Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Danusia

Śladami F.Chopina - Szafarnia

2015-10-04
2015-11-20 16:24:36
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Fryckowe lato w Szafarni.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szafarnia

W drodze do Golubia-Dobrzynia moją uwagę przykuł drogowskaz do Szafarni. Skąd znam tą nazwę? Kolejne naprowadzenia wyjaśniły to dokładnie. Szafarnia znajduje się ok 7 km za Golubiem w stronę. Kojarzy mi się z lekturą „Fryckowe lato”.Nie mogłam sobie odmówić,będąc tak blisko,wstąpienia do miejsca, w którym wakacje spędzał czternastoletni Fryderyk Chopin. Dwukrotnie jeździł tam ze swoim szkolnym przyjacielem Dominikiem Dziewanowskim i przebywał w dworku rodziców kolegi. Swoje wiejskie wakacje opisywał w listach do rodziców, tworząc zabawny Kurier Szafarski,a siebie nazywając panem Pichonem. To właśnie w Szafarni biesiadując ze żniwiarzami i bawiąc na wiejskich weselach i potańcówkach Frycek wsłuchiwał się w takty ludowej muzyki,której dźwięki wplatał potem w swoje mazurki i polonezy.

 Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Dziś w dawnym dworku Dziewanowskich znajduje się Ośrodek Chopinowski. Historia powstania ośrodka sięga 1949r,gdy utworzono tu Izbę Pamięci Fryderyka Chopina. W latach 50-tych przekształconą ją na Ośrodek Kultu Fryderyka Chopina, po czym nazwę zamieniono na Salon im. F. Chopina . W latach 70-tych ośrodek podupadał, zastał zamknięty dla turystów. Ożywił go dopiero kompleksowy remont przeprowadzony po pożarze jaki wybuchł w nim w 1979r. Podczas pożaru zniszczeniu uległo wiele eksponatów. Być może dlatego dzisiejsza ekspozycja chopinowska nie jest zbyt bogata. Jednakże sam dworek oraz jego odrestaurowane wnętrza,a także interesujący film o wakacjach Fryderyka Chopina w Szafarni, wzbudziły moje zainteresowanie. W eleganckim salonie obejrzeliśmy ekspozycję rękopisów Chopina,są też liczne fotografie,portrety i odlew dłoni pianisty. Odbywają się tu rozmaite koncerty i spotkania autorskie,funkcjonuje tez kawiarnia artystyczna serwująca min. kawę „chopinówkę”. Zwiedzanie ośrodka odbywa się za niewielką opłatą,turystów wita portret- hologram,czyli sam Fryderyk Chopin.

Wstęp do parku otaczającego dworek,jest bezpłatny. Park jest bardzo zadbany i urokliwy. Zajmuje powierzchnię ok. 3 ha. Pochodzi z I połowy XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Jest w nim kilka akcentów muzycznych w postaci metalowych rzeźb. np. fortepian i kontrabas, klucz wiolinowy. Płacząca wierzba nad stawem i urocze drewniane mostki, dodają parkowi niepowtarzanego charakteru. Rośnie tu także grusza i lipa Chopina ,pod którą siadywał pisząc listy do rodziców, są także dęby szypułkowe pamiętające pewnie czasy Dziewanowskich.

 Ośrodek Chopinowski w Szafarni-popiersie F.Chopina
 Ośrodek Chopinowski w Szafarni-wejście główne
 Ośrodek Chopinowski w Szafarni-wejście boczne


Jest to naprawdę piękne,spokojne miejsce na niedzielny wypad w miłych okolicznościach historii i przyrody. Cieszę się,że nie przeoczyłam go po drodze.

 

 Ośrodek Chopinowski w Szafarni-wejście boczne
Ośrodek Chopinowski w Szafarni-wejście boczne


 

 

Park w Szafarni
Park w Szafarni

 

 Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-sala koncertowa Ośrodek Chopinowski w Szafarni-film Wakacje z Chopinem Ośrodek Chopinowski w Szafarni-sala koncertowa,film o Chopinie Ośrodek Chopinowski w Szafarni-sala koncertowa Ośrodek Chopinowski w Szafarni Ośrodek Chopinowski w Szafarni-film o Chopinie Ośrodek Chopinowski w Szafarni-salon z ekspozycją Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni=salon z ekspozycją Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-ekspozycja Ośrodek Chopinowski w Szafarni-pamiątkowa tablica nadania szkole imienia F.Chopina Ośrodek Chopinowski w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Park w Szafarni Ośrodek Chopinowski w Szafarni-widok od strony parku
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-11-29 18:59:00

Super. Czytając Twoje Danusiu relacje dowiaduję się wielu ciekawych, nie znanych mi historii i poznaje miejsca o których nawet nie słyszałam.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów
2015-11-24 09:29:44

Bardzo ciekawe miejsce 🙂 Nazwa mi się kojarzy, ale nie wiedziałabym z czym a raczej z kim to połączyć 🙂 Znów ciekawostka 🙂

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-11-22 15:01:18

Miejsca nie znam. Bradzo ciekawie opowiedziane. Z nutką historii... 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47194 kilometrów
2015-11-22 14:10:14

Bardzo ciekawe miejsce nam pokazujesz.Lubię takie miejsca ,które nam przyblizają biografie znanych postaci.W Polsce mamy bardzo dużo miejsc  upamiętniających  ,gdzie przebywał F. Chopin.

Ostatnio edytowany: 2015-11-22 14:11

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2015-11-21 15:41:29

Danusiu 🙂 to  nasze pedagogiczne skrzywienie zawodowe 😉 ...ledwie zerknęłam na tytuł wycieczki, to mnie skojarzyła się czytanka "Frycek w Szafarni", tobie natomiast cała lektura o małym Fryderyku Chopinie.

  Cieszę się że pokazałaś to miejsce związane ze znanym Polakiem.

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2015-11-20 20:40:21

Szafrania - wogóle nie znam i proszę takie ciekawe, atrakcyjne i nieco historyczne miejsce Danusia odnalazła. Park ładny, dworek nietypowy. 5 z +.

pozdrowionko

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021