Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Pałuki

2008-12-14
2008-12-14 18:41:29
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 3119 kilometrów
Potulice - Tur - Głęboczek - Łochowo - Bydgoszcz-Prądy Prowadzenie: Marek Rybczyński Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" Trasa: 21 km
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Potulice > Tur > Łochowo > Bydgoszcz > Bydgoszcz
POTULICE Potulice (do XVIII wieku Kantowo); wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Nakło nad Notecią. W latach 1975-1998 miejscowosc położona była w województwie bydgoskim. Wieś ta znajduje sie na szlaku komunikacyjnym Nakło-Bydgoszcz. Do Nakla jest 7 km, a do Bydgoszczy około 20. Obecnie mieszka tu około 1700 osób.
Znajduje sie tam zespół pałacowo-parkowy oraz cmentarz ofiar obozu hitlerowskiego, dawna kaplica rodziny hr. Potulickich, a obecnie kosciół parafialny pod wezwaniem "Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny".

Zespół pałacowo-parkowy w Potulicach powstał w XIX w. Z inicjatywy ojca hrabiny Anieli Potulickiej; hrabiego Kazimierza Potulickiego [1820; 1880]. W głebi parku znajduje sie dawny pałac Hrabiów Potulickich zbudowany przez hr. Kazimierza Potulickiego w 1865 roku. Pałac zbudowano zgodnie z duchem epoki w stylu neogotyku angielskiego, według projektu znanych architektów: Henryka Marconiego i Stanisława Hebanowskiego. Rezydencja hr. Potulickich nale¿ała do najwiekszych w Wielkim Ksiestwie Poznanskim. Na wschodnim skraju parku miesci sie Kosciół wybudowany w 1868 r. jako kaplica pałacowa w stylu póznoklasycystycznym, w krypcie, której znajduja sie tablice nagrobne rodziny Potulickich. W pałacu miesciło sie seminarium, szkoła podoficerów SS, stary obóz, w jego piwnicach karcer (bunkier).

Cmentarz wojenny w Potulicach mieści się na terenie byłego obozu przesiedlenczego i pracy (podobóz Stutthofu). Wieziono tam około 30 tys. Więźniów, w tym około 500 dzieci. Na cmentarzu spoczywa blisko 1300 wiezniów. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Miejsce spoczynku ofiar obozu hitlerowskiego upamietnia poswiecony im pomnik (odsłoniety w roku 1969) oraz zespół grobów na Cmentarzu w Potulicach.

Potulice była wioska folwarczna. Jej włascicielem był prawdopodobnie Ignacy Potulicki. Urodził sie 12. wrzesnia 1793 r. w Krakowie, 19 czerwca 1825 otrzymał tytuł hrabiego. Potulicki był miedzy innymi szambelanem pruskiego króla Fryderyka Wilhelma. Zmarł 12 pazdziernika 1871 w Potulicach. Do 1932 roku Potulice należały do hrabiny Anieli Potulickiej. Nie miała ona potomstwa, była ostatnia z rodziny Potulickich. Rodzimy, neogotycki pałac wybudowany przez S. Hebanowskiego w 1780, przekazała nowemu stowarzyszeniu zakonnemu. Przy pałacu znajdował sie piekny, duży park (25ha) z wieloma starymi drzewami, np. kasztanami, debami i grabami. Położenie pałacu było bardzo korzystne - centralne. Ostatnia przedstawicielka rodu Potulickich zapisała cały majatek Katolickiemu Uniwersytetowi w Lublinie. Zapis ten uzupełniło sformułowanie, ze pałac Potulickich miał zostac przekazany seminarium założonemu przez ksieży Chrystusowców. Bezposrednio przed wybuchem wojny w 1939 roku grupa zakonników wyjechała z Potulic. Wielka europejska polityka zmieniła oblicze tej miejscowosci. Ziemie te miały stac się integralna czescia Rzeszy. Za zmianami administracyjnymi poszły także zmiany nazw.

Nazwe Potulice zaczęto pisac - Potulitz, a pózniej Lebrechsdorf. W latach 1941-1950 Potulice z małejwioski stały sie miejscem, które odmieniło życie Polaków i Niemców. Dzisiaj bolesna historia tej miejscowosci zaczyna łaczyc nie dzielic.
W Potulicach w czasie II wojny swiatowej znajdował sie niemiecki obóz przesiedlenczy i obóz pracy (istnieje prawny problem z uznaniem go za obóz koncentracyjny) Lebrechtsdorf. Po wojnie Centralny Obóz Pracy dla Niemców.

www.histkul.eu
Pałuki
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 3119 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020