Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Świętochłowice Muzeum Powstań Śląskich, Danuta

Wirtualnie- historycznie- klimatycznie

2015-09-27
2015-09-28 20:30:13
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Dosłownie wczoraj, bo w niedzielę, odwiedziliśmy  Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jest to miejsce magiczne, gdzie można się przenieść w czasie.

Jednocześnie to jedna z najmłodszych placówek muzealnych w kraju. Zapraszam...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Świętochłowice

Pomysł na zobaczenie tego miejsca zrodził się na Targach Turystycznych w Chorzowie w maju tego roku.Mimo wielu atrakcji różnych regionów kraju – naszą uwagę zwróciły prezentowane tam tereny najbliższe czyli Region Górnego Śląska.

Świętochłowice- ulica Polaka z zabytkową zabudową
Świętochłowice- ulica Polaka z zabytkową zabudową


Wśród nich zauważyliśmy stoisko z niedalekich Świętochłowic.

Dostalismy nawet ulotkę. Teraz tylko trzeba było znaleźć okazję żeby do Świętochłowic pojechać …

nie tylko my zaglądamy do wnętrza tramwaju z 1919 roku
atelier fotograficzne i dawny sklep

W niedzielę rano pogoda zapowiadała się w sam raz na realizację naszych planów.Przez Katowice, a dalej Chorzów – średnicówką czyli drogową trasą średnicową łączącą poszczególne miasta aglomeracji śląskiej- bez większych problemów dotarliśmy do Świętochłowic, a konkretnie na ulicę Wiktora Polaka 1.

wirtualny sprzedawca
wirtualny sprzedawca

W zabytkowym budynku z 1907r wybudowanym pierwotnie na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka, dawniej mieściła się siedziba niemieckiej policji, potem komenda milicji, a od 1989r policja.

Od połowy października 2014 r. znajduje się tu Muzeum Powstań Śląskich.

I jako nowoczesne muzeum- zaskakuje na każdym kroku. Nie ma tam nudnych sal z eksponatami i dokumentami przyprawiającymi o zawrót głowy. Różnorodność zebranych materiałów, a przede wszystkim ekspozycje multimedialne zaskakują i nie można tam się nudzić nawet przez chwilę.

Przed wyruszeniem na trasę Muzeum oglądamy krótki fabularyzowany filmik z prowadzącym narrację Franciszkiem Pieczką. Miło słuchać prawdziwej gwary aktorów śląskich biorących udział w filmie. W tym również Krzysztofa Respondka, Barbary Lubos oraz Mariana Dziędziela. Oglądamy projekcję wprowadzającą nas w klimat tutejszego miejsca.

wirtualny słownik śląsko- polski
tu wykonuje się sammobsługowo zdjęcie

Po projekcji- zaglądamy do wnętrza tramwaju z 1919 roku, i oczywiście bierzemy udział w zabawie uruchamiając ten pojazd wirtualnie. Po przesunięciu dźwigni na dotykowym ekraniku słyszymy dźwięk dzwonka i odgłosy jadącego tramwaju. Osadzony w roli okna monitor pokazuje nam przesuwającą się panoramę śląskiego miasta. Pozostaje tylko odgadnąć gdzie znajduje się prezentowany obiekt… co wcale nie jest łatwym zadaniem.

Przechodzimy dalej. W dawnym zakładzie fotograficznym wykonuję sobie zdjęcie- oczywiście samoobsługowo. Twarz ustawiam do kamerki, kadruję ją na archiwalnej fotografii i … automatycznie wykonany fotomontaż wysyłam mailem na adres poczty elektronicznej. Odbiorca baaardzo się zdziwił widząc mnie w ubiorze retro J

urządzenie do szpanowania czyli naciągania wykrochmalonych firan :-)
urządzenie do szpanowania czyli naciągania wykrochmalonych firan :-)

Tuż obok na ścianie znajduje się telefon, który po wybraniu jakiekolwiek litery pokazuje słownik śląsko-polski. Po naciśnięciu głośniczka- słyszę wymowę określonego słowa w śląskiej gwarze.


W Muzeum znajduje się nieprawdopodobna liczba okien . W znacznej części są to okna iluzjonistyczne. Będąc we wnętrzu budynku, obserwujemy za oknem fragment filmu obrazującego walki.

filmik z udziałem Franciszka Pieczki
filmik z udziałem Franciszka Pieczki

Przechodzimy przez pomieszczenia muzeum wraz z towarzyszącymi nam wirtualnymi przewodnikami. W każdej Sali witaja nas z ekranów tylnej projekcji.

Odwiedzamy kuchnię i pokój Ślązaków, tajną drukarnię oraz salę szkolną z czasu plebiscytu.

dawne śląskie mieszkanie- wnętrze
kredens w śląskiej kuchni

W zainscenizowanej klasie usiłujemy usadowić się w dawnych ławkach.

Tutaj podczas wykładu wirtualny nauczyciel opowiada nam jak to powstanie śląskie wybuchło z powodu niezadowolenia po plebiscycie przeprowadzonym w marcu 1921 r.

... jak u babci ...
... jak u babci ...

