Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Obóz Auschwitz, Marcin_Henioo

Wakacje 2015 - I dzień Oświęcim (Auchwitz-Birkenau) - Wadowice - Szczawnica

2015-07-08
2015-11-16 12:01:10
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

I dzień naszej wakacyjnej wyprawy.

Naszą wakacyjną wycieczkę zaczęliśmy wyjazdem rano do Oświęcimia, by zdążyć na wyznaczoną godzinę do muzeum. Jako że mieliśmy już bilety wydrukowane, to musieliśmy stawić się odpowiednio wcześnie. Po drodze oczywiście trochę pobłądziliśmy za Łodzią, ale tak to jest, jak chce się oszukać GPS'a i jechać "skrótami".Oświęcim, jak to Oświęcim. Co tu wiele mówić. Powiedzieć o tych miejscach (byliśmy i w Auschwitz, i w Birkenau) wstrząsające, to jakby nie powiedzieć nic. Człowiek będąc tam nabiera ogromnego dystansu do życia, a jednocześnie z tego życia się cieszy... Co do samego wejścia na teren obozu, to zadziwiło mnie takie skrupulatne sprawdzanie zwiedzających, niczym na lotnisku. Ale takie to czasy, patrząc na to co się wydarzyło 13 listopada w Paryżu.

Auschwitz
Auschwitz


Z Oświęcimia ruszyliśmy przez Wadowice do Szczawnicy. W Wadowicach była tylko kiedyś moja żona, więc z córką byliśmy ciekawi tego miejsca. Niestety, przez zbyt późną porę nie załapaliśmy się na zwiedzenie domu rodzinnego papieża, mimo, że mieliśmy rezerwacje "w razie czego". Mimo to odwiedziliśmy bazylikę, z chrzcielnicą, w której chrzczono małego Karolka Wojtyłę, zaś sama bazylika i jej wnętrza - coś pięknego. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Poza tym, skosztowaliśmy słynnych kremówek, posiedzieliśmy na rynku - placu Jana Pawła II, zwiedziliśmy okolice, w tym tą słynną ciastkarnię, w której Karol Wojtyła "po maturze..." (każdy zna tą historię), i ruszyliśmy dalej.

Do Szczawnicy dojechaliśmy już późnym wieczorem, w strugach ulewnego deszczu, więc humory na dzień następny takie sobie, no i nie pozwiedzaliśmy już miasteczka. Po rozładowaniu się na bazie (super Willa Dutka, z sympatyczną panią właścicielką), rozliczeniu się finansowym, rozpakowaniu się, szybkiej kolacji i myciu, poszliśmy w kimono. I tak wyglądał pierwszy dzień naszej wakacyjnej wyprawy.

Auschwitz
Auschwitz
Auschwitz
Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Birkenau Birkenau Birkenau Birkenau Wadowice - bazylika Wadowice - bazylika Wadowice - bazylika Wadowice - bazylika Wadowice - rynek, czyli plac Jana Pawła II Wadowice - bazylika
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-11-20 14:59:05

Dziękuję za komentarze!

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-11-19 18:04:32

Muzeum niemieckiego koncentracyjnego  obozu Auschwitz-Birkenau to miejsca,które każdy Polak powinien obowiązkowo odwiedzić dla nabraniaodpowiedniej perspektywy do historii oraz do czasów współczesnych. Nie można tam zachować maski obojętności,tyle lat po wojnie,a miejsce to wciąż budzi głębokie emocje. Wadowice to dziś również kultowe miejsce,super zaczęliście swoją wakacyjną wyprawę.
 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-11-18 21:27:57

Widzę Marcinie, ze odwiedziłeś tereny południowej Polski, dobrze mi znane...

Z tymi kremówkami, to papież zrobił doskonałą reklamę . Teraz większosć cukierni w Wadowicach i okolicy , swoje kremówki nazywa właśnie "papieskimi" ;)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-11-17 10:49:55

Miejsca mi dobrze znane. W samym Auschwitz i Birkenau była 2 razy ze szkoła. U nas są to obowiązkowe wycieczki i w gimnazjum i w liceum. jakoś mnie tam tak bardzo nie ciągnie. Miejsca wstrząsające. 

A Wadowice... no tak znane z naszego papieża. Szkoda, że nie udało się Wam zwiedzić domu rodzinnego papieża. Ja byłam jeszcze przed remontem. Podobno teraz jest tam dużo lepiej. 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-11-16 18:06:18

Wakacje w Szczawnicy są bąba.

A opisanych wcześniej miejsc nie trzeba komentować - mądrze napisane w relacji

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-11-16 16:59:57

Ciekawe miejsca zwiedziłeś.Bardzo popularne miejsca.Cieszę się że wybrałeś wakacje w Szczawnicy.Czekam zniecierpliwością na relacje. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2015-11-16 12:45:35

Znamy te miejsca, fajnie że i Wam udało się je zobaczyć. Tutaj można być wiele razy, zarówno w obozie, jak i w Wadowicach, gdzie kiedyś niedaleko miałam rodzinę i bywałam często a i teraz lubimy się wybrać, choć też w tym roku nie udało nam się być w zmodernizowanym Muzemu - Domu Papieża, bo były kolejki takie że hej, a byliśmy tylko przejazdem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020