Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bielsk Podlaski-Ratusz, Danusia

Łomża,Przasnysz i inne

2015-08-11
2015-09-25 19:30:10
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Równie dobrze mogłabym zatytułować ten wpis „ Powrót do domu szlakiem ławeczek”,ponieważ gdzie się zatrzymaliśmy,tam trafialiśmy na pomnikową ławeczkę.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łomża

Zakończenie letniej wyprawy miało mieć akcent filmowy. Mieliśmy zamiar odwiedzić Bielsk Podlaski,w którym kręcono sceny do filmu „Znachor”, oraz Łomżę, rodzinne miasto Hanki Bielickiej. W Bielsku przystanęliśmy jak zwykle w centrum, by odszukać sklep z obuwiem,w którym niegdyś sprzedawała nici i koronki „panna Marysia Wilczurówna”. Dziś w tym miejscu nadal jest sklep,tyle,że obuwniczy. Miłym filmowym akcentem jest pamiątkowy napis na szyldzie nad sklepem. Bielsk zaskoczył nas nie tylko ładnym Rynkiem i Ratuszem,ale także niespodziewanie tanimi ( 1,40zł za gałkę!!!) , pysznymi lodami.O ławeczce Hanki Bielickiej w Łomży wiedziałam wcześniej i w sumie po o tam chciałam zajechać,by odwiedzić miasto znanej aktorki. Wracając więc z Podlasia do domu zatrzymaliśmy się na chwilę w Łomży,by pospacerować po centrum. Przyjemny Rynek i sympatyczny deptak w pobliżu z ławeczką Bielickiej sprawił na nas pozytywne wrażenie.

Bielsk Podlaski-Ratusz
Bielsk Podlaski-Ratusz

Kolejnym przystankiem byłą Ostrołęka,gdzie również chwilę poszwędaliśmy się tu i tam. I ku własnemu zaskoczeniu znaleźliśmy kolejną ławeczkę. To pomnik dr. Józefa Psarskiego,zasłużonego, działacza ostrołęckiego. Podobno szczęście przynosi potarcie jego stetoskopu.

Zabawiliśmy tam tylko krótką chwilę i ruszyliśmy dalej,bo drugim naszym celem „po drodze” był Przasnysz,a do domu droga daleka. W zasadzie to mój mąż chciał po latach sentymentalnie odwiedzić miasto,w którym odbywał zasadniczą służbę wojskową. Niewiele pamiętaliśmy z miejskiego krajobrazu Przasnysza. Toteż miłą niespodzianką był dla nas jego schludny,nieduży Ryneczek i zadbany park w centrum. A przy okazji odkryliśmy tam ławeczkę niejakiego Edmunda Majkowskiego. To artysta rzeźbiarz urodzony w Przasnyszu. Tworzył dzieła batalistyczne. Ławeczka upamiętniająca jego osobę powstałą w 3 rocznicę śmierci artysty,czyli w 2009r.

Bielsk Podlaski-Ratusz,Muzeum
Bielsk Podlaski
Bielsk Podlaski


Z Przasnysza pojechaliśmy do Ciechanowa,który również pamiętamy jak przez mgłę z czasów wojska. Doczytałam sobie potem,że w Ciechanowie są ciekawe obiekty do zwiedzania, np. zamek Książąt Mazowieckich, a w nim Muzeum Szlachty Mazowieckiej , ale...była to już musztarda po obiedzie. A my zajechaliśmy tam głównie na późny obiad. Idąc deptakiem w poszukiwaniu restauracji znaleźliśmy co...? Oczywiście kolejną ławeczkę. Tym razem była to ławeczka Roberta Bartolda, przewodnika turystycznego i miłośnika Ciechanowa. Łatwo zauważyć,że ławeczki w Przasnyszu,Ostrołęce i Ciechanowie upamiętniają lokalne osoby. Świetnie,że miasta w ten sposób promują swoich mieszkańców.