W Muzeum Powstań Śląskich znajduje się również spora kolekcja broni i uzbrojenia pierwszych dziesięcioleci dwudziestego wieku - od bagnetów i rewolwerów aż do wykonanego przez powstańców -powstańczego samochodu pancernego. To było coś interesujące mojego męża!

Ja z kolei znalazłam urządzenie weryfikujące osoby biorące udział w powstaniach Śląskich. To niesamowite!

dawna pralka ...
dawna pralka ...

Muzeum prezentuje również historię dla najmłodszych- dzieci w wieku do 10 lat. To dla nich na odpowiedniej wysokości /albo niskości/ zamieszczone są grafiki, a narratorem jest ich rówieśnik.

Bilet normalny kosztuje 10zł, ale w niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

W Muzeum znajduje się nieprawdopodobna liczba okien
będąc we wnętrzu mieszkania obserwujemy sceny za oknem...
i kolejna wirtualna scenka ...

My zarezerwowaliśmy sobie ponad 2 godziny na zwiedzanie. Ale muszę przyznać, że czas spędzony w Muzeum minął nam bardzo szybko.

Polecam odwiedzić to miejsce, bo zaprezentowana w Świętochłowicach historia jest bardzo prawdziwa. Prócz historycznych faktów pokazana jest Śląska obyczajowość, styl życia i jego wartości.

w dawnej szkole z wirtualnym nauczycielem
w dawnej szkole z wirtualnym nauczycielem

Jest to jedna z najmłodszych polskich placówek muzealnych. Nowoczesna i bardzo ciekawa. Jest tam mocno wirtualnie, historycznie, klimatycznie i nawet magicznie…

dawna klasa
dawna klasa

W zainscenizowanej klasie usiłujemy usadowić się w dawnych ławkach.
przygotowania do powstania śląskiego- oczywiście postaci wirtualne
w lunecie obserwacje pola walk

urządzenie weryfikujące uczestników powstań śląskich
urządzenie weryfikujące uczestników powstań śląskich

... i informacja na ekranie urządzenia ... sztab powstańców nad mapami nazwiska uczestników powstań wyświetlające się na ścianach muzeum ... a za oknami trwa walka wóz bojowy wykonany przez powstańców w telefonie słychać głos uczestników wydarzeń ... przenieśliśmy się w czasie ... budynek Muzeum Powstań Śląskich
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-10-01 12:45:10

Dziekuję Wszystkim za odwiedziny i prześledzenie mojej wycieczki. Prezentacja  w Muzeum Powstań Śląskich była dla mnie tak wielkim zaskoczeniem- w pozytywnym słowa znaczeniu, że musiałam tym podzielić się z Wami. 

Cieszę się, że Mirosław odwiedził już  to Muzeum i uważa podobnie jak ja.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-10-01 12:38:47

[cytuj autor=' Danusia']Świetne miejsce zaprezentowałaś!!! Lubię takie klimaty.Chyba kiedyś się w końcu skuszę na wycieczkę w śląskie, zupełnie nieznane mi  rejony. [/cytuj]

Danusiu zapraszam na Górny Śląsk! Sądzę, że niejedno miejsce które zobaczysz będzie interesujące, ciekawe i bogate nie tylko w walory krajobrazowe, ale również historyczne.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-29 22:24:42

Świetne miejsce zaprezentowałaś!!! Lubię takie klimaty.Chyba kiedyś się w końcu skuszę na wycieczkę w śląskie, zupełnie nieznane mi  rejony.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19141 kilometrów
2015-09-29 20:44:41

Jestem bardzo zachęcony i chętnie zobaczę.

Dokładnie jak w tytule Twojej wycieczki.

A i niezbyt dobrze znam tą część naszej historii...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48785 kilometrów
2015-09-29 18:19:09

Muzeum zaliczone.Potwierdzam atrakcje przygotowane w tym muzeum zapierają dech w piersiach.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-29 18:02:23

Wspaniały opis ciekawego miejsca. Fajne muzeum warte zpobaczenia.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50939 kilometrów
2015-09-29 12:37:21

[cytuj autor=' Danuta']Witaj Marianie! Cieszę się z Twoich odwiedzin i zainteresowania moim opisem. Przedstawiając tę wycieczkę chciałam pokazać, że nie zawsze trzeba szukać interesujących miejsc gdzieś daleko. Czasem tzw. perełki są całkiem blisko. Dosłownie za miedzą. Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

Zgadzam się z Tobą. 

Twoja wycieczka do muzeum bardzo fajna. Muzeum ciekawe i nowoczesne. Super. Do zwiedzenia.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-09-29 09:24:01

Danuto, ciekawe miejsce znalazłaś. Opis bogaty. 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-09-28 22:14:24

Witaj Marianie! Cieszę się z Twoich odwiedzin i zainteresowania moim opisem. Przedstawiając tę wycieczkę chciałam pokazać, że nie zawsze trzeba szukać interesujących miejsc gdzieś daleko. Czasem tzw. perełki są całkiem blisko. Dosłownie za miedzą.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2015-09-28 20:48:48

Odkryłaś nam bardzo ciekawe muzeum.Warto by je zwiedzić.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020