Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dworek - Tylice, Marcin_Henioo

Dwa dworki, na trasie Chełmża-Toruń, czyli Sławkowo i Tylice.

2015-08-13
2015-09-22 12:22:09
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Trasa rowerowa: Chełmża – Nowa Chełmża – Pluskowęsy – Zalesie – Mirakowo – Sławkowo – Tylice – Zakrzewko – Łysomice i z powrotem.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Nowa Chełmża > Pluskowęsy > Zalesie > Mirakowo > Sławkowo > Tylice > Zakrzewko > Łysomice > Chełmża

Tego dnia postanowiłem dojechać rowerem do Torunia, znaną już na PSz trasą rowerową, jednak, jak się okazało, nie dane mi było zrealizować moje zamiary, z uwagi na silny wiatr. Jeszcze w tamtą stronę jechało się dobrze, ale z powrotem, pod wiatr, masakra. Więc musiałem zrewidować plany, i dojechałem tylko do Łysomic.Po drodze mijałem fajne, widokowe okolice, jak w Pluskowęsach (widok na nasze jezioro jest przepiękny z górki!). Zatrzymałem się też na chwilę w dwóch miejscowościach, które chciałbym pokrótce opisać.

Dworek - Tylice
Dworek - Tylice


Najpierw Sławkowo, czyli wieś położona między Chełmżą a Toruniem. W XIII wieku włości te były folwarkiem mieszczan toruńskich. Następnie był to majątek rycerski wójta krzyżackiego w Lipienku, o którym to niedawno pisałem (o ruinach zamku krzyżackiego w Lipienku). Sławkowo przez kilkadziesiąt lat w XV w. należało do rodu Watzenrode – kto wie, że z tego rodu pochodził Mikołaj Kopernik? Opiekun i wuj naszego Kopernika, to Łukasz Watzenrode.

Dworek - Tylice
Dworek - Tylice
Dworek - Tylice

Od 1490 r. Sławkowo należało do burmistrza toruńskiego, Henryka Krugera. Od końca XVII w. majątek przechodził z rak do rąk, po czym w latach 1838-1945 należał do niemieckich rodzin von Windisch i von Kries.To ci ostatni wznieśli piękny dworek w początku XX wieku, dla Baschy von Kries – na szczycie nad wejściem znajduje się herb rodowy von Kries. Wokół dworu znajduje się park krajobrazowy z 1 poł. XIX w., w którym znajduje się kilkanaście gatunków drzew.

Dworek - Tylice
Dworek - Tylice

Jak można się domyślać, w latach 1945-1989 dworek (własność PGR) ulegał powolnemu niszczeniu, zaś w budynku pałacu mieściły się: biura, przedszkole, zakładowa stołówka i mieszkania. Dopiero w 2004 roku rozpoczęto remont, który trwał kilka lat.

Obecnie jest to własność prywatna po kapitalnym remoncie, która prezentuje się pięknie i okazale, niestety tylko zza płotu.

Dworek - Sławkowo
Dworek - Sławkowo

Druga miejscowość, to Tylice- wieś rolnicza w gminie Łysomice.

Dworek - Sławkowo
Dworek - Sławkowo
Dworek - Sławkowo

Na terenie dzisiejszych Tylic archeolodzy znaleźli ślady osadnicze z okresu późnego średniowiecza. Na trzech stanowiskach znaleziono fragmenty ceramiki. Tylice jako dobra rycerskie należały do komturstwa toruńskiego.

Nie wdając się w szczegóły, majątek w Tylicach na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk, takie były to czasy, i takie tereny. Dwór w Tylicach został wzniesiony w latach 70-80-tych XIX w.

W czasie okupacji hitlerowskiej właściciel Tylic (niejaki Zdzisław Buczkowski) zginął w Oświęcimiu.

Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. W latach 80. XX wieku dwór w Tylicach pełnił funkcje mieszkalne. W wyniku przeprowadzonych w tamtych latach prac remontowych (!?) rozebrano piękne piece kaflowe, podzielono przedsionek ścianką działową, zamalowano malowidła herbowe zdobiące sufit reprezentacyjnego holu, wymieniono pokrycie dachu na eternit falisty, przebudowano północne schody ogrodowe, zniszczone zostały detale architektoniczne. Po prostu – barbarzyństwo.

Obecnie dwór, zabudowania folwarczne oraz okoliczna ziemia należą do prywatnego właściciela, który- należy mieć nadzieję- doprowadzi ten piękny budynek do porządku.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-25 19:22:06

Kolejny świetny przykład na to,że ciekawe miejsca można znaleźć w pobliżu swojego zamieszkania. I przy okazji aktywnie spędzić czas. Nic to,że wiatr w oczy....

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2015-09-23 20:23:58

Super wycieczka rowerowa.Szkoda że wiatr trochę Ci plany pokrzyżował ale tak ciekawe miejsca widziałeś.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-23 10:40:27

Fajna przejażdzka, fajne dworki z ciekawą historią. A widoki, krajobrazy po trasie to mogę tylko się domyślać jakie piękne były.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2015-09-22 12:55:02

Jeden dworek śliczny, drugi... oby został wyrwany menelom hehe Oba z ciekawą historią :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020