Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Cmentarz Rakowicki w Krakowie- podróż sentymentalna

2015-11-09 - 2015-11-10
2015-11-09 20:19:46
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

 

Jedna z czterech najbardziej znanych polskich nekropoli to Cmentarz Rakowicki w Krakowie  , tak jak Powąski w Warszawie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy Cmentarz  na Rossie w Wilnie . Miejsce spoczynku bardzo wielu znanych, sławnych , zasłużonych dla ojczyzny Polaków.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kraków

Jedna z czterech najbardziej znanych polskich nekropolii to Cmentarz Rakowicki w Krakowie , tak jak Powąski w Warszawie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy Cmentarz na Rossie w Wilnie . Miejsce spoczynku bardzo wielu znanych, sławnych , zasłużonych dla ojczyzny Polaków.Tuż po Wszystkich Świętych wybraliśmy się do Krakowa. Na parę dni. Pogoda dopisywała. Piękna Złota Polska Jesień. Nawet na takim miejscu jak cmentarz potrafi roztaczać swój urok.

Dla mnie była to (jak zwykle) podróż sentymentalna. Wiele już razy wspominałam na PSz moją kochaną babcię , u której spędzałam tak wiele czasu mojego beztroskiego dzieciństwa. Nigdy nie zapomnę spacerów do pobliskiego Ogrodu Botanicznego, do Sukiennic, Kościoła Mariackiego , na Wawel czy na Rynek Kleparski. Wyprawy statkiem do Tyńca…ehhhh, wspomnienia i nostalgia. Łza się w oku kręci . Moja krakowska rodzina już w większości niestety nie żyje a pochowana jest właśnie na Cmentarzu Rakowickim.

Cmentarzu, który z babcią  odwiedzałam. Dziadka bowiem nie pamiętam, zmarł zanim się urodziłam. Toteż z babcią bywałam tam nader często. Babcia snuła opowieści o sławnych osobach pochowanych na Rakowickim. Często stawiałyśmy znicz na opuszczonych, zaniedbanych mogiłach. Dawne czasy ! Ileż to już lat ?! Zapamiętane z dzieciństwa obrazy , jakby „rozmywają „ się.

grobowiec Jana Matejki
grób rodziców papieża
grób heleny Modrzejewskiej


Tym razem pogoda nam sprzyjała. W Krakowie byliśmy niecały tydzień. Dwa dni, to wędrówka po cmentarzach.

W Krakowie w centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania, jednak parkowanie w okolicy cmentarza nadal pozostaje gratisowe. Fakt, o miejsce do parkowania nie jest łatwo. Cmentarz Rakowicki, jak i leżący po przeciwnej stronie ulicy Prandoty tzw Cmentarz Wojskowy, stanowią praktycznie jedną całość. Rakowicka nekropolia liczy już ponad 200 lat.

grobowiec Lasockich
grobowiec Lasockich


Myliłby się jednak ten, kto sadzi , iż w najstarszej części cmentarza są li tylko dawne mogiły… Otóż nie ! Wiele starych grobów już „przekopano” , na ich dawnym miejscu powstają nowe. Nie tak oryginalne jak niegdyś, te przypominające kapliczki cmentarne, porośnięte mchem i bluszczem. Kamienne nagrobki, z krzyżami i aniołami ; niektóre mocno nadwerężone przez ”ząb czasu”. Wiele starych grobowców jest odnowionych , jednak znaczna większość czeka na swą kolej. Niektóre zabytkowe groby zapadają się, inne mają zatarte praktycznie trudne do oczytania napisy, przechylone krzyże….

Gdybym chciała wymienić sławne osoby pochowane na Rakowickiej Nekropoli naprawdę trzeba by było pisać i pisać. Wspomnę tylko o tych, których nagrobki obfociłam.

nagrobek marka Grehuty
nagrobek marka Grehuty

Jan Matejko - najbardziej znany polski malarz, Ignacy Daszyński - przedwojenny polityk , Helena Modrzejewska -światowej sławy aktorka, Tadeusz Kantor (któremu po raz kolejny ukradziono nagrobek , w postaci ławki, z figurką chłopca, nawiązujący do utworu „Umarła klasa&rdquo😉.W grobowcu-kapliczce mogile Lasockich : generał Józef Lasocki i Zygmunt Lasocki –przedwojenny poseł na sejm oraz działacz ruchu ludowego. Generał Jan Chmurowicz dowódca obrony Przemyśla w 1939 roku, znany lekarz Henryk Biernacki (dzięki swojej pracowitości odkrył i opisał tzw OB czyli Odczyn Biernackiego -nazwa od jego nazwiska - informujący o stanie zapalnym w organizmie ; wartość diagnostyczna , która teraz jest standardem badań laboratoryjnych zawdzięczamy ją właśnie temu lekarzowi ). Inne mogiły które odnalazłam i obfociłam to : Macieja Słomczyńskiego - pisarza, Jerzego Szabłowskiego - nie tylko doktora historii sztuki, lecz i wieloletniego dyrektora zbiorów Muzeum na Wawelu. Są i groby znanych osób z kręgów artystycznych Krakowa : Piotra Skrzyneckiego, Jerzego Bińczyckiego-niezapomnianego Bogumiła z ekranizacji "Nocy i dni", Marka Grechuty, Iwony Borowieckiej - gwiazdy krakowskiej operetki. Pochowani tam są rodzice papieża Emilia i Karol Wojtyła. Wśród innych mogił są te znane aczkolwiek często zapomniane postaci np.: , polityk i adwokat , w XIX wieku pełniący funkcję prezydenta Krakowa Mikołaj Zyblikiewicz . Natomiast idąc alejką od strony ulicy 29-go stycznia , napotkamy zabytkowy grobowiec rodziny Stuhr, gdzie pochowani są rodzice i dziadkowie znanego aktora Jerzego Stuhra.

