Stary Młyn w Żarkach - stary ale jary!

2016-01-16
2016-01-18 08:58:11

Rodzinna wycieczka do pięknego, starego młyna, w którym urządzono multimedialne, niezwykle ciekawe Muzeum.

Stary Młyn w Żarkach - stary ale jary!Stary, bo ma prawie 100 lat, ale czemu jary, czyli młody, krzepki? Bo w tym nietypowym Muzeum wszystkiego można dotknąć, spróbować, o wszystko zapytać, a multimedialne scenki i zabawy pochłoną każdego młodego, ciekawskiego Gościa :)

Wiadomo nie od dziś, że uwielbiam takie miejsca, a jestem też przekonana, że i Wam się spodoba! Oryginalna budowla starego młyna w Żarkach na Jurze ma około 100 lat, a wszystko, co tu zobaczymy, było tutaj i się wydarzyło, a przynajmniej spokojnie mogło się wydarzyć.We wnętrzach zabytkowego młyna urządzono piękne, nowoczesne i multimedialne Muzeum, z wystawą ukazującą działanie dawnego młyna (ten od początku był elektryczny) oraz z wystawą ukazującą dawne rzemiosła, które w takiej formie zachowały się już tylko w pamięci. W Żarkach od wieków obecnych było pięć głównych rzemiosł - młynarstwo, piekarstwo, szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo.

Na piętrze dowiedzieć się można jeszcze trochę o historii Żarek, których dużą część społeczeństwa stanowili Żydzi, znani ze swej obrotności w handlu. Obecnie do końca lutego w żareckim młynie podziwiać można też ciekawą wystawę rycerską.

Bardzo cenne i znamienne jest to, że urządzenia na wystawie o młynarstwie są oryginalne, jedynie zostały odrestaurowane. Całość wygląda bardzo estetycznie i zachęca do odwiedzin, ale oglądanie to nie wszystko. Tutaj można dotykać, zazglądać, próbować, są atrakcje dla dzieci i zagadki, a liczne scenki multimedialne pomagają poznać i zrozumieć realia życia naszych przodków. Niektóre scenki są zabawne, jak chociażby gadające chlebki w piecu, który zdobią oryginalne, stare drzwiczki. Z pewnością odwiedzający w każdym wieku znajdą tutaj coś, co ich zainteresuje.

Na wystawie o rzemiosłach można natomiast na ekranie multimedialnym spróbować samemu stworzyć beczkę. To nie takie proste, ale spokojnie, są podpowiedzi :) Bednarz, kołodziej i szewc pojawiają się nagle w swych kącikach i opowiadają o swych zajęciach. Może nie każdy wie, że bednarz robił beczki, a kołodziej, jak nazwa wskazuje, robił koła.

Odwiedzenie Muzeum w Starym Młynie w Żarkach to cudowna podróż w przeszłość... Ciekawostką na pewno okażą się tutaj również telefony. Nie służą do komunikacji między pracownikami, jak to zwykle bywa. I nie wyglądają jak nasze dzisiejsze telefony. Bierzesz taką starą słuchawkę do ręki i słyszysz, jak mieszkańcy Żarek opowiadają, jak to sami, bądź ich przodkowie, związani byli z Młynem i tym miastem...Pogratulować pomysłu i aby społeczeństwo każdego miasta w Polsce potrafiło być tak dumne ze swej przeszłości i w tak piękny sposób pokazać ją innym. Wycieczkę do Starego Młyna warto powiązać z wizytą w EtnoJurze, Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss i Restauracji Przystań Leśniów. Wszystkie te atrakcje znajdują się w Żarkach i oferują atrakcje zarówno dla grup jak i gości indywidualnych. Bliżej je opiszę w kolejnych fotorelacjach.

Adres Muzeum:
Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł
ul. Ofiar Katynia 5, Żarki
tel. 690-070-772
http://muzeumzarki.pl/

Komentarze

2016-01-20 11:10:13

No ostatnio sporo tam nowości :) Jest też stara synagoga pięknie odnowiona, jest kirkut fajny na wzgórzu, no i stodoły, jest kilka kościołów zabytkowych

2016-01-20 10:40:39
Ciekawe muzeum.W Żarkach byłem kilkakrotnie ale w Sanktuarium .Będę musiał bardziej poznać tą miejscowość.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: