Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałac Branickich, Danusia

W Białymstoku

2015-08-10
2015-09-20 11:28:02
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Do Białegostoku dotarliśmy późnym popołudniem. Pogoda była piękna,słońce mimo późnej pory,grzało niemiłosiernie. Wybraliśmy się więc na spacer po centrum miasta w blasku zachodzącego słońca.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Białystok

Wiele razy byłam w Białymstoku, zawsze jednak z okazji rodzinnych spotkań. Tym razem oglądaliśmy miasto okiem turysty. Była to wspaniała, wieczorna przechadzka.Przeszliśmy deptakiem w centrum miasta, promenadą na Rynku Kościuszki. Wznosi się tu wspaniała archikatedra białostocka pw. Wniebowzięcia NMP. Budowla jest imponująca i trudno uwierzyć,że powstała jako przybudówka Starej Fary. Rynek otaczają zabytkowe budynki,jest też Ratusz oraz ciekawa fontanna. W Ratuszu, z wieżą zegarową ufundowaną przez Jana Klemensa Branickiego, funkcjonuje Muzeum Podlaskie. Wokół Rynku kryją się rozmaite kawiarnie,pizzerie,restauracje,jest gdzie posiedzieć. Naprawdę sympatyczne miejsce. Przy Muzeum Podlaskim odkryliśmy ciekawą atrakcję,mianowicie Szlak Esperanto i Wielu Kultur. Na pobliskim skwerze znaleźliśmy pomnik twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhoffa, który urodził się i mieszkał właśnie w Białymstoku. Z kolei Szlak Wielu Kultur wiedzie w miejsca związane z różnymi narodowościami ,które od wieków współistniały w tym mieście, czyli Żydów, Polaków, Rosjan, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Tatarów i Romów. Być może właśnie dlatego Ludwik Zamehoff wpadł na pomysł stworzenia uniwersalnego języka,który połączyłby te wszystkie nacje. W Białymstoku można odwiedzić zarówno kościoły katolickie, prawosławne cerkwie,miejsce modlitw muzułmanów jak i Synagogę Piaskower.

Cerkiew św. Jerzego
Cerkiew św. Jerzego


Wizytówką Białegostoku jest oczywiście przepiękny barokowy Pałac Branickich z otaczającymi go ogrodami,nie mogliśmy ominąć tego miejsca. Pałac Branickich,zwany Podlaskim Wersalem , jest dziś siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Braniccy, herbu Gryf, mieli ogromny wpływ na rozkwit miasta,a zwłaszcza Izabella z Poniatowskich Branicka i Jan Klemens Branicki,hetman wielki koronny. Nic dziwnego,że kolejnym szlakiem turystycznym w mieście jest właśnie Szlak Rodu Branickich. Ilość szlaków turystycznych w Białymstoku zaskoczyła mnie. Oprócz wspomnianych już przeze mnie wcześniej szlaków Wielu Kultur, Esperanto,Rodu Branickich, są też szlaki: Białostockich Świątyń, Bojar, Białostockich Fabrykantów i Architektury Drewnianej. Na zwiedzaniu obiektów na szlaku można spokojnie spędzić kilka dni. Żałuję,że my mieliśmy na to tylko jeden wieczór. Stanowczo za mało. Pałac Branickich jest częściowo udostępniony do zwiedzania np. aula uniwersytecka,apartamenty Izabelli Branickiej, ,Sień Wielka i klatka schodowa, Pokoje Złote, jadalnia i gabinet, Kaplica. W prawym skrzydle pałacu mieści się Muzeum Historii Farmacji i Medycyny, w którym można zobaczyć eksponaty związane z aptekarstwem na Podlasiu. Z kolei w oficynie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej i Arsenał. Oczywiście,gdy dotarliśmy do pałącu, wszystkie te obiekty były już zamknięte,więc obejrzeliśmy je jedynie z zewnątrz. Pozwoliłam sobie dla uzupełnienia relacji dodać kilka zdjęć pałącowych wnętrz oraz nocą ,które zrobił telefonem mój mąż podczas zimowego wyjazdu do Białegostoku, stąd różnica w jakości.

Archikatedra pw. Wniebowzięcia NMP Archikatedra pw. Wniebowzięcia NMP Rynek Kościuszki-deptak Ratusz Rynek Kościuszki-deptak pomnik J.Piłsudskiego Rynek Kościuszki-deptak Ratusz pompa przed Ratuszem Rynek Kościuszki-deptak pomnik Ludwika Zamenhoffa Fontanna na Skwerze Zamenoffa Cerkiew św. Mikołaja Pałac Branickich-brama i aleja spacerowa Pałac Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Pałac Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Ogrody przy Pałacu Branickich Pałac Branickich Pałac Branickich Pałac Branickich Pałac Branickich  Muzeum farmacji i Medycyny  Muzeum farmacji i Medycyny  Muzeum farmacji i Medycyny  Muzeum farmacji i Medycyny  Muzeum farmacji i Medycyny  Muzeum farmacji i Medycyny Pałac Branickich-aula uniwersytecka Pałac Branickich Pałac Branickich Pałac Branickich-kaplica Pałac Branickich Pałac Branickich-piwnice Pałac Branickich Pałac Branickich Pałac Branickich-brama Gryfa
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-09-23 21:31:52

Piękne miasto Danusiu.Spacer w tak ślicznym mieście to sama przyjemność.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-09-21 10:54:42

Jak już pisałem, wschód to dla mnie biała plama, tym bardziej z zaciekawieniem czytam i oglądam. Piękny ten pałac Branickich, naprawdę! A i samo miasto w tych promieniach zachodzącego słońca bardzo piękne.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2015-09-20 18:42:41

Pięknie Danusiu, my też taki spacerek sobie właśnie odbylismy po Białymstoku, choć nieco o innym przebiegu, najważniejsze jednak obiekty te same :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-20 17:30:17

Nie znane mi miasto. Piękny duży ryneczek z zabytkowymi kamienicami. Bardzo ładny, piękny i ogromny pałac. Jak kojarze to pałaców bronią zawsze posągi lwów a tutaj inaczej, ciekawe. Bardzo ładne rzeźby 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020