Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sopot o poranku, Marcin_Henioo

Sopot i Gdańsk, czyli dwa w jednym – Jarmark Dominikański i Muzeum Bursztynu

2015-08-01
2015-09-14 12:54:36
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Do Sopotu wybraliśmy się zorganizowaną grupą, na tzw. „wycieczkę jednodniową”. Autokar pełny, buzie roześmiane, bo prognozy pogody dobre, więc pełni dobrego humoru jechaliśmy Amber One na północ.

Naszym docelowym miejscem był Sopot.

Do Sopotu wybraliśmy się zorganizowaną grupą, na tzw. „wycieczkę jednodniową”. Autokar pełny, buzie roześmiane, bo prognozy pogody dobre, więc pełni dobrego humoru jechaliśmy Amber One na północ.Naszym docelowym miejscem był Sopot, jednak my postanowiliśmy – z uwagi na to, że w Sopocie ostatnio byliśmy stosunkowo często – ruszyć do Gdańska. Tym bardziej, że odbywał się tam właśnie jarmark dominikański, na którym ostatni raz byliśmy kilkanaście lat temu. Skoczyliśmy więc na SKM-kę i pojechaliśmy do pięknego jak zwykle Gdańska.

Sopot o poranku
Sopot o poranku


Jarmark, jak to jarmark, fajna sprawa, mi nawet nie przeszkadzały tłumy ludzi, jakie przetaczały się na każdym kroku. Coś jednak jest w tym Gdańsku, i tej pięknej Starówce, że człowiekowi to nie przeszkadza. Zakupić tam można było praktycznie wszystko, czego dusza zapragnie, od „spożywki”, przez rękodzieło (drewno, biżuteria, kubki, włóczki, itp. itd.) aż po wszelkiego rodzaju mydło i powidło w stylu staroci, płyt CD, analogów czy książek. Spotkaliśmy nawet naszego podróżnika, Wojciecha Cejrowskiego (zapomniałem sprawdzić, czy był boso). Akurat na Długim Targu ustawiona była meta trasy biegowej, więc nieciekawie się chodziło między barierkami, ale daliśmy radę. Na Motławie odbywały się wyścigi smoczych łodzi, więc trochę pooglądaliśmy, jak się ludzie bawią i rywalizują. Kupa śmiechu.

Potem poszliśmy do ciekawego muzeum, ponieważ już w zeszłym roku czaiłem się, żeby je odwiedzić, ale wtedy nie wystarczyło czasu, a teraz mieliśmy go jeszcze trochę w zapasie, więc udaliśmy się na ulicę Targ Węglowy, by odwiedzić jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk, jakim jest Muzeum Bursztynu. Wyczytałem gdzieś w jakimś przewodniku chyba, że jest to miejsce godne zwiedzenia. I faktycznie, mogę z pełną odpowiedzialnością potwierdzić i polecić to muzeum. Tym bardziej, że nie w każdym mieście takie muzeum jest.

Sopot o poranku
Jarmark dominikański
Jarmark dominikański

Jest to jedno z najmłodszych muzeów Gdańska, bo swe podwoje dla zwiedzających otworzyło w czerwcu 2006 roku. Mieści się ono w unikatowym na skalę europejską gotycko-renesansowym zespole Przedbramia ulicy Długiej. Zespół ten składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Niegdyś był to kluczowy element średniowiecznych fortyfikacji miasta, o czym możemy się przekonać w jednej z części muzeum, która prezentuje historię i etapy powstawania tego budynku. Bardzo ciekawa sprawa.Samo zaś muzeum bursztynu prezentuje historię jego powstania, właściwości, pozyskiwanie i obróbkę tego pięknego materiału- na przestrzeni wieków. Są tu unikatowe okazy przyrodnicze, zabytki sztuki, ale i współczesne wyroby i biżuteria. Eksponatem jest też Bursztynowy Słowik z Sopotu.

Wejście do Ratusza
Wejście do Ratusza

Niżej podpisanemu najbardziej spodobało się PRZEPIĘKNE jajko Faberge, prezent dla miasta Gdańsk z okazji jego 1000-lecia, piękne szachy, żaglowiec oraz gitara. Coś cudnego!

W katowni zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące nastrojem i wystrojem do ponurej tradycji miasta. Można było się przestraszyć!

WC
WC

Generalnie w muzeum tym można spędzić dużo czasu, jak ktoś lubi te „klimaty”, a my musieliśmy pilnować zegarka, by wrócić do Sopotu, aby tam jeszcze coś wrzucić na ząb przed odjazdem, i aby nam autokar nie uciekł.

Pochodziliśmy jeszcze spacerkiem po Monciaku, na molo już nie wchodziliśmy tym razem.

Neptun
Na Starówce
Na Starówce

To był bardzo fajny i udany wyjazd.

Wyścigi smoczych łodzi Motława i Żuraw Motława i dawne spichlerze Na Starówce Wyścigi smoczych łodzi Kaplica Królewska Na Starówce Na Starówce Muzeum Bursztynu Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum Eksponaty Muzeum Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum - Bursztynowy Słowik Eksponat Muzeum - żaglowiec Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum - piękne szachy Eksponat Muzeum - piękne szachy Eksponat Muzeum - gitara Eksponat Muzeum Eksponat Muzeum - PRZECUDNE jajko Faberge W muzeum W muzeum W muzeum W muzeum W muzeum W muzeum Baszta Jacek w Gdańsku Sopot Sopot Sopot Sopot
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów

Komentarze

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2015-09-18 14:10:14

pieknie Marcinie .

jade tam wlasnie z dziewczyna  w ten weekend. przydadza mi sie te informacje .

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-16 19:04:18

Dugi Targ w Gdańsku wciąż mnie zachwyca, ma swój tak bardzo niepowtarzalny klimat. Jarmark Dominikański,choć tłumny, lubię również. A wizyty w muzeum...znowu Ci zazdroszczę:-) Bo jakoś tam nie dotarłam;-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133671 kilometrów
2015-09-14 13:05:30

Ach, mój piekny Gdańsk, piekne zdjęcia Marcinie, bardzo fajny wyjazd, Sopot też wypiękniał, to juz wiemy od Toi również :)

Kiedyś naciągnę Rodzinkę na ten Jarmark, tyle już lat w końcu mi sie marzy :) Lubię mydło i powidło, ale najbardziej rękodzieło i drewno! Tylko trza cierpliwość najpierw na innym jarmarku kupić do tych tłumów hehe

No i ten bursztyn, zachwycający! A najbardziej zadzwiwia w nim to, że naturalny, lubię wszystko co natura stworzyła :)

Ostatnio edytowany: 2015-09-14 13:07

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020