Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
leśne jeziorko, Danusia

Rowerem do Zębowa

2014-09-05
2015-11-02 12:32:50
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Nareszcie znalazłam czas by nadrobić zaległości w opisach wycieczek. Niewiele ostatnio jeździliśmy rowerem,ale udało nam się zakończyć sezon wycieczką za miasto.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zębowo

Tym razem jechaliśmy polnymi drogami w stronę wioski Zębowo. Nie obyło się bez przygód,bo skierowaliśmy się tam,gdzie w ubiegłym roku jeździliśmy rowerem bez problemów. Jednak nieoczekiwanie polna ścieżka skończyła się w samym środku ogromnego ścierniska. Nie opłacało się już wracać,za daleko odjechaliśmy od miasta, więc wybraliśmy wariant ekstremalny,czyli jazdę po ściernisku. To nie był najlepszy pomysł, przynajmniej dla mojego wysłużonego składaka. Kopiąc się co chwilę w piaszczystych bruzdach najeżonych sterczącymi źdźbłami słomy, dotarliśmy jakoś do duktu leśnego. Tu jazda szła nam nieco lepiej,choć nadal jechaliśmy ekstremalnie, po licznych górkach i dołkach wyjeżdżonych w błocie przez ciągniki. Nie sądziłam,że aż tak zmieniło się na niekorzyść to miejsce,nie wybrałabym więcej tej drogi,choć jeździłam tędy nie raz. Mam nadzieję,że z czasem powstanie tu ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia,bo teren jest ciekawy i sprzyja rekreacji.Minęliśmy niewielkie jeziorko leśne i i dalej jechaliśmy wąską dróżką w lesie,wzdłuż pobliskich pól. Mniej więcej po dobrych dwóch kilometrach droga zmieniła się na plus. Leśny, utwardzony dukt prowadził nas już prosto do wsi Zębowo. Po drodze zatrzymaliśmy się na porębie,gdzie wyjątkowo obrodziły opieńki,można było je dosłownie kosą kosić. Żałowaliśmy,że nie wzięliśmy ze sobą koszyków.

leśne jeziorko
leśne jeziorko


Zębowo to nieduża wioska leżącą na uboczu od drogi Słupsk-Szczecin, przy drodze wiodącej do Swołowa. Największą atrakcją jest tu kościół salowy murowany z XV wieku pw. Matki Bożej,Wspomożycielki Wiernych. Wraz z cmentarzem jest wpisany do rejestru zabytków. We wsi są także dwie zagrody szachulcowe. Wieś istniała już w XVIII wieku,znana wówczas jako Symbow lub Simbow. Należała do rodziny von Below, potem do von Bolzagen ,a wreszcie do von Zitzewitz. Objechaliśmy ją całą , a pośrodku znaleźliśmy sympatyczny plac zabaw oraz wydzielone miejsce na rodzinne grilowanie i odpoczynek.

Po złapaniu oddechu wróciliśmy tą samą drogą do domu. Nie śpieszyliśmy się, bo pogoda sprzyjała,było bardzo przyjemnie,choć już wyraźnie jesiennie. W sumie przejechaliśmy ok. 15km. Może to niezbyt imponujący wynik,ale biorąc pod uwagę kiepską drogę, to i tak nieźle. Wrócimy na tą trasę za rok ,by sprawdzić, co się na niej zmieniło, jadąc od stron miasta.

polna droga w stronę Zębowa
mijane łąki
mijane łąki
polna droga w stronę Zębowa polna droga w stronę Zębowa wyrąb drzew wyrąb drzew leśny trakt leśny trakt- w stronę słońca wjeżdżamy do Zębowa Kościół w Zębowie Kościół w Zębowie Kościół w Zębowie Zębowo,szlak św. Jakuba Zębowo Zębowo Zębowo Zębowo Zębowo Zębowo Zębowo opieńki opieńki opieńki mrowisko wyrąb drzew leśny trakt dzika jabłonka ścieżka w stronę miasta
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-11-09 21:38:30

Fajna wyprawa w pieknych okolicznościach przyrody.

pozdrawiam i zazdraszczam kondycji :) ja niestety na rowerze już chyba nigdy nie będę mogła jeździć ....

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-11-05 13:27:03

Lubię rowerowe wycieczki,tylko mój sprzęt raczej nie wyczynowy :-) No i kondycja szwankuje,stąd niedługie dystanse. Ale zawsze aktywnie:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-11-03 11:16:11

Fajna wycieczka rowerowa i to nie moja. Rower coraz albo już stał się bardzo popularny.

A wycieczka jak ma sie nie podobać - woda, przyroda i powiew wiatru we własach to jest to hi, hi.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-11-02 20:30:25

Tytuł skojarzył mi się z Romkiem,a tu Danusi wyprawa.Fajnie tak na rowerze zwiedzać okolice.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2015-11-02 14:17:58

Piękny ten kościółek i fajnie że się Wam udało wyrwać na rowery :)

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-11-02 13:01:43

Świetna wyprawa. Dobrze, że rower przetrzymał ścierniska. Gratuluję kondycji, ja na rowerze to raczej nie jeżdżę. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020