotym Lwem Rynek Nowomiejski Tu kręcono film Gospoda Pod Modrym Fartuchem Muzeum Podróżników im.Tony Halika Planetarium Budynek więzienia Spichlerz
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2016-06-06 10:05:25

Toruń wygląda pieknie nocą od strony Wisły. Widziałem było super.
 

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2016-06-06 08:47:13

Nigdy nie byłem w Toruniu, ale dzięki Twoim zdjęciom - jestem. Mnie też długo nie było, zajmuje się wnuczkami i na wyjazdy nie ma czasu.

Pozdrawiam Tadek

PS. Byłem w Serbii i Rabce - polecam

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2016-02-23 05:50:22

Fajnie że urlop pozwolił Ci oderwać się od prozy życia codziennego,

Toruń, wiadomo, atrakcyjny i ładnie obfociłaś,

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2016-02-21 17:42:38

Piękne miasto szkoda że tak daleko ,może kiedyś tam zawitam.Zdjęcia piękne.

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2016-02-21 17:42:37

Piękne miasto szkoda że tak daleko ,może kiedyś tam zawitam.Zdjęcia piękne.

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2016-02-21 17:42:36

Piękne miasto szkoda że tak daleko ,może kiedyś tam zawitam.Zdjęcia piękne.

Avatar użytkownika
Barbara Michalewska Krajtroter 16530 kilometrów
2016-02-21 14:29:45

Toruń jest piękny. Też w tym roku się wybieram.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-02-18 16:31:10

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Mało powiedziane że dawno. A wycieczka do drugiego po Krakowie magicznego miasta i bogatego w historię itp. Osiołek- super. [/cytuj]

Nadrabiam zaległości Romku:-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-02-18 16:30:28

[cytuj autor=' marian']Toruń jest w tym roku w moich planach.Po Twojej relacji jeszcze bardziej jestem przekonany do dobrego wyboru.Pozdrawiam[/cytuj]

To będzie na pewno dobry wybór:-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-02-18 16:30:05

[cytuj autor=' Lechna']ładna prezentacja  Torunia , który zawsze jest atrakcyjny [/cytuj]

Dziękuję:-) To prawda, Toruń to piękne,historyczne miasto.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-02-18 16:22:39

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Wycieczka super, szkoda że tak krótko. Jak zwykle piękny Toruń, perełka północy :-) Szkoda, że do Chełmży nie zawitaliście ;-) Czy choćby do piękniejszego (choć jako chełmżyniak nie powinienem tak pisać) Chełmna. Co do zdjęcia "Ratusza Nowomiejskiego" to chyba nie do końca prawda, ponieważ to nie jest ratusz, a dawny kościół ewangelicki. Owszem, w tym miejscu stał do początku XIX wieku ratusz, ale po nim zostały tylko fundamenty, na których to postawiono ten kościół właśnie (tak naprawdę, jest to kościół p.w. Trójcy Świętej). Obecnie jest to siedziba fundacji Tumult. To tak, że się niby nie czepiam, dla ścisłości :-) Mam nadzieję że się Danusia nie gniewa.   [/cytuj]

Pewnie,że się nie gniewa:-) Dziękuje za poprawkę. W końcu to Twoje strony, znasz je lepiej niż ja. Prawdę mówiąc,ja znam je dość słabo,a Ratusz Nowomiejski obajwiła mi Wikipedia, o kościele św. Trójcy też jest tam mowa. No i przyznam,że gdy mijaliśmy zjazd na Chełmżę myślałam o Twoich krajtroterskich opisach miasta i gdyby nie brak czasu,to pewnie zajrzelibyśmy i tam. Następnym razem tak będzie. Natomiast Chełmno już kiedyś odwiedziliśmy,opisałam to nawet na Psz,bardzo ciekawa miejscowość.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_Nowomiejski_w_Toruniu

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
2016-02-17 14:44:46

Wycieczka super, szkoda że tak krótko. Jak zwykle piękny Toruń, perełka północy :-)

Szkoda, że do Chełmży nie zawitaliście ;-) Czy choćby do piękniejszego (choć jako chełmżyniak nie powinienem tak pisać) Chełmna.

Co do zdjęcia "Ratusza Nowomiejskiego" to chyba nie do końca prawda, ponieważ to nie jest ratusz, a dawny kościół ewangelicki. Owszem, w tym miejscu stał do początku XIX wieku ratusz, ale po nim zostały tylko fundamenty, na których to postawiono ten kościół właśnie (tak naprawdę, jest to kościół p.w. Trójcy Świętej). Obecnie jest to siedziba fundacji Tumult.

To tak, że się niby nie czepiam, dla ścisłości :-) Mam nadzieję że się Danusia nie gniewa.

 

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2016-02-17 12:32:32

ładna prezentacja  Torunia , który zawsze jest atrakcyjny

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2016-02-16 13:36:11
Toruń jest w tym roku w moich planach.Po Twojej relacji jeszcze bardziej jestem przekonany do dobrego wyboru.Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-02-15 19:03:39

Mało powiedziane że dawno. A wycieczka do drugiego po Krakowie magicznego miasta i bogatego w historię itp. Osiołek- super.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020