Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieża, Anna Piernikarczyk

Białowieża i Sioło Budy

2015-07-27
2015-09-17 11:20:28
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Całodzienna wycieczka do Białowieży to mało, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje tego miejsca!

Rezerwat Żubrów

W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.Park Pałacowy

Potem udalismy się do Parku Palacowego, założonego na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Dziś to enklawa Białowieskiego Parku Narodowego, bardzo atrakcyjne i ładne miejsce na spacery rodzinne. Jest tu nowoczesne Muzeum z wieżą widokową, są zabytki - pozostałości przeszłości tego miejsca, atrakcje dla dzieci, jak żubry do wspinania czy edukacyjne klocki. Przykuwa tu uwagę najstarszy budynek - piekny drewniany dworek z 1845 roku. Na grobli pomiędzy stawami stoi obelisk - najstarszy zabytek w Parku. I tu zonk. Obelisk wspomina polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Cóz to za polowanie? Król i królowa Maria Józefa siedzieli wygodnie w altanie, w specjalnie przygotowanym zwierzyńcu, a tysięczny zastęp chłopów naganiał im najpierw do zwierzyńća, a potem do utworzonego korytarza zwierzęta, głównie żubry. Królowa nawet czytała sobie i łapała po broń wtedy, gdy pojawiało się zwierzę. Widownia biła brawo parze królewskiej! Tego dnia, w największym polowaniu w Puszczy Białowieskiej, zginęły 42 żubry, 13 łosi i 2 sarny, Sama Królowa powaliła 20 żubrów. Zwierzęta upolowane oddano chłopom, tyle dobrze, że nie porzucili ich w lesie dla zabawy, tylko przynajmniej przydały się biednym. Naprawdę takie sprawy mnie oburzają.

Białowieża

Szlak Dębów Królewskich

Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnależć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!

Tego dnia zobaczylismy jeszcze wieże widokową która pozwala obserwować orlika krzykliwego , niestety tych kilka minut nie wystraczyło, żeby go zaobserwować :) Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zoabczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów
2015-09-20 10:09:39

Hehe no mają słabośc do pluszaków :) Też rozdajemy innym dzieciom póxniej, ostatnio kilka toreb na Ukrainę dawaliśmy do szkoły :)

Avatar użytkownika
Ela 42848 kilometrów
2015-09-20 07:03:28

Piękne miejsce. I nawet żubr wspinaczkowy się znalazł, dla mnie to ciekawostka. I tak z czystej ciekawości zapytam ile maskotek dziewczynki mają?? pewnie sporo, bo tu nowy okaz się pojawił. Super. U mnie zawalały wiele półek, a teraz cieszą inne dzieci. Ta część rejonu nie znana i pewnie nigdy już nie do zobaczenia niestety.

Ale dzięki takim relacją i pięknym zdjęcią możemy zobaczyć jakie skarby kryje nasz kraj.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski 71113 kilometrów
2015-09-19 08:24:31

Super wycieczka, tym bardziej mi się podobało bo z wielkim zainteresowaniem oglądałem i czytałem bo nigdy tam nie byłem. Zdjęcia super.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów
2015-09-17 18:27:02

Dzięki :) No dęby stoją niezmiennie już dośc długo :) Nie wiedzieliśmy czy nam się uda zrobić Białowieżę bo dość daleko, więc bardzo się cieszę że jednak zagościlismy w niej. To jedno z takich miejsc koniecznych w Polsce - hit hitów :)

Avatar użytkownika
Danusia 183047 kilometrów
2015-09-17 15:48:49

Świetna wycieczka. Obejrzałam zdjęcia i przywołałam wspomnienia,gdy wiele lat temu byliśmy tam z dziećmi. Jak widzę sporo się zmieniło na plus. Tylko stare dęby te same,zabytkowy pałac,obelisk i inne zabytki.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo 50892 kilometrów
2015-09-17 12:39:03

Tam nas też jeszcze nie było (w ogóle, ściana wschodnia to dla nas wielka biała plama). Ślicznie powędrowaliście sobie, a co do tego polowania, no to tak już było, co zrobić?