Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Źródło Grzybek, Danusia

Na deptaku w Ciechocinku

2015-10-03
2015-11-07 14:45:34
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

„Na deptaku w Ciechocinku pan ma
Samo życie albo nieraz i dwa
Serca, które jak solanka ta
Biją, choć tu wszystko słono masz.
Na deptaku w Ciechocinku od lat
Płynie życie, moda, ludzie i czas.
Wreszcie byłoby pomyśleć o tym
By podleczyć tu i świat .”

Tak śpiewali niegdyś Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski.A my nasz tegoroczny urodzinowy weekend spędziliśmy właśnie w Ciechocinku. Nigdy wcześniej nie byłam w tym mieście,więc była to prawie wyprawa w nieznane. Prawie ,bo...kto nie słyszał o Ciechocinku?

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ciechocinek

W ubiegłym roku urodzinowo spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym w Inowrocławiu. Zauroczeni tężniami postanowiliśmy w tym roku wrócić na Kujawy,by zobaczyć największe w Polsce, a nawet w Europie, tężnie w Ciechocinku. Muszę przyznać,że zrobiły na mnie ogromne wrażenie, ponieważ są taaakie ogromne właśnie. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. W Ciechocinku znajdują się trzy takie potężne konstrukcje,ustawione w podkowę. Bez dwóch zdań jest to największa atrakcja tego miasta. Po tarninowych gałązkach , umieszczonych na świerkowo-sosnowych palach, spływa solanka tworząc wokół specyficzny,odczuwalny mikroklimat. Solanka pochodzi ze źródła nr 11,czyli słynnego ciechocińskiego „Grzybka”. Dzień był bardzo ciepły i słoneczny,więc solankowa mgiełka była wyraźnie widoczna wokół tężni,a ja czułam się jak w wielkim inhalatorze. Moje wiecznie chore zatoki z ulgą przyjęły to bardzo pozytywne doznanie. Spacer po parku przy tężniach oraz wzdłuż samych tężni zajął nam prawie pół dnia. Zajrzeliśmy też do groty solnej znajdującej się w tężni nr 3 oraz pospacerowaliśmy po tarasie widokowym na szczycie tężni nr 1. Super sprawa,polecam każdemu.Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum w dawnej warzelni soli,które razem z tężniami stanowi unikalny zespół zabytkowy. Sól spożywcza jest tu wytwarzana od ponad 170 lat. Powstają tu także pochodne soli np. szlam i ług leczniczy. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z tężniami,produkcją soli oraz kuracją solankową. Najbardziej zaintrygowały mnie odrestaurowane przyrządy rehabilitacyjne Wilhelma Zandera. Na pierwszy rzut oka wyglądały jak narzędzia tortur albo z laboratorium Frankesteina. Szczególnie upiornie wyglądała drewniana wanna do kąpieli borowinowych z metalowym „czepkiem” do chłodzenia głowy. Aż trudno mi było uwierzyć,że przed laty takich właśnie urządzeń z powodzeniem używano do prowadzenia rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej.

Łazienki II
Łazienki II


Wracaliśmy do centrum przez Park Zdrojowy. To tu znajduje się słynna fontanna „Jaś i Małgosia” oraz „Żabka” Tu także wzniesiono w 1909r. amfiteatr w stylu zakopiańskim oraz kawiarnię Bristol i Pijalnię Wód Mineralnych. Park Zdrojowy zwany jest Głównym. Powstawał w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego. Świetnie spacerowało nam się parkowymi alejkami. Podziwialiśmy też piękne czarne łabędzie pływające po stawie u wejścia do parku. Naprawdę piękne miejsce. A to jeszcze nie koniec ciechocińskich ciekawostek .

