droga na Pieprzówki, łukasz i Gocha

Góry Pieprzowe

2008-12-17
2008-12-17 13:59:26
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów
Pieprzówki czyli część krawędzi Wyżyny Sandomierskiej w pobliżu doliny Wisły na granicy Sandomierza i gminie Dwikozy. Góry Pieprzowe objęte są ochroną w formie rezerwatu. Teren rezerwatu posiada urozmaiconą rzeźbę z licznymi skarpami, wąwozami, rozcięciami erozyjnymi. Odsłonięcie łupków środkowokambryjskch znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie doliny Wisły, w formie stromych ścian, osuwisk oraz rozpadlin. W miejscach o łagodniejszych stokach występują murawy kserotermiczne i zarośla krzewów z dużą liczbą dzikich róż. Skały, które budują Góry Pieprzowe, a mianowicie łupki kambryjskie przykryte warstwą lessu znajdują się pod Sandomierzem. Tak więc będąc w Górach mamy wgląd w strukturę geologiczną Sandomierza. W pobliżu Gór Pieprzowych znajduje się jezioro - starorzecze Wisły, malownicze, a ponadto spotyka się w nim orzecha wodnego czyli kotewkę podlegającego ochronie. W czasach historycznych, gdy orzech występował powszechnie, biedni mieszkańcy robili z niego m.in. mąkę. Okolice Gór Pieprzowych były również miejscem wczesnego osadnictwa, co potwierdzają źródła oraz badania archeologiczne.
Z Gór Pieprzowych rozciąga się wspaniały widok na Sandomierz, na dolinę Wisły, na
Nizinę Sandomierską, Na południową krawędź Wyżyny Lubelskiej. Warto to zobaczyć.

łupki kambryjskie Stara Wisła Góry Pieprzowe Góry Pieprzowe w Sandomierzu Góry Pieprzowe Sandomierz
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-01-29 22:37:38
Kiedy byłam ze znajomymi w Sandomierzu niestety nie udało nam się odwiedzic tego miejsca, teraz bardzo żałuję. Na pewno kiesys sie tam wybiorę.
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów
2008-12-21 05:04:51
Ja też pierwszy raz usłyszałem jak organizowałem wycieczkę do Sandomierza. Może i nie są ale jak dla mnie to bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-12-20 19:08:35
Przyznam się, że pierwszy raz słyszę o Górach Pieprzowych. Z tego co widzę to fajne miejsce.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021