Kaplica na Wyspie, Danusia

Kaplica na Wyspie w Studzienicznej

2015-08-10
2015-09-12 10:22:59
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Dalszy ciąg Szlaku Papieskiego zaprowadził nas z Wigier ( lub Wigr) do Studzienicznej. Znajduje się tam niezwykle urocze Sanktuarium Maryjne,czyli Kaplica na Wyspie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Studzieniczna

Historia tego miejsca wiąże się historią klasztoru w Wigrach i ma swój początek w osiedleniu się na wyspie pustelnika,prawdopodobnie jednego z kamedułów. Modlił się on tam w intencjach okolicznej ludności do obrazu Matki Bożej i stąd też miejsce zaczęło słynąć łaskami. Po odejściu pustelnika na wsypie pojawił się kolejny ,znany już z nazwiska Wincenty Morawski,który kontynuował dzieło poprzednika. Zbudował także na wyspie drewnianą kapliczkę, do której ciągnęły długie szeregi pielgrzymów. Sam brat pustelnik udał się pieszo do Rzymu,by wyprosić jeszcze większe łaski dla tego miejsca. W miejscu drewnianej kapliczki w XVIII wieku wzniesiono kaplicę murowaną ,w której do dziś czczona jest Matka Boska Studzieniczna.Początkowo wysepkę pustelnika łączył ze stałym lądem mostek,obecnie jest to grobla,otoczona z obu stron jeziorem Studzienicznym. Pielgrzymi niejednokrotnie pokonują ta drogę na kolanach. Po drodze mijają ponad 500-letni dąb, pamiętający czasy pustelników.

KOściół parafialny Matki Bożej Szkaplerznej
KOściół parafialny Matki Bożej Szkaplerznej

Sama kapliczka kryje w sobie cudowny obraz Matki Bożej Studzienicznej. Jest to niezwykle małe pomieszczenie, dlatego ławki dla wiernych stoją także na zewnątrz. Do kaplicy można dostać się przez groblę lub dopłynąć jeziorem. Obok kapliczki znajduje się studzienka. Powszechnie uważa się,że woda ze studni ma uzdrawiającą moc, leczy zwłaszcza choroby oczu i skóry. Jest tez pomnik poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II. Otoczenie ślicznej, białej kapliczki jest pełne spokoju i uroku. Wokół panuje cisza, słychać tylko świergot ptaków i pluskanie jeziora,szumią szuwary, po wodzie pływają kaczki i rosną fantastyczne lilie wodne. Po prostu pięknie.

Nie będę ukrywać,że do Studzienicznej przyjechaliśmy jednak głównie po to ,by zobaczyć jak obecnie wygląda...plan filmowy kultowego dla nas filmu „Karate po polsku”. Kto pamięta ten film, ten wie,że główni bohaterowie przyjechali na mazurską wieś malować freski na ścianach miejscowego kościółka. Akcja filmu w dużej części toczy się właśnie w kaplicy na wyspie. W stosunku do tamtych czasów ( film pochodzi z 1982r) sporo się tu zmieniło. Przede wszystkim zagospodarowano teren wokół kaplicy,odnowiono wnętrza. Jednak bez dwóch zdań jest to ta sama kapliczka, która zagrała w filmie. Po powrocie do domu ponownie obejrzeliśmy film, by jeszcze raz porównać sceny z filmu , ze stanem dzisiejszym.

Kościół parafialny w Studzienicznej
kościół parafialny w Studzienicznej


Po drodze do Studzienicznej zatrzymaliśmy się przejazdem w Augustowie, by obserwować słynną śluzę i Kanał Augustowski ,którym pływają stateczki i gondole. Nie było jednak już czasu,by osobiście zażyć tej przyjemności. Może kiedy indziej będzie ku temu okazja. Odwiedziliśmy jeszcze rodzinkę wypoczywającą w Augustowie nad jeziorem Sajno. I ruszyliśmy w dalszą drogę.

przystań w Studzienicznej droga do kaplicy na wyspie droga do kaplicy na wyspie plac pielgrzymkowy jezioro Studzieniczne jezioro Studzieniczne grobla do kaplicy na wyspie kaplica na wyspie kaplica na wyspie kaplica na wyspie otoczenie kaplicy na wyspie kaplica na wyspie kaplica na wyspie wnętrze kaplicy na wyspie studzienka z cudowną wodą kaplica na wyspie śluza w Augustowie śluza w Augustowie śluza w Augustowie śluza w Augustowie śluza w Augustowie śluza i kanał w Augustowie Muzeum w Augustowie zapora-kanał Bystry w Augustowie kanał Bystry w Augustowie kościół w Augustowie park w Augustowie kanał Augustowski
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-09-16 19:37:36

Interesujące miejsca pokazujesz Danusiu. I znów potwierdza się fakt, że każdy pretekst jest dobry żeby odkryć nowe atrakcyjne okolice.

Piekne tereny ciekawie opisałaś Danusiu i malowniczo zaprezentowałaś na zdjęciach. Trochę to za daleko ode mnie i narazie muszę się zadowolić Twoją prezentacją. Ale może w przyszłości ...

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

 

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-09-15 19:23:13

Ciekawe miejsce i zdjęcia Danusiu. Raczej tu nie zawitam,  ale dzięki Twoim zdjęciom tu byłem.

Tadek 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2015-09-14 18:08:29

Ciekawe miejsce. Film pamiętam ale tak jak Maciej nie miałem pojęcia że właśnie w Studzienicznej był kręcony. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2015-09-12 21:24:01

Pamiętam te sceny z filmu, ale nie miałem pojęcia gdzie były kręcone.

Piękne miejsce w otoczeniu  przyrody.

pozdrawiam

 

 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-09-12 19:57:27

Super miejsce. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawa relacja.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2015-09-12 19:45:46

Fajnie oglądać miejsca, w których dopiero się było, a jeszcze tak daleko od domu 🙂 Super Danusiu 🙂 Chodzliśmy po tych samych ścieżkach 🙂

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-09-12 15:18:48

Dzięki Danusi dowiedziałem się, gdzie kręcono ten świetny film! Oczywiście nie miałem o tym wcześniej pojęcia.

Piękne zwiedzanie :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021