Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu, Danusia

W Golubiu-Dobrzyniu

2015-10-04
2015-11-14 16:58:53
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Golub-Dobrzyń leży niedaleko Ciechocinka,więc przy okazji naszego weekendowego wyjazdu „do wód” zaplanowałam wizytę w tym miasteczku.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Golub-Dobrzyń

Pierwsze kroki w Golubiu-Dobrzyniu skierowaliśmy oczywiście na zamek. Przegapiliśmy wjazd na parking i dostaliśmy się do zamku okrężną, trudniej dostępną drogą. Dzięki temu mogliśmy podziwiać wspaniałą sylwetkę zamku wznoszącą się na wysokiej górze przed wjazdem do miasteczka. Jest to imponująca krzyżacka budowla z przełomu XIII i XIV wieku, zachowana w stylu gotycko-romańskim. Inicjatorem jej powstania był komtur Konrad von Sack. Nie będę tu opisywała historii zamku,bo każdy może ją z łatwością znaleźć i poczytać w Internecie. Wspomnę tylko,że zamek był warowną siedzibą komturów zakonu krzyżackiego do XV wieku, a w XVII wieku zamieszkała w nim Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy. Obecnie miejsce to słynie z licznych rekonstrukcji historycznych jakie się tu odbywają, najbardziej znane są Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Na zamku organizowany jest także co roku Wielki Bal Sylwestrowy,w którym uczestniczy 10 najpopularniejszych w danym roku Polaków. Podczas tej imprezy w rolę ducha Białej Damy ( czyli Anny Wazówny) wciela się aktualna Miss Polski.Obecnie w zamku mieści się muzeum regionalne. W kilku komnatach i lochach można podziwiać ekspozycje etnograficzne oraz militarne głównie związane z bitwą pod Grunwaldem i okresem średniowiecza. Jedynie Kaplica zachowała swój pierwotny gotycki charakter. Przed wejściem na dziedziniec przykuwają uwagę wielkie armaty. W muzeum umieszczono też machiny wojenne z filmu „Potop” (m.in. słynna kolubryna ). Rekwizyty te zostały przekazane do Muzeum przez Wytwórnię Filmów Fabularnych w Łodzi.

 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu

Jednak Golub-Dobrzyń to nie tylko zamek. U stóp zamkowego wzgórza malowniczo rozciąga się nad rzeką Drwęcą nieco senne,ale sympatyczne miasteczko. Dwuczłonowa nazwa miejscowości pojawiła się w 1951r. kiedy to formalnie połączono dwa miasteczka leżące po obu stronach rzeki w jedno. Z przyjemnością pospacerowaliśmy po niedużym uroczym Ryneczku w centrum miasta. Znaleźliśmy tu „Dom pod Kapturem”, czyli najstarszy zachowany w zabudowie miasta dom podcieniowy z XVIII wieku. Niedaleko Rynku znajduje się gotycki kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej ,podobnie jak zamek krzyżacki pochodzący z z przełomu XIII i XIV wieku. Wieża kościoła niegdyś była symbolem militarnej potęgi Golubia, miasta na granicy państwa krzyżackiego. Ciekawostką jest ,że kościół w Dobrzyniu także jest pod wezwaniem św. Katarzyny,ale pochodzi z XIX wieku. W pobliżu Rynku zwraca uwagę kościół poewangelicki z 1909 r. w stylu neogotyckim , w którym obecnie,ku naszemu zdziwieniu ,mieści się szkoła podstawowa. Od strony zamku Rynek otaczają fragmenty murów obronnych miasta.

W sumie ciekawe miasto z ciekawą historią ,z kilkoma znaczącymi zabytkami. Cieszę się,że wreszcie udało nam się je odwiedzić.

 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu
 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-replika armaty
 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-repliki armat


 Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-repliki armat  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu- dyby na dziedzńcu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu- fotel tortur na dziedzińcu  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-dziedziniec  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-dziedziniec  Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu-boczne wejście Hotel Va Bank przy Rynku w Golubiu-Dobrzyniu Hotel Va Bank przy Rynku w Golubiu-Dobrzyniu Rynek w Golubiu-Dobrzyniu Rynek w Golubiu-Dobrzyniu Rynek w Golubiu-Dobrzyniu Kościół św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu Kościół św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu Kościół św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu Kościół św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu Dawny kościół ewangelicki,obecnie szkoła podstawowa w Golubiu-Dobrzyniu Dawny kościół ewangelicki,obecnie szkoła podstawowa w Golubiu-Dobrzyniu Dom Pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu Dom Pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu Widok z Rynku w stronę zamku Fragmenty murów obronnych w Golubiu-Dobrzyniu Fragmenty murów obronnych w Golubiu-Dobrzyniu
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
szylana Zapaleniec 992 kilometrów
2015-11-20 17:23:31

Mieszkam niedaleko, koniecznie muszę się tam wybrać. Oglądajac takie ładne i ciekawe zdjęcia, aż mnie korci i kusi ...

Pozdrawiam serdecznie :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-11-18 21:46:19

Bardzo ciekawe miejsce pokazujesz Danusiu. Dzięki fotkom i opisowi już trochę wydaje mi się znany...choć (niestety) nigdy tam nie byłam.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-11-16 10:46:32

Fajna wycieczka, moje rejony ;-) To zamek (i miasteczko) które każdy Krajtroter powinien zwiedzić, bez dwóch zdań.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-11-16 10:39:20

Super miejsce. Dobry i rzeczowy opis. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2015-11-16 08:43:33

Piękne jest to miejsce Danusiu, super wycieczka! Znam tylko z Polskich Szlaków ale na pewno kiedyś będę chciała zobaczyć

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-11-15 16:48:15

Piękne miejsce robi wrażenie mam nadzieje,że ja też kiedyś je odwiedzę.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-11-15 16:26:29

Fajne miejsce zwiedziliście, zamek, ryneczek bardzo ciekawe.

pozdrawiam.
 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-11-15 11:07:19

Super opis. Bardzo ciekawe miejsce. Zamek extra. Udane zwiedzanie. Świetnie

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2015-11-14 21:57:33

Ciekawy zamek ,który również chciałbym kiedyś zwiedzić

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
2015-11-14 21:40:24

Piękny zamek oraz rynak.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020