Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieża, Anna Piernikarczyk

Białowieża i Sioło Budy

2015-07-27
2015-09-17 11:20:28
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Całodzienna wycieczka do Białowieży to mało, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje tego miejsca!

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Rezerwat Żubrów

W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.Park Pałacowy

Potem udalismy się do Parku Palacowego, założonego na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Dziś to enklawa Białowieskiego Parku Narodowego, bardzo atrakcyjne i ładne miejsce na spacery rodzinne. Jest tu nowoczesne Muzeum z wieżą widokową, są zabytki - pozostałości przeszłości tego miejsca, atrakcje dla dzieci, jak żubry do wspinania czy edukacyjne klocki. Przykuwa tu uwagę najstarszy budynek - piekny drewniany dworek z 1845 roku. Na grobli pomiędzy stawami stoi obelisk - najstarszy zabytek w Parku. I tu zonk. Obelisk wspomina polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Cóz to za polowanie? Król i królowa Maria Józefa siedzieli wygodnie w altanie, w specjalnie przygotowanym zwierzyńcu, a tysięczny zastęp chłopów naganiał im najpierw do zwierzyńća, a potem do utworzonego korytarza zwierzęta, głównie żubry. Królowa nawet czytała sobie i łapała po broń wtedy, gdy pojawiało się zwierzę. Widownia biła brawo parze królewskiej! Tego dnia, w największym polowaniu w Puszczy Białowieskiej, zginęły 42 żubry, 13 łosi i 2 sarny, Sama Królowa powaliła 20 żubrów. Zwierzęta upolowane oddano chłopom, tyle dobrze, że nie porzucili ich w lesie dla zabawy, tylko przynajmniej przydały się biednym. Naprawdę takie sprawy mnie oburzają.

Białowieża
Białowieża

Szlak Dębów Królewskich

Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnależć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!

Tego dnia zobaczylismy jeszcze wieże widokową która pozwala obserwować orlika krzykliwego , niestety tych kilka minut nie wystraczyło, żeby go zaobserwować 🙂 Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zoabczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.

Rezerwat Żubrów
Białowieża Rezerwat Żubrów
rezerwat w Białowieży


Białowieża żubry Tarpany Rezerwat w Białowieży Park Pałacowy - enklawa BPN Muzeum w Białowieży Park Pałacowy w Białowieży obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku Białowieża Park Pałacowy stawy w Parku Pałacowym Białowieski Park Narodowy Skansen w Białowieży wieża widokowa na żerowisko Orlika krzykliwego Szlak Dębów Królewskich Szlak Dębów Szlak Dębów Puszcza Białowieska Szlak Dębów Szlak Dębów Puszcza Białowieska Szlak Dębów bobrowisko Puszcza Białowieska Sioło Budy Sioło Budy Sioło Budy Sioło Budy
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
2015-09-20 10:09:39

Hehe no mają słabośc do pluszaków :) Też rozdajemy innym dzieciom póxniej, ostatnio kilka toreb na Ukrainę dawaliśmy do szkoły :)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-09-20 07:03:28

Piękne miejsce. I nawet żubr wspinaczkowy się znalazł, dla mnie to ciekawostka. I tak z czystej ciekawości zapytam ile maskotek dziewczynki mają?? pewnie sporo, bo tu nowy okaz się pojawił. Super. U mnie zawalały wiele półek, a teraz cieszą inne dzieci. Ta część rejonu nie znana i pewnie nigdy już nie do zobaczenia niestety.

Ale dzięki takim relacją i pięknym zdjęcią możemy zobaczyć jakie skarby kryje nasz kraj.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-19 08:24:31

Super wycieczka, tym bardziej mi się podobało bo z wielkim zainteresowaniem oglądałem i czytałem bo nigdy tam nie byłem. Zdjęcia super.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
2015-09-17 18:27:02

Dzięki :) No dęby stoją niezmiennie już dośc długo :) Nie wiedzieliśmy czy nam się uda zrobić Białowieżę bo dość daleko, więc bardzo się cieszę że jednak zagościlismy w niej. To jedno z takich miejsc koniecznych w Polsce - hit hitów :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-17 15:48:49

Świetna wycieczka. Obejrzałam zdjęcia i przywołałam wspomnienia,gdy wiele lat temu byliśmy tam z dziećmi. Jak widzę sporo się zmieniło na plus. Tylko stare dęby te same,zabytkowy pałac,obelisk i inne zabytki.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-09-17 12:39:03

Tam nas też jeszcze nie było (w ogóle, ściana wschodnia to dla nas wielka biała plama). Ślicznie powędrowaliście sobie, a co do tego polowania, no to tak już było, co zrobić?

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020