W samym mieście jest sporo ciekawych miejsc np. Teatr Letni z 1891r. z pomnikiem Jerzego Waldorfa,ciechocińskiego orędownika i sympatyka miasta , prawosławna cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła ,pałacyk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, czy imponujący zegar kwiatowy. Wreszcie dotarliśmy do kultowego ciechocińskiego deptaka. Zapoczątkowano na nim „Aleję sław”. Na razie są tu tablice w chodniku poświęcone Z.Bońkowi i W.Pszoniakowi. Wzdłuż deptaku ciągną się imponujące Partery Hellwiga. Jest to ciąg przepięknych dywanów kwiatowych. Stanowi ulubione miejsce spacerów kuracjuszy. Było ich tu tak wielu,że w pewnej chwili pomyślałam,że to jakaś wycieczka idzie. Mylące wrażenie. To byli kuracjusze zmierzający w stronę miasta, być może na tzw. „fajfy”,czyli potańcowki, którymi kuszą miejscowe kawiarnie. Przy dźwiękach wszechobecnej muzyki wracaliśmy do naszego hotelu. A mieszkaliśmy w ciekawym miejscu- Łazienki II. Łazienki II to jeden z najpiękniejszych budynków zbudowany w stylu romańskim w latach 1833-1838. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Ten piękny,biały pałacyk jest obecnie w rękach prywatnych i cieszy oko swoją świetnością. Oprócz Łazienek II są tu też Łazienki III i IV, równie imponujące,choć nieco podniszczone.

Łazienki II
Park Zdrojowy,fontanna Jaś i Małgosia
Park Zdrojowy

Spacer po Ciechocinku był wielką frajda i przyjemnością. Chyba nawet nie spodziewałam się,że tak mi się spodoba. Przedreptaliśmy po mieście w te i z powrotem chyba z 6 kilometrów. Wieczorem padnięci wróciliśmy do naszego pałacykowego lokum.Park Zdrojowy
Park Zdrojowy

Park Zdrojowy Park Zdrojowy.Pijalnia Wód Mineralnych i kawiarnia Bristol Park Zdrojowy,Pijalnia Wód Mineralnych Park Zdrojowy,Sala gregoriańska Park Zdrojowy-amfiteatr Park Zdrojowy Park Zdrojowy Park Zdrojowy-fontanna żabka Park Zdrojowy Zegar Kwiatowy Tężnie Tężnie Tężnie Tężnie-wejście na taras na szczycie taras widokowy na szczycie tężni Tężnie-przejście pod tężnią Tężnie Tężnie Tężnie-grota solna Tężnie-grota solna Tężnie-grota solna Muzeum Warzelnictwa Muzeum Warzelnictwa Muzeum Warzelnictwa Muzeum Warzelnictwa Muzeum Warzelnictwa Kościół św. Piotra i Pawła Partery Hellwiga Partery Hellwiga Partery Hellwiga Partery Hellwiga Partery Hellwiga-fontanna Partery Hellwiga-fontanna nocą deptak Aleja Sław-Z.Boniek Aleja Sław- W.Pszoniak Dworek Prezydenta RP Teatr Letni i pomnik J.Waldorffa Cerkiew prawosławna
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
szylana Zapaleniec 992 kilometrów
2015-11-19 20:55:09

Ciekawe zdjęcia :) To miłe zobaczyć moje strony. Ja mam bardzo blisko do Ciechocinka-

to moje dzieciństwo, każdy weekend spędzony pod tężniami :) Ale niestety przychodzi sobota i niedziela zaczyna się ruch jak w mrowisku.... Polecam przyjechać w środku tygodnia , wtedy to super miejsce na relaks ... Pozdrawiam

 

Ostatnio edytowany: 2015-11-19 20:55

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-11-10 18:54:08

Kultowe miejsce, warto było tam zawitać. Spacer przy tężniach był naprawdę super. Dzięki wszystkim za odwiedziny mojej wycieczki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2015-11-10 08:12:07

Piękny słynny Ciechocinek Danusiu :) Nigdy nie byliśmy, ale w tym roku byliśmy na nowej tężni w Wieliczce, klimat zaliczyliśmy :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-11-09 20:54:59

Faktycznie Danuta Rinn śpiewała o ciechocińskim deptaku. Mnie nie dane było tam być. Fajnie , że wszystko opisałaś i obfociłas. Eksponaty w owym muzeum bardzo podobne do tych z Muzeum Chirurgi, ojjj ależ kiedyś kurowano..;)

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-11-09 19:29:15

Wspaniały spacer ,nie wiedziałam że to takie piękne miejsce z dużą ilością atrakcji.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-11-09 17:38:41

Piękna miejscowość. Miło tak pospacerować.Sporo ciekawych miejsc.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-11-09 16:36:00

Fajny spacerek. Kultowe miejsce, kto nie był , kto nie słyszał.

- Oj płynie życie , płynie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020