Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
kościół Trójcy Przenajświętszej, Danusia

Wizyta w Tykocinie

2015-08-10
2015-09-17 15:34:56
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Po drodze do Białegostoku zatrzymaliśmy się w Tykocinie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tykocin

Od dawna ciągnęło mnie to miasteczko. Zwłaszcza stojący w centrum pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Stoi na pustym,rozległym placu i zwraca uwagę każdego,kto tu przyjedzie. Miasto ,choć nieduże ma sobie sporo zabytków. Bywali tu królowie i książęta polscy. Nade wszystko upodobał je sobie król Zygmunt August ,który umieścił tu swój arsenał i skarbiec. Znalazły w nim miejsce min. słynne arrasy i królewska biblioteka. Później Sejm Warszawski przekazał Tykocin hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu za jego zasługi dla Rzeczypospolitej w wojnie ze Szwedami. To on rozbudował zamek w Tykocinie,a z czasem miasto stało się centrum dóbr Branickich,którzy stali się jego właścicielami,dzięki małżeństwu córki Czarnieckiego.W Tykocinie król August II ustanowił Order Orła Białego,najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie. Po zniszczeniach II wojny światowej miasto utraciło soje prawa miejskie. Odzyskało je stosunkowo niedawno,bo zaledwie w 1993 roku.

zamek
zamek


W mieście jest ponad 100 zabytków. Wyraźnie rysuje się dawna część żydowska,niegdyś była tu druga, co do w wielkości ,gmina żydowska w Polsce. Pozostała po niej wielka synagoga, w której mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej. Jest zamek króla Zygmunta Augusta II. Jest także wspaniały kościół Trójcy Przenajświętszej,Duży i Mały Rynek z urokliwymi zabytkowymi domami, Dom Talmudyczny, cmentarz żydowski, zespół klasztorny Bernardynów, alumnat wojskowych,czyli pierwszy w Polsce dom żołnierzy weteranów i wiele innych. Będąc tam przejazdem nie sposób wszystkiego obejrzeć w jeden dzień, z pewnością warto tam jeszcze kiedyś zajrzeć.

Mnie rozbawiła nazwa stojącej w rynku tawerny „ Opowieści z Narwi”. Oprócz smacznego jedzonka można kupić tam wyroby artystyczne lokalnych twórców. Nazwa galerii nawiązuje do pobliskiego Narwiańskiego Parku Narodowego. Jego istnienie jest dodatkową atrakcją tego niezwykłego miasteczka. Tykocin leży też na podlaskim szlaku bocianim,jak widać nie brakuje tu ciekawostek zarówno historycznych, jak i przyrodniczych. Urodził się tu hrabia Klemens Branicki i Marek Zamenhoff,ojciec słynnego twórcy języka Esperanto ,Ludwika Zamenhoffa.I na koniec filmowy smaczek: to w tym mieście kręcono dużą część scen plenerowych filmu „ U Pana Boga w ogródku”.

Duży Rynek z widokiem na kościół Trójcy Przenajświętszej
zabudowa Dużego Rynku
zabudowa Dużego Rynku
zabudowa Dużego Rynku kościół Trójcy Przenajświętszej pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej- sklepienie kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej kościół Trójcy Przenajświętszej Duży Rynek Urząd Miasta uliczka przy Dużym Rynku zespół klasztorny Bernardynów,obecnie Dom Pomocy Społecznej zespół klasztorny Bernardynów zespół klasztorny Bernardynów zespół klasztorny Bernardynów zespół klasztorny Bernardynów
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2015-09-24 09:50:23

Bardzo ciekawe i interesujące miasto.Cudowne masz wspomnienia.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-19 08:29:21

Ale piękne miasteczko odwiedziłaś. Zwiedzanie takiego miasta to marzenie jest co zobaczyć ponad 100 zabytków a wydawało by się małym ospałym miastem.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-09-19 08:18:18

Film super tak jak całe miasteczko, urokliwe. Pięknie opisane i ofocone przez Ciebie. 

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2015-09-18 14:04:22

ladna  wyprawa

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
2015-09-18 12:24:06

Świetna wycieczka i jak zawsze, super relacja, z mnogością ciekawostek i interesujących historycznych faktów. Czytając Twoją relację, zastanawiałem się wciąż, skąd znam nazwę Tykocin, i prawie na samym końcu, eureka! Bociany! Przecież to miasteczko, to coś jakby stolica polskich bocianów!

A zamek w Tykocinie, bomba!
 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-09-18 11:16:14

Miasteczko Bajeczka- to określenie Agnieszki Osieckiej.

Podpisuję się pod tym obiema rękami. Niewielkie, malownicze, gdzie historia zagląda z każdego miejsca. Widzę, że wypiekniało jeszcze bardziej! Byłam tam parę lat temu i pewnie jeszcze nie raz wrócę. A propo smaczków- byłam tam w restauracji Tejsza...

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2015-09-17 18:25:22

Piękny Tykocin Danusiu, wiemy to również z wycieczki :) To jedno z moich ulubionych miejsca na Podlasiu, choć tych ulubionych dużo by się znalazło :)

Co do filmów, ponoć o ostatnich dniach na zamku w Mirowie na Jurze kręcono film Wajdy nowy, z Lindą w roli głownej, o malarzu.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020