Stary Młyn w Żarkach, Anna Piernikarczyk

Stary Młyn w Żarkach - stary ale jary!

2016-01-16
2016-01-18 08:58:11
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Rodzinna wycieczka do pięknego, starego młyna, w którym urządzono multimedialne, niezwykle ciekawe Muzeum.

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Stary Młyn w Żarkach - stary ale jary!Stary, bo ma prawie 100 lat, ale czemu jary, czyli młody, krzepki? Bo w tym nietypowym Muzeum wszystkiego można dotknąć, spróbować, o wszystko zapytać, a multimedialne scenki i zabawy pochłoną każdego młodego, ciekawskiego Gościa 🙂

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

Wiadomo nie od dziś, że uwielbiam takie miejsca, a jestem też przekonana, że i Wam się spodoba! Oryginalna budowla starego młyna w Żarkach na Jurze ma około 100 lat, a wszystko, co tu zobaczymy, było tutaj i się wydarzyło, a przynajmniej spokojnie mogło się wydarzyć.

We wnętrzach zabytkowego młyna urządzono piękne, nowoczesne i multimedialne Muzeum, z wystawą ukazującą działanie dawnego młyna (ten od początku był elektryczny) oraz z wystawą ukazującą dawne rzemiosła, które w takiej formie zachowały się już tylko w pamięci. W Żarkach od wieków obecnych było pięć głównych rzemiosł - młynarstwo, piekarstwo, szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo.

Wnętrze odrestaurowanego młyna
scenka z targowaniem się Żyda


Na piętrze dowiedzieć się można jeszcze trochę o historii Żarek, których dużą część społeczeństwa stanowili Żydzi, znani ze swej obrotności w handlu. Obecnie do końca lutego w żareckim młynie podziwiać można też ciekawą wystawę rycerską.

Bardzo cenne i znamienne jest to, że urządzenia na wystawie o młynarstwie są oryginalne, jedynie zostały odrestaurowane. Całość wygląda bardzo estetycznie i zachęca do odwiedzin, ale oglądanie to nie wszystko. Tutaj można dotykać, zazglądać, próbować, są atrakcje dla dzieci i zagadki, a liczne scenki multimedialne pomagają poznać i zrozumieć realia życia naszych przodków. Niektóre scenki są zabawne, jak chociażby gadające chlebki w piecu, który zdobią oryginalne, stare drzwiczki. Z pewnością odwiedzający w każdym wieku znajdą tutaj coś, co ich zainteresuje.

norka myszki
norka myszki


Na wystawie o rzemiosłach można natomiast na ekranie multimedialnym spróbować samemu stworzyć beczkę. To nie takie proste, ale spokojnie, są podpowiedzi 🙂 Bednarz, kołodziej i szewc pojawiają się nagle w swych kącikach i opowiadają o swych zajęciach. Może nie każdy wie, że bednarz robił beczki, a kołodziej, jak nazwa wskazuje, robił koła.

Odwiedzenie Muzeum w Starym Młynie w Żarkach to cudowna podróż w przeszłość... Ciekawostką na pewno okażą się tutaj również telefony. Nie służą do komunikacji między pracownikami, jak to zwykle bywa. I nie wyglądają jak nasze dzisiejsze telefony. Bierzesz taką starą słuchawkę do ręki i słyszysz, jak mieszkańcy Żarek opowiadają, jak to sami, bądź ich przodkowie, związani byli z Młynem i tym miastem...

oryginalne urządzenia młyna
oryginalne urządzenia młyna

Pogratulować pomysłu i aby społeczeństwo każdego miasta w Polsce potrafiło być tak dumne ze swej przeszłości i w tak piękny sposób pokazać ją innym. Wycieczkę do Starego Młyna warto powiązać z wizytą w EtnoJurze, Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss i Restauracji Przystań Leśniów. Wszystkie te atrakcje znajdują się w Żarkach i oferują atrakcje zarówno dla grup jak i gości indywidualnych. Bliżej je opiszę w kolejnych fotorelacjach.

Adres Muzeum:
Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł
ul. Ofiar Katynia 5, Żarki
tel. 690-070-772
http://muzeumzarki.pl/

jedna z wielu multimedialnych scenek
można sobie zapakowac troche ziarna lub mąki mielenie ręczne jak to drzewiej było... oryginalne drzwiczki z pieca a chlebki gadają... beczka śmiechu koło historii wystawa rycerska zbroja płytowa namiot broń rycerza różne rodzaje grocików kącik kowala dawne rzemiosła nie mogło zabraknąć młynarza a tu bednarz opowiada w scence, jak się beczki robiło kącik kołodzieja karczmy też już wtedy były :) u szewca, zimowy but jest ciekawostką u szewca schody historii w telefonach odłuchuje się opowiadań dzieje Żarek
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2016-01-20 11:10:13

No ostatnio sporo tam nowości 🙂 Jest też stara synagoga pięknie odnowiona, jest kirkut fajny na wzgórzu, no i stodoły, jest kilka kościołów zabytkowych

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2016-01-20 10:40:39
Ciekawe muzeum.W Żarkach byłem kilkakrotnie ale w Sanktuarium .Będę musiał bardziej poznać tą miejscowość.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021