Każdy grób na Cmentarzu Rakowieckim ma swoją historię ! Na wielu dawnych grobowcach napisane są zawody czy funkcje pełnione kiedyś przez pochowane tam osoby ; czytając nagrobki , dowiadujemy się o nieżyjących tak wiele.

 tu pochowany jest generał Jan Chmurowicz
grób Wiesława Wody , który zginął w katastrofie smoleńskiej (wojewoda krakowski)
grobowiec Ignacego Daszyńskiego

Słonko, nieśmiało przebijało się przez gęsty drzewostan starego cmentarza . Wiele alejek i grobów przysypanych liśćmi. Jest pięknie, poważnie, nostalgicznie , cicho ,spokojnie .....

Na Cmentarzu Rakowickim ( w części tzw wojskowej)  przy bezimiennych mogiłach , z dosłownie lasem krzyży kończy się Małopolski Szlak Powstania Styczniowego.

grób Jerzego Szabłowskiego
grób Jerzego Szabłowskiego

Jeśli ktoś z Was będąc w Krakowie miałby trochę czasu , to warto choć raz odwiedzić tę piękną , historyczną nekropolię - Cmentarz Rakowicki.

grób macieja Słomczyńskiego tu pochowano Jerzego Bińcztckiego grób dr Henryka Biernackiego grób rodziny Stuhr tu pochowano Mikołaja Zybilewicza mogiła Piotra skrzyneckiego Małopolski Szlak Powstania Styczniowego groby powstańców
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-11-18 21:11:40

Dziękuję wszystkim bardzo za odwiedzenie mojej wycieczki - sentymentalnego spaceru po Cmentarzu Rakowickim.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-11-16 11:05:15

Niesamowity urok ma takie miejsce, do tego jakie walory poznawcze i historyczne. Nigdy nie byłem w tym miejscu, ani też na Powązkach...

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-11-15 11:39:00

To tu napisana jest cała nasza historia. Piękny spacer.
 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-11-12 19:34:22

" Idąc cmentarną aleją..." (TSA)

Pełna refleksji i zadumy przechadzka po rakowieckim cmentarzu. Cmentarz ten przypomina mi warszwskie Powązki.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-11-10 15:57:18

Pięknie napisana relacja... O teraźniejszości z nutką wspomnień. Mając Cmentarz Rakowicki pod nosem, przyznam, że byłam na nim bardzo dawno temu. Szczerze nawet nie pamiętam kiedy. To chyba przez to, że mniej docenia się miejsca blisko swojego zamieszkania. Trochę mi wstyd i chyba muszę to nadrobić. 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-11-10 14:30:27

[cytuj autor=' Roman ']Niby to nie ładnie ale i ja lubię połazić po cmetarzach, po oglądać , sfotografować - tyle historii w jednym miejscu.  [/cytuj]

Racja Romku, cmentarze to mnóstwo historii i wiedzy o tych, którzy odeszli na zawsze....

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-11-10 10:53:56

Niby to nie ładnie ale i ja lubię połazić po cmetarzach, po oglądać , sfotografować - tyle historii w jednym miejscu. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2015-11-10 08:02:48

Pięknie :) Może to dziwne ale ja bardzo lubię zdjęcia z cmentarza, byliśmy i na Rakowickim i na Powązkach i na kilku innych zabytkowych cmentarzach. Stare nagrobki maja niesamowity klimat.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-11-09 22:16:35

[cytuj autor=' Magdalena i Longin']jak dla mnie rewelacja, bo jak da się zauważyć uwielbiam cmentarne spacery :) rakowicki jest wybitny, a ja jakoś za dużo po nim nie spacerowałam ... chyba będzie trzeba kiedyś poświęcić na to czas będąc w tych okolicach. niestety jakoś ostatnio bywa, że Kraków jest u mnie bardzo przejazdem :/ [/cytuj]

Cieszę się, że zainteresowałam Cię  moją opowieścią o Cmentarzem Rakowickim. To jedna , z wyjątkowych i niezwykłych nekropolii w Polsce.

   Jeśli jestem w Krakowie, staram się tam być , tym bardziej , że mam tam groby bliskich.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2015-11-09 22:01:51

jak dla mnie rewelacja, bo jak da się zauważyć uwielbiam cmentarne spacery :) rakowicki jest wybitny, a ja jakoś za dużo po nim nie spacerowałam ... chyba będzie trzeba kiedyś poświęcić na to czas będąc w tych okolicach. niestety jakoś ostatnio bywa, że Kraków jest u mnie bardzo przejazdem :/

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020