Z ciekawości szybciutko poczytałam o Mławie,następnym mieście leżącym „ po trasie”,ale tu się rozczarowałam,bo ławeczka poświęcona Marii Skłodowskiej -Curie nie jest ławeczką z postacią,a jedynie z pamiątkowym napisem. No, ale jednak jest! Została więc obfocona, a jakże.

Bielsk Podlaski
Bielsk Podlaski


I tym akcentem zakończyły się nasze tegoroczne letnie wędrówki oraz mazowiecki szlak ławeczkowy. Wpadliśmy na E 77,potem obwodnica Trójmiasta,a stamtąd do domu już rzut beretem. Na następne dłuższe wojaże przyjdzie długo poczekać . A mnie jest szkoda lata...

Bielsk Podlaski Bielsk Podlaski-Rynek,Ratusz Bielsk Podlaski Bielsk Podlaski Łomża Łomża Łomża Łomża-ławeczka Hanki Bielickiej Łomża-ławeczka Hanki Bielickiej Łomża Łomża Łomża Łomża Łomża Łomża Łomża Łomża Łomża-Ratusz Łomża Ostrołęka-ławeczka dr Józefa Psarskiego Ostrołęka-ławeczka dr Józefa Psarskiego Przasnysz Przasnysz Przasnysz Przasnysz-ławeczka Edmunda Majkowskiego Przasnysz Przasnysz Przasnysz Przasnysz Przasnysz Ciechanów Ciechanów-ławeczka Roberta Bartolda Ciechanów Ciechanów Ciechanów-Ratusz Ciechanów Mława-ławeczka M.Skłodowskiej-Curie Mława-ławeczka M.Skłodowskiej-Curie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-29 22:27:07

Takie same myśli mam i ja w odniesieniu do mojego miasta. też wiem,kto powinien zasiąść na takiej ławeczce, pomysłów mam nawet kilka. Tylko kto to byłby zainteresowany sfinansowaniem takiego przedsięwzięcia?

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-09-28 14:35:37

Po pierwsze, piękne miejscowości (co jedna, to ładniejsza od drugiej), piękna pogoda, piękne fotki, no i te Twoje ławeczki.

Ja ostatnio w Toruniu obfociłem trochę takich ławeczek, które mam nadzieję, że Ania wstawi do atrakcji w ramach znanej nam akcji (co za rym!).

Tak więc, zapraszam do Torunia śladem ławeczek :-)

Po drugie, od pewnego czasu marzy mi się taka ławeczka w mojej Chełmży, podobnie jak w tych miejscowościach, upamiętniajaca kogoś z lokalnych mieszkanców. Mam pewien pomysł już nawet kto to mógłby być... Tylko nie wiem, kogo tym zainteresować. Myślę o naszym proboszczu, który dość aktywnie ostatnio działa na polu turystyczno-patriotycznym, jeśli tak mogę się wyrazić...

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2015-09-28 08:44:22

Hehe fajne porównanie

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-27 21:15:33

Z tymi ławeczkami czułam się jak w lesie na grzybach...to uczucie,gdy się znajdzie urodziwego prawdziwka:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-26 19:22:06

Ławeczka obowiązkowo. Relacja bardzo fajna. Piękny ten nasz Kraj.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-09-26 17:59:41

Super trasa i świetny łup w postaci ilości ławeczek. Super.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2015-09-26 07:45:11

Ładnieje ta nasza Polska w oczach,

z roku na rok widać zmiany, pięknie obfocone,

mi też będzie trochę szkoda ciepła i słońca,

ale zima (o ile raczy przyjść) ma też swoje piękne strony :-)

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2015-09-25 22:59:40

Coraz więcej tych ławeczek  -super.Ciekawe miejsca jeszcze Wam udało się zwiedzic.Dla mnie tak mało znane.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2015-09-25 19:38:28

Danusiu, mi też szkoda lata... Znów nasze wspólne tegoroczne szlaki częściowo, Bielsk Podlaski i Znachor oraz Łomża z ławeczką Hanki Bielickiej. To fajnie że tak Ci się na koniec trafiło z ławeczkami